Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Žalovat USA za akt agrese je bezpředmětné

  • sudan-sifa
Odvolací soud ve Washingtonu zamítl súdánskou žalobu na kompenzaci ve výši 50 milionů dolarů, které by měly Spojené státy zaplatit za rozhodnutí Billa Clintona z roku 1998 vybombardovat farmaceutický závod v Chartúmu.

Clinton tehdy útok nařídil jako odvetu za islamistické útoky na americké ambasády v Keni a Tanzánii, později se ale ukázalo, že terč, který určil - tedy farmaceutická firma Al Šífa -- nebyl výrobnou chemikálií k pumovým útokům nebo chemických zbraní, ale jeden z mála závodů, který v Súdánu vyráběl léky. Majitelé podali žalobu na americkou vládu za neodůvodněné zničení továrny a požadovali odškodné a prohlášení, že jejich firma nemá s terorismem nic společného.

Americký odvolací soud však nyní konstatoval: „Pokud se zmíněná politická doktrína dotýká sféry národní bezpečnosti a zahraničních vztahů, nemůže soud hodnotit merity prezidentových rozhodnutí vedoucích k útoku na zahraniční cíl. Podle zmíněné politické doktríny nemůže terč zahraničního útoku zpochybňovat u soudu povědomí o vojenské akci Spojených států."

Jinými slovy to vyjádřil soudce Brett Kavanaugh, když prohlásil, že soud zamítl žalobu správně, neb byla zcela bezdůvodná.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře