Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Co bude příště? Kofola Litera!

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • magnesia_litera
Občanské sdružení Litera připustilo to, co se ve světě kultury zatím moc nevidí, aby jméno prestižního udílení knižních cen Litera, bylo spojeno s reklamou hlavního sponzora, a to s jeho výrobkem, minerální vodou Magnesia. ASORKD (Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví) takové spojení považuje za ponížení cen Litery na reklamní produkt. Svět literatury by neměl být tupý k reklamě, jako běžný konzument. Asi by v nás vzbudilo velmi pobavený úsměv spojení Kofola Litera či Becherovka Litera apod.

ASORKD zaslala 29.března občanskému sdružení Litera Otevřený dopis, ve kterém jej vyzývá, aby odmítlo přijetí dvousettisícového daru od společnosti Karlovarské minerální vody (KMV), které byly před dvěma měsíci pokutovány za devastaci kulturních památek, které v Kyselce již dvacet let  vlastní a z názvu této prestižní knižní ceny odstranili název výrobku KMV.

http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/cz/aktuality/otevreny-dopis-asociace-obcanskemu-sdruzeni-litera-137

John Bok, předseda Spolku Šalamoun, ve svém článku s názvem Není Mattoni jako Mattoni jižv roce 2010 mj. uvedl: „Přijímat dary a ceny od takovýchto barbarů jednoznačně snižuje samu kvalitu obdarovaného či ceněného díla. Skloňuje li se dnes ve všech možných pádech slovo korupce, ptám se jak označit jednání, které evidentně nemá přímé znaky korupce ale co pod rouškou donátorství skrývá vlastní barbarství dárce a odvádí pozornost veřejnosti od toho, jak kořistník proměňuje dar země, tj. pramenitou vodu ve vlastní zisk a „velkoryse", opět se ziskem, tentokrát společenským, rozdává finanční šušně."

http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/cz/aktuality/neni-mattoni-jako-mattoni-19

Kofola Litera?

Skrývání se KMV za svůj výrobek je pro tuto společnost dnes ještě vítanější a pro Literu spojení její ceny s tímto partnerem deklasující. KMV byly totiž pokutovány za to, jak se chovají k nemovitým památkám v jejich vlastnictví v místě těžby jejich vlajkové lodi a to minerálky Mattoni a Aquila. Prezident ASORKD Pavel P. Ries proto vyzývá: „Apelujeme na občanské sdružení Litera, aby zvážilo, zda jim stojí za to přijímat od těchto kulturních ignorantů pár drobných k ocenění literárních děl."

Litera by se měla zbavit Magnesie

Cena Litera je spisovatelům udělována od roku 2002. Od roku 2010 doplnila název o produkt KMV, minerální vodu Magnesia.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Magnesia_Litera

Změnu názvu na Magnesia Litera sdružení zdůvodňuje velmi vyhýbavě: „V České republice sice existuje množství cen, které někdy mívají i relativně štědré finanční prémie, jejich odezva u široké veřejnosti však není velká. Právě to by měl připravovaný projekt změnit. Ceny Litera by měly mít obdobnou mediální podporu, jakou mají ceny v jiných žánrech, které se v průběhu 90. let úspěšně etablovaly: Český lev, ceny Thálie, Ceny Akademie populární hudby Anděl."

http://www.magnesia-litera.cz/o_litere/poslani

Za uplynulé dva roky česká veřejnost zjistila, že KMV mají i odvrácenou tvář. O té jistě pořadatelé literárních cen tehdy nemuseli vědět. „Nyní, když laická i odborná veřejnost nejvíce skloňují KMV v souvislosti s jejich devastující rolí na Mattoniho lázeňské území v Kyselce, mělo by sdružení Litera zvážit, zda spojení s touto firmou nejen že nepoškozuje sdružení samotné, ale nesnižuje i samotný úmysl – ocenit spisovatele, kteří svou prací obohacují české kulturní dědictví. Jsou totiž oceněni cenou, která nese cejch ničitele českého kulturního dědictví," dodal Martin J. Kadrman,viceprezident ASORKD.

ASORKD podporují Jitka Molavcová a Jiří Suchý

„Já původně o lázních Kyselka moc nevěděl, ale najednou se zvedl takovej šum a začal jsem tu a tam slyšet, že to není v pořádku. Začal jsem se o to zajímat a vyvrcholilo to vlastně, když jsem viděl fotografie a já jsem žasl. Říkal jsem si, to snad není možný v jednadvacátým století... I kdyby tam nebyly žádný prameny... takový bordel by tam neměl být za žádných okolností. A ještě ke všemu, když jsou tam ty vzácný prameny, ze kterých se dají těžit obrovský peníze, tak to je skandál," říká ve videocyklu Osobnosti ke Kyselce Jiří Suchý. „Devastace, ničení, zmar a lhostejnost těch, kteří by mohli pomoci, ale nepomohou, protože ta pomoc jim nevynese žádný finanční zisk. Nic, nic, jak se zpívá v árii Bedřicha Smetany," dodává Jitka Molavcová a část Smetanovy árie zazpívá: Počítá, co mu to počítá, co mu to vynese. A když nic, tak chytře vyhne se. A na závěr tyto legendy českého divadla říkají: „My oba doufáme, že se lázně Kyselka dočkají vzkříšení, jak je slibováno. A zároveň se zavazujeme, že to vzkříšení budeme sledovat, a sice velmi ostře, a kdyby k němu nemělo dojít, tak že se ozveme."

Celé video ke shlédnutí zde:;feature=youtu.be">

;feature=youtu.be

Zdroje:

Facebook komentáře

Nejčtenější