Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Volyňští Češi zoufale žádají o pomoc Zemana a Sobotku. Bojí se války. + Odpověď volyňským Čechům

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Volyňští Češi na Ukrajině zaslali prezidentu Miloši Zemanovi, premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) i dalším politikům novou žádost o pomoc. V dopise tvrdí, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nepochopil úplně jejich současnou situaci. Nebojí se prý útoků místních obyvatel, ale možného válečného konfliktu.

  • volynsti-cesi-zoufale-zadaji-o-pomoc-zemana-a-sobotku-boji-se-valky-odpoved-ceske-vlady

České Ministerstvo zahraničí vyslalo v reakci na první žádost volyňských Čechů na severovýchod Ukrajiny tři pracovníky zastupitelského úřadu v Kyjevě. Podle šéfa diplomacie Zaorálka zjistili, že česká komunita momentálně není vystavena žádné bezpečnostní hrozbě a snahy o návrat části volyňských Čechů jsou motivovány spíše ekonomicky a sociálně.

„S velkým zklamáním jsme sledovali projev pana ministra (ve sněmovně), který bohužel odráží neúplné pochopení naší současné situace," stojí v novém dopise psaném jménem „všech významných krajanských spolků na Ukrajině". Zaorálkovo nepochopení podle nich možná odráží vnímání zkreslené propagandou proruských médií, nedostatkem času nebo unáhlenými úsudky.

Strach českých krajanů prý pramení především z obavy, že začne válka s Ruskem, které nedávno připojilo Krym, a muži budou odvedeni, aby bojovali. Krajané také vyjadřují obavu ze souvisejícího nárůstu kriminality a extremismu na obou stranách, který zbytkům fungujících ukrajinských složek nedovolí dostatečně ochránit jejich životy a zdraví v případě náhlého vyhrocení situace.

Signatáři dopisu přitom přiznávají, že k odchodu z Ukrajiny mají i sociální a ekonomické důvody, protože jejich majetky „ztratily veškerou hodnotu" a není je tak možné prodat a odjet. Žádají proto české úřady, aby jim pomohly překonat těžké období a zajistit rodinám minimální životní standard a vlastní důstojnost.

  • Celý dopis ZDE

Ukrajina od dob Adolfa Hitlera nikdy nemusela čelit invazi cizí armády

„Prosím, pomozte nám uniknout situaci, ve které se můžeme dostat (dle nejhorších očekávaných scenářů) do postavení válečných běženců, kteří v provizorních stanech mohou očekávat vaši milost přicházející na poslední chvíli nebo příliš pozdě…," stojí také v žádosti. Podle ní Ukrajina od dob Adolfa Hitlera nikdy nemusela čelit invazi cizí armády na svém území a nepřátelskému převzetí její části.

Na Ukrajině žije asi 20.000 Čechů. Volyň je historická oblast na území dnešní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i ruské říši. Češi se tam stěhovali od druhé poloviny 19. století. Část krajanů se vrátila do vlasti po druhé světové válce, usazovali se především na území vysídlených Sudet. Ostatní, jimž se tehdy návrat z různých administrativních důvodů nezdařil, dostali novou šanci až po roce 1989. Do ČR se ve dvou vlnách vrátilo několik tisíc volyňských Čechů.

Signatáři dopisu přitom vyjadřují přesvědčení, že žádný z krajanů přestěhovaných v 90. letech neskončil ve vězení, ani se krátkodobě nespoléhal na sociální dávky nebo trvalé bydlení ve státním bytě zadarmo. „Naopak - jsme velice podnikavý, vzdělaný a tvrdě pracující národ, který z dlouhodobého hlediska bude velkým přínosem pro hospodářský a společenský život České republiky. Po krátkém přechodném období, na dobu kterého potřebujeme pomoc, odměníme český stát poctivým odvodem daní a souvisejících příspěvků. Odměníme český stát slušně vychovanými potomky a kulturní diverzitou, která pramení ze zkušeností nasbíraných mimo ČR," uzavírají své prohlášení.

zdroj:http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Volynsti-Cesi-zoufale-zadaji-o-pomoc-Zemana-a-Sobotku-Boji-se-valky-313331

----------------------------------------------------------------

Odpověď Volyňským Čechům:

 

Vážení a milí krajané, musím Vás upozornit, že ve své bláhovosti a neskonalé naivitě jste se právě, a to již podruhé, obrátili zcela nevhodným  a nepatřičným směrem! Adresátem Vaší prosby o pomoc totiž rozhodně není česká vláda, nýbrž bruselský, potažmo americký slouha, tedy mimo jiné poskok těch, kteří Vás, za nemalých finančních výdajů ve výši nejméně 5 miliard Dollarů, uvrhli do vaší nezáviděníhodné situace. Jak jistě sami pochopíte, bylo by z politického hlediska a za současné situace – tedy stavu naprostého vazalství naší země - krajně nežádoucím, aby tato česká vláda na vaše zoufalé prosby jakkoliv reagovala! Připustila by tím totiž, že dnešní ukrajinská realita zdaleka není tím, o čem se nás, zde doma – v Čechách, snaží přesvědčit a podryla by tak autoritu nejenom svou, ale především autoritu těch, kterým věrně slouží – tedy EU a USA!

            Vážení krajané, naše česká vláda a pan ministr Zaorálek se vaší žádosti pečlivě, všestranně a odpovědně zaobírali a na základě hluboké a všestranné analýzy rozhodli, že tím, kdo dnes ve vaší zemí potřebuje naléhavě pomoci, nejste Vy, nýbrž ti, kteří Vás dnes zbavují občanských svobod a terorizují a kteří se hrdě hlásí k odkazu těch, jež v minulosti povraždili a utýrali mnoho vašich předků! Za tímto účelem vyčlenila naše vláda na jejich podporu 50 miliónů Kč - na Vás již nezbylo…

            Vážení a milí krajané, až příště budete žádat o pomoc, rozhodně se již nikdy více neobracejte směrem ke své někdejší vlasti! Je to neúčelné, kontraproduktivní a pravděpodobně i nebezpečné, neboť tím na sebe zcela zbytečně poutáte pozornost těch, kteří Vás ohrožují! Možná by bylo mnohem smysluplnějším pokusit se obrátit směrem na východ ke svému mocnému sousedovi. V našich českých médiích bývá sic nezřídka zpodobňován jako novodobý Adolf Hitler, ale na rozdíl od současných politických představitelů vaší někdejší vlasti – České republiky – mu osud jeho krajanů, žijících v jiných zemích, není lhostejný!

Zdeněk Bálek

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře