Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Žalovat USA za akt agrese je bezpředmětné

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • sudan-sifa
Odvolací soud ve Washingtonu zamítl súdánskou žalobu na kompenzaci ve výši 50 milionů dolarů, které by měly Spojené státy zaplatit za rozhodnutí Billa Clintona z roku 1998 vybombardovat farmaceutický závod v Chartúmu.

Clinton tehdy útok nařídil jako odvetu za islamistické útoky na americké ambasády v Keni a Tanzánii, později se ale ukázalo, že terč, který určil - tedy farmaceutická firma Al Šífa -- nebyl výrobnou chemikálií k pumovým útokům nebo chemických zbraní, ale jeden z mála závodů, který v Súdánu vyráběl léky. Majitelé podali žalobu na americkou vládu za neodůvodněné zničení továrny a požadovali odškodné a prohlášení, že jejich firma nemá s terorismem nic společného.

Americký odvolací soud však nyní konstatoval: „Pokud se zmíněná politická doktrína dotýká sféry národní bezpečnosti a zahraničních vztahů, nemůže soud hodnotit merity prezidentových rozhodnutí vedoucích k útoku na zahraniční cíl. Podle zmíněné politické doktríny nemůže terč zahraničního útoku zpochybňovat u soudu povědomí o vojenské akci Spojených států."

Jinými slovy to vyjádřil soudce Brett Kavanaugh, když prohlásil, že soud zamítl žalobu správně, neb byla zcela bezdůvodná.

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře