Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

AFO připomene 300 let od narození Jean-Jaquese Rousseaua a otevře diskuzi nad léčivými účinky marihuany

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • Konopi_jako_lek
Letošní 47. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc se odehraje ve dnech 17.–22. dubna. Návštěvníkům připomene 300 let od narození francouzského filozofa a jednoho z prvních teoretiků výchovy Jean-Jacquese Rousseaua, mj. také rozpoutá diskuzi na téma využití konopí v oblasti zdravotnictví. Do Světové soutěže letos filmoví tvůrci přihlásili více než 200 snímků, 17 z nich pak bude bojovat o Cenu za nejlepší světový populárně-vědecký film.

 

Rousseau čili o výchově

„Jean-Jacques Rousseau je bezesporu jedna ze zásadních osobností západní kultury, která měla ohromný vliv na formování mnoha různorodých oblastí humanitních věd, v čele s teoriemi o výchově a vzdělávání dětí. Právě těmito teoriemi jsme se nechali rámcově inspirovat a zaměřili se jak na funkčnost vzdělávacích systémů, tak na různorodé přístupy k výchově dětí,“ osvětluje celý blok programová ředitelka festivalu Veronika Klusáková.

Alternativní přístup k výchově dětí nastíní americký dokument Daddy & Papa amerického režiséra Johnnyho Symonse, který jej na AFO uvede osobně. Druhým režisérem, který se během festivalu zapojí do široké diskuze s diváky, je Brit Ed Webb-Ingall. Jeho palčivý krátkometrážní dokument Raising Hell se týká tzv. lesbian & gay parentingu, na fungování samotných rodin nazírá optikou samotných dětí, které v nich vyrůstaly.

Konopí jako lék

Návštěvníci festivalu se budou moci zúčastnit panelové diskuze na téma medicínské využití marihuany. Ke slovu se přitom dostane jeden z nejpovolanějších odborníků – profesor Lumír Hanuš z univerzity v Tel Avivu. Svůj celoživotní výzkum započal v sedmdesátých letech právě v Olomouci, po svém přesídlení do Izraele se velkou měrou zasadil o to, aby společnost začala zcela vážně brát na vědomí fakt, že „tráva“ může být jedním z nejbezpečnějších medikamentů. Krom jeho vystoupení dojde během AFO 47 i na projekce několika dokumentů mapujících dramatický vývoj pohledu na tento zelený lék v průběhu věků.

Světová a Česká soutěž

Na AFO letos filmoví tvůrci přihlásili více než 200 dokumentů. Dramaturgická rada festivalu vybrala rovných 17 snímků, které se ve finále festivalu utkají o Cenu za nejlepší světový populárně-vědecký film. Jde o informacemi nabitou, vizuálně brilantní kolekci. Zaměření jednotlivých článků vyvolené sedmnáctky se pak pohybuje od zkoumání nesmrtelnosti buněk lidského těla přes vývoj savců po vyhynutí dinosaurů až k transplantaci srdce či kontroverzní psychotropní substanci LSD.

Zatímco počiny ze Světové soutěže sází na vědecké zaměření, Česká soutěž i v letošním roce nabídne pestrý pohled na českou společnost. Patnáct filmů, které budou soupeřit o Cenu RWE za nejlepší český populárně-vědecký dokumentární film, připomene jak významné historické osobnosti československé historie, tak před diváky postaví nevšední portrét naší současnosti.

Diváci budou mít možnost vidět unikátní kolektivní projekt čtyřiadvaceti českých filmařů tří generací s jednoduchým názvem 24. Každý tvůrce (mimo jiné Olga Sommerová, Jiří Krejčík, Helena Třeštíková, Robert Sedláček či Vít Klusák) dostal k dispozici dvě minuty, aby předvedl své osobité filmové vidění jednoho všedního dne. Na své si přijdou i příznivci žánru historického dokumentu. Snímek Muž s dýmkou Josefa Císařovského je fascinujícím dramatickým příběhem československého diplomata Josefa Korbela, film Můj otec George Voskovec režisérky Libuše Rudínské zase sleduje jednu z nejvýraznějších osobností naší kultury z pohledu umělcovy, v  Česku naprosto neznámé dcery.

Podrobnější informace naleznete na www.afo.cz

Zdroj článku: ZDE

Facebook komentáře