Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Island posílá do vězení bývalé šéfy banky Kaupthing

Proč naše média mlčí ?? Koho chrání ??

Čtyři bývalí šéfové z islandské banky Kaupthing byli odsouzeni k trestu mezi čtyřmi a pěti a půl lety ve vězení. Nejvyšší soud Islandu dospěl k tomuto závěru 12.02.2015. Čtyřka byla původně odsouzena k trestu mezi třemi a pěti a půl letům vězení u okresního soudu v Reykjavíku. K verdiktu bylo podáno odvolání k Nejvyššímu soudu.

  • island-posila-do-vezeni-byvale-sefy-banky-kaupthing

Zleva na fotografii: Sigurdur Einarsson - bývalý předseda představenstva, Hreidar Mar Sigurdsson - bývalý generální ředitel, Magnus Gudmundsson - bývalý generální ředitel pobočky v Lucemburku a Olafur Olafsson - jeden z majoritních vlastníků.

Jedná se o bývalého generálního ředitele, předsedu představenstva, jednoho z majoritních vlastníků a generálního ředitele pobočky v Lucemburku. Čtveřice byla obviněna ze skrývání skutečností, že katarský investor Sheikh Mohammed Bin Khalifa Bin Hamad al-Thani koupil podíl ve firmě. Al-Thani koupil podíly banky Kaupthing za peníze nelegálně nabyté.
Al-Thani koupil podíl 5,1% v bance, což bylo oznámeno jen několik týdnů před krachem banky. Nákup investora byl vnímán jako zvýšení spolehlivosti pro banku, zatímco se šířily zvěsti o problémech, které banka měla.

Nejvyšší soud potvrdil verdikt pět a půl roku pro Hreidar Mar Sigurdsson - bývalého generálního ředitele, určený už okresním soudem.

Sigurdur Einarsson - bývalý předseda představenstva, byl odsouzen ke čtyřem letům vězení.

Ólafur Olafsson - jeden z majoritních vlastníků, byl odsouzen ke čtyř a půl letům ve vězení.

Magnus Gudmundsson - bývalý výkonný ředitel pobočky v Lucemburku, byl odsouzen ke čtyřem a půl letům.

Jedná se o nejtvrdší tresty za finanční podvod v historii Islandu. Čtyřka bude muset zaplatit za své, právní náklady ve věci, částku 82000000 Islandských korun, tedy přibližně 15 000 000 Kč.

Sigurdsson a Einarsson čelí dalšímu a většímu případu proti bance Kaupthing, v němž je obviněn manipulacemi s trhem. Jednání soudu začne 21. dubna a očekává se, že bude trvat čtyři týdny. Všech devět bývalých zaměstnanců banky Kaupthing čelí ve vězení, pokud odsouzen.

Zdroj:
Visir.is http://www.visir.is/iceland-jails-former-kaupthing-bank-bosses/article/2015150219597

Reuters http://uk.reuters.com/article/2015/02/13/uk-iceland-bankers-idUKKBN0LH0OC20150213

CNBC http://www.cnbc.com/id/102422785

Přeložil: Martin Marcikán a Svobodný vysílač CS

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Jan Kopeček 2015-02-26 11:51
Kéž by to bylo možné i u nás.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře