Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Festival Street For Art se přesouvá na sídliště Černý Most

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Šestý ročník festivalu ve veřejném prostoru Street For Art 2013 se uskuteční od 22. do 29. května 2013 v prostoru před stanicí metra Černý Most. Festival se tam přesouvá z dosavadního dějiště na Jižním Městě. Tématem letošního ročníku je městské plánování a participace veřejnosti na něm. Formou architektonického zásahu, dílen, debat, výstavních projektů i koncertů se k tématu vyjádří umělci, odborníci, politici i veřejnost.

  • festival-street-for-art-se-presouva-na-sidliste-cerny-most

Pro festival vznikne na místě rozestavěné budovy u stanice metra Černý Most "PARK kultury, oddechu a městského plánování". Organizátoři naznačují, že zapojit se do městského plánování by mělo být stejně přirozené a příjemné, jako zajít si do parku nebo na kulturní akci. Festival tak sleduje trend, kdy se stále více lidí aktivně zajímá o dění ve svém okolí a chce ho ovlivnit. Řada městských částí se pak učí, jak veřejnost do plánování zapojit. Téma je symbolicky ovlivněno i přesunem místa konání festivalu z Prahy 11 na Prahu 14.

"Představitelé městské části Praha 14 vědomě připravují strategický plán rozvoje, do kterého řadí i kulturu. Festival tak letos vzniká v úzké spolupráci s politiky a úředníky, kteří ho chápou spolu s námi jako cestu komunikace s veřejností. Festival nabídne tvůrčí a inovativní způsoby, jak se veřejnost může zapojit," říká ředitel festivalu David Kašpar.

Jádrem programu festivalu je možnost setkat se každý den odpoledne s odpovědnými úředníky MČ Praha 14, kteří opustí své kanceláře, aby se setkali při tematických debatách s veřejností. Debaty budou moderovat odborníci a umělci a budou se týkat rozvoje městské části.

Diskuze budou překračovat hranice jedné městské části. U jednoho stolu se potkají například členové strategického týmu, který připravuje aktualizovaný metropolitní plán s místními úředníky. Pod širým nebem budou řešit věci, které by se řešily spíše za zavřenými dveřmi. Věříme, že jednoduchou, ale jasnou změnou prostředí se dá změnit mnoho – lepší komunikace občana a úředníka, pohodovější vztah sousedů i kreativnější tvorba vize města, do které se mohou v určité fázi zapojit všichni," dodává dramaturgyně festivalu Michaela Hečková. Festival také nabídne konference, výtvarné performance na témata městských legend, urbanistickou výstavu mapující plány a vize architektury festivalové lokace. Hudební program orámují koncerty Ohm Square (22. 5. 2013) a projektu Boris Carloff (28. 5. 2013) a doplní každodenní koncerty místních muzikantů.

Autorem architektonického návrhu festivalového areálu je ateliér Mjölk. Letošní zásah je subtilní a připomíná spíše parkovou úpravu, pro obyvatele místa bude ovšem zásadní: zpřístupní a zabezpečí dlouho oplocený areál rozestavěné budovy, kterou musejí všichni cestující ze stanice metra Černý Most obcházet. V areálu bude k dispozici prostor pro debaty, dílny a kavárna.

Festival Street For Art je festival ve veřejném prostoru, který se věnuje tématům s ním spojeným: umění, identitě místa, zapojení veřejnosti. Prostřednictvím architektonického zásahu a uměleckých aktivit zpřístupňuje komplikovaná témata hravou a tvůrčí formou. Festival vznikl v roce 2008 na Jižním Městě, odkud se v roce 2013 přesunul na Černý Most.

Festival pořádá obecně prospěšná společnost Zahrada, o.p.s. s hlavním partnerem příspěvková organizace Praha 14 kulturní. Festival podporuje Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury ČR a MČ Praha 14.

Facebook komentáře