Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Petr Matějček: Piráti - Sdílení filmů je jako pití vody.

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

  • pirati
Po serveru Tipnafilm.cz připravuje Česká pirátská strana další podobné projekty. Pokládá se za rovnocenného soupeře protipirátské unie. Internetový server Tipnafilm.cz zaznamel několik hodin po svém spuštění tisíce návštěvníků. Je to sotva 24 hodin, co Česká pirátská strana spustila nový odkazový server Tipnafilm.cz, a už plánuje další.

ČESKÉ POZICI to potvrdil místopředseda pirátů Mikuláš Ferjenčík: „V současné chvíli pracujeme na několika podobných projektech." I nové weby budou součástí akce „Odkaz není zločin".

Tipnafilm.cz je internetový projekt, který propojuje recenze, filmové žebříčky z portálů Česko-Slovenské filmové databáze, internetové databáze IMDB a dalších s odkazy na stažení snímků. „Internetové projekty jako je Tipnafilm.cz zpravidla čelí velkému tlaku vydavatelských korporací, které si chtějí udržet dosavadní způsoby distribuce. Záštita Pirátské strany tento tlak částečně odvrací. Stojíme za talentovanými programátory, které by měl filmový průmysl spíš zaměstnat, než stíhat," komentuje současnou situaci Ferjenčík.

Za lidi, kteří podobný server spustí, chce Česká pirátská strana vystupovat jako rovnocenný subjekt proti České protipirátské unii. „Máme v plánu vytvořit zeď mezi protipirátskou unií a těmi nejrůznějšími odkazovacími weby, za kterými většinou stojí jednotlivci. Staneme se provozovateli takových serverů, jsme totiž pro unii rovnocenným soupeřem a ničeho se nebojíme," uvedl Ferjenčík s tím, že stránky již několik málo hodin po startu sklízejí obrovské úspěchy.

„Zaznamenali jsme tisíce návštěvníků a ozvala se nám spousta lidí, kteří mají v šuplíku plány na své osobní odkazovací weby a zatím si na projekt netroufli, protože se báli možných postihů. S naší pomocí své plány budou moci zrealizovat," doplnil pirát.

Podle pirátů umístění odkazů na stránku zákonům neodporuje. Naopak Česká protipirátská unie odkazování na stažení filmů považuje za nezákonné. Právnička unie Martina Varjassyová již v minulosti poznamenala, že je k takovému počínání nutný souhlas majitele autorského práva. „Na současný projekt unie zatím nereagovala, dělají mrtvého brouka," spekuluje místopředseda pirátské strany s tím, že unie pravděpodobně čeká na soudní verdikt v případě nedávno obžalovaného libereckého studenta. Jeho web s odkazy údajně způsobil 120milionovou škodu. Středoškolákovi hrozí až čtyřleté vězení.

Podle Ferjenčíka projekty jako tipnafilm.cz nebo piratskefilmy.cz filmovému průmyslu ukazují cestu k fanouškům a ve finále i k financím. Ostatně filmy, které byly v minulosti piráty nejvíce sdíleny, byly zároveň i těmi finančně nejúspěšnějšími jako například Avatar či Harry Potter. „Nahrávací průmysl ovšem místo hledání nových obchodních modelů i nadále sází na perzekuci a zastrašování svých vlastních zákazníků,"dodal Ferjenčík.

Podle pirátů je však potřeba věci sdílet ukotvena hluboko v nátuře lidí a nelze ji potlačovat. Koneckonců i internetové úspěchy Google a Facebook jsou postaveny především na možnosti legálního sdílení. Snažení průmyslu situaci změnit zlevňováním kopií, se piráti smějí. O peníze totiž prý nikdy nešlo. Piráti jsou přesvědčeni, že lidé jsou připraveni platit za práci. „Jaká je ale cena za kopii jedniček a nul, když kopírování dnes už není žádná práce, může to dělat kdokoliv bez jakéhokoliv úsilí," ptá se Ferjenčík.

Zajímavě situaci nedávno popsal zakladatel švédské pirátské strany Rick Falkvinge:

„Přesuňme se do budoucnosti. Země je chemicky zamořena. Ze zdravotních důvodů existují zákony, které nařizují lidem pít vodu pouze od jedné konkrétní společnosti, které má na její dodávku monopol a svůj produkt si nechá řádně zaplatit. Jenže jednoho dne vědci oznámí, že přírodní voda je opět čistá.

Přesto, že původní zákony stále platí, lidé vyrazí do lesa a pijí z potůčků a řek, neřešíce skutečnost, že tím porušují zákon i monopol zmíněné společnosti. Manažeři jsou pochopitelně bez sebe. Začnou uvažovat, že vlastní produkt zlevní a piráty tak přesvědčí opět pít legální alternativu. Taková úvaha je ale zcela scestná. Voda byla dekomercializována, stejně jako v dnešní společnosti kopírování jedniček a nul."

Ostatně piráti podle Ferjenčíka patří k největším filmovým fanouškům v české společnosti. „Chodíme do kina víc, než kdokoli jiný, v tomto případě jde ale hlavně o princip."

 

Zdroj

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře