Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Díky novému režimu Libye prosperuje každý den

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 


  • libya_rebelove
Během posledních dnů Libye dělala světu radost nad svými vývoji v oblasti práva, demokracie a tolerance. V rámci potvrzení tohoto závazku byla odpálena pobočka Červeného kříže a byli odsouzeni dva Rusové – jeden na doživotí a druhá na dlouhou dobu; zaměstnanci ICC byli uneseni jako rukojmí a na britského velvyslance se střílelo.

* Sídlo Medzinárodného výboru Červeného kríža v Misuráte bolo zasiahnuté raketou
* V libyjském Benghází zaútočili na vozidla britského velvyslanectví
* V Libyi byli zadrženi členové Mezinárodního trestního soudu

Na cestě k demokratickému rozvoji země libyjské úřady a jejich stoupenci nevynaložili žádnou snahu nebo čas. Je velice zajímavé sledovat, jak se země, která si nedávno stěžovala pod tyranem, mění do civilizovaných kolejí. A kdo řekl, že ta trať jede z kopce? Hnusnému lháři bude vyříznut jazyk.

Pojďme se podívat na hlavní úspěchy. Něco málo před týdnem libyjské úřady odsoudily dva Rusy za údajnou opravu Kaddáfiho vojenského vybavení, zatímco se jej NATO snažilo bombardovat. Samozřejmě, takový odpor civilizovaným mírumilovným jednotkám by měl být potrestán co nejpřísněji.

Proces byl rychlý a spravedlivý libyjským způsobem. Proč se obtěžovat s detaily? Alexander Shadrov byl odsouzen na doživotí a Vladimir Dolgov na 10 let ve vězení. Na dobu 10 let bylo také odsouzeno 19 Ukrajinců a tři Bělorusové.

Ruské ministerstvo zahraničí až do nedávna věřilo, že s tříbarevnými úřady budou souhlasit a nad Tripolisem vyjádřilo svůj vztek. “Libyjskému diplomatovi vyjadřujeme údiv a rozhořčení nad bezdůvodně tvrdými a nespravedlivými rozsudky nad našimi občany. Zdůrazňovali jsme potřebu zvážit nadcházející postupy při soudním řízením v tomto případě, tedy fakt, že se tito občané neúčastnili boje na straně vojáků bývalého režimu a byli zadržováni dlouhou dobu.” uvedlo ministerstvo zahraničí.

Problém závisí na faktu, že tato slova nikdo neposlouchá. Úřady, které obsadili libyjskou metropoli můžou být nazvány vládou jen s velice velkou představivostí: jsou to lupičské gangy. Vyjednávání s nimi jsou velice podobné vyjednáváním se Shamilem Basayevem (čečenský militant), který vtrhl do porodního oddělení.

Rozsudek Rusů vypadá jako východní pomsta provedená s rafinovanou krutostí. Rusko bylo jednoduše podvedeno: během vyšetřování libyjské úřady slíbily, že je soud nepravděpodobný a pokud nastane, tak tresty budou nízké.

“Verdikt, i přes svéráznost regionu, byl nečekaný a krutý,” řekl uražený velvyslanec ruského prezidenta Mikhail Margelov. Jaké překvapení! Jak vychytralé a nepředvídatelné libyjské úřady jsou. Chudák Mergelov s jeho důvěřivou slovanskou duší!

“Tohle rozhodnutí není nejvhodnější pro budování racionální zahraniční politiky, protože poškozuje vztah s Ruskem, Ukrajinou a Běloruskem.” řekl Mergelov. Je smutné ukázat prezidentskému velvyslanci očividné, nové libyjské úřady se o Moskvu, Kyjev a Minsk nezajímají. Nikdy to neskrývali stejně jako své hořké roztrpčení faktu, že tyto tři státy se zřeknutím se Kaddáfiho nespěchaly.

Následné události ukázaly, že se nezajímají o celý svět, včetně nedávných nadšených asistentů.

Před pár dny byli v Libyi zadrženi zástupci Mezinárodní trestního soudu – z organizace, která se poslední rok zajímala o válečné zločiny Kaddáfiho a jeho rodiny. Řečeno bylo tohle: čtyři zástupci, dvě ženy a jeden Rus, přišli do Zintanu, aby se podívali na uvězněného Sajfa Isláma. Po rozhovoru byl personál ICC zadržen a obviněn ze špionáže a z předání tajných dokumentů Sajfovi. (Podle slov libyjského zástupce u MTS Ahmeda al Džiháního, byla tato žena zadržena kvůli tomu, že hodlala předat al Islámovi dokumenty ohrožující bezpečnost Libye.)

“Libyjské úřady nás neinformovaly o žádném z obvinění, nebo o umístění a podmínkách našich kolegů. O této věci nemáme informace, ztratili jsme s nimi kontakt. Můžu jen říct, že náš personál navštívil Sajfa al-Isláma na příkaz soudců v Hágu a v rámci dohody s libyjskými úřady. Byla to oficiální mise, naši velvyslanci mají imunitu a jejich zadržování je nelegální,” prohlásilo ICC.

Velitel lupičských gangů, které velvyslance zadržely, má o misi zadržených a o dokumentech předaných Sajfovi jiný názor. “V těchto dokumentech jsou dopisy od lidí, kteří jsou v Libyi hledaní. Byla tam žádost od Mezinárodní trestního soudu, kterou měl Sajf podepsat. Vězni bylo také navrhováno, aby každému, kdo ho navštívil řekl o špatném zacházení ve věznici, a že v Libyi není žádný zákon.” V Libyi je zákon. Každému, kdo o tomto pochybuje, by měla být okamžitě sťata hlava.

Evropané možná nechápou. Jen složitý, východní mozek by měl myslet na tohle: ICC Sajfovi Islámovi al-Kaddáfimu pomáhá. Osobě, která v Hágu nemůže čekat nic dobrého.

* Saif al-Islam Kaddáfí a zákulisní boj o jeho osud

Ačkoliv není jasné, co ho v Libyi čeká: nezáleží na tom, jak moc se místní úřady snaží, dokázaly jej obvinit jen z chybějící licence na velbloudy a z nedodržování chovu ryb.

Libyjské úřady se staly neopatrné. Západ možná začne podezřívat, že v zemi, ze které těží, je něco špatně. Zástupci ICC byli zadrženi, na britského velvyslance se ”v rodišti revoluce” střílelo, nebyl ale zabit (bandité se pořád nenaučili, jak střílet), situace je ale pořád znepokojivá.

Incident s velvyslancem je pochopitelný. Nedávno byl v Benghází napaden salon krásy. Útočníci to neprovedli kvůli pudru, rtěnce a krémům na pleť. Majitelka salonu, která spoustu let tiše pracovala pod Kaddáfiho režimem řekla, že ji opakovaně vyhrožovali útokem a požadovali uzavření salonu, protože je vyjádření feminismu a “sexualizace” žen (Kaddáfí byl v tomto ohledu velmi pokrokový, neboť je nevídané, aby v islámských zemích ženy vykonávaly stejné funkce jako muži. Kaddáfí tím prokazoval ženám větší důvěru než mužům.)

V Misúratě byla odpálena pobočka Červeného kříže pro ujištění mezinárodní komunity, že je nový libyjský režim plný míru a dobré vůle. Exploze se dají pochopit – jak byste přijali fakt, že prokletý personál nesoucí nelegální symboly Islámu nacházel masové hroby stoupenců svrženého režimu? To přeci ničí dobrý obrázek.

Ve zkratce, Libye je živá a dobrá, každým dnem je pod novým režimem lepší. Libyjské úřady se očividně škrábou na hlavě a uvědomují si, že jednou to štěstí nebudou moct ustát. Libye zrušila zákon zakazující oslavování Kaddáfiho režim a vřelé povídání o plukovníkovi a jeho dětěch. Zůstatky “zelené” síly teď bezpečně mají nostalgické konverzace: od teď nebudou uvěznění, možná zastřeleni na ulici, ale ne uvězněni. V Libyi je opravdu zákon.

Zdroj: english.pravda.ru
Převzato: wertyzreport.com

Facebook komentáře