Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Problémy Deutsche Bank

Emil Kalabus

Hrozí Deutsche Bank osud Lehman Brothers z roku 2008?

Deutsche Bank je v současnosti protistranou takřka každé významnější bance na světě. Její provázanost v rámci finančního systému je enormní a její průšvihy maximální.

Deutsche Bank, největší německá a čtvrtá největší evropská banka, je na kolenou. Finanční dům čelí rostoucí nedůvěře investorů, kteří se k ní otáčejí zády. Na vině je především skandál s hypotéčními cennými papíry. V případě krachu se mohou „nakazit“ i další evropské banky.

Na vině jsou skandály s manipulacemi se sazbami či praním špinavých peněz v Rusku, které reputaci banky zašlapaly do země. V posledním roce je to pak nedávný krok amerického ministerstva spravedlnosti, které chce po bance zaplatit 14 miliard dolarů za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Podle řady názorů částka, kterou si banka nemůže dovolit. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.

  • problemy-deutsche-bank

 

Na banku se provalilo, že během finanční krize zatajila ztráty za 12 miliard dolarů. Také se ukázalo, že v krizovém roce 2008 dosáhla části zisku manipulací s úrokovou sazbou LIBOR. Aby toho nebylo málo, týdeník The New Yorker přišel před časem s informací, že přes svoji londýnskou pobočku prala špinavé peníze ruských oligarchů, kteří jsou na sankční listině USA.

Mezinárodní měnový fond před časem uvedl, že banka se ještě nevzpamatovala z finanční krize a je aktuálně největším rizikem světových financí.

Podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové i dalších odborníků se může problém Deutsche Bank přenést do problémů dalších finančních ústavů v Německu.

Na otázku zda Deutsche Bank hrozí osud Lehman Brothers z roku 2008 odpovědět nedokáži. Je však jasné, že kolaps Lehman Brothers se stal mementem, toho jak dopadá chtivost, velikášství a do sebe zahleděný management.

Je zajímavé, že sto padesát osm let stará americká investiční banka Lehman Brothers, byla téměř do poslední chvíle nejobdivovanější investiční společností podle žebříčku časopisu Fortune. Za nedlouho potom, požádala o soudní ochranu před věřiteli. Přiznávání hypoték skoro každému, kdo si o ně řekl, navršilo rizika, která zahubila vlastní kapitál člena zámořské velké čtyřky a poslala ho do bankrotu. A nezůstalo pouze u největšího firemního krachu v dějinách Spojených států. „Lehmanovská vlna“ v podobě střemhlavého propadu cen akcií vymazala z trhu během prvních čtyřiadvaceti hodin více než 700 miliard dolarů a uvrhla Ameriku a zbytek planety do největší bankovní a finanční krize za několik posledních desetiletí. Evropská unie navíc nemohla tušit, že na bankovní a finanční mizérie plynule naváže bída dluhová, s níž se pere starý kontinent dodnes.

Nedůvěra investorů a jejich úprk od Deutsche Bank by mohl teoreticky způsobit krach této významné banky a prohloubit krizi, které Evropa čelí. Podle názorů některých odborníků by následný domino efekt mohl položit další velké banky, kancléřku Angelu Merkelovou i euro.

Opět můžeme vysledovat fakt, že i zde stejně jako v případě Lehman Brothers jde především o krizi morálních hodnot minulého i současného managementu, která bude mít dalekosáhlé důsledky pro samotnou Deutsche Bank a pravděpodobně další evropské banky.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře