Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Násilí v Příbrami prudce roste, lidé vyzývají k demonstraci

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Závratným tempem roste počet podpisů v Petici za bezpečnou Příbram. Důvod je prostý. Lidé se ve městě bojí. Přepadávání a krádeže tu jsou totiž na denním pořádku. Někteří dokonce vyzývají k demonstraci proti zdejším menšinám, jiní zase k odchodu z Příbrami.

  • nasili-v-pribrami-prudce-roste-lide-vyzyvaji-k-demonstraci2

Petice za bezpečnou Příbram nabírá na síle. Jen za včerejší den ji podepsaly více než tři stovky lidí a počet příznivců závratně roste každou hodinou.

Iniciátoři požadují od města velké změny. Chtějí například posílit policejní hlídky v ulicích města, a to nejen ve večerních hodinách.

"Důvodem naší žádosti je časté přepadání a okrádání především starších občanů a matek s kočárky, a to hlavně v krizových oblastech jako je ’Křižák’ a náměstí 17. listopadu. Obáváme se o bezpečí své a svých dětí, vzhledem k tomu, že k těmto trestným činům dochází daleko častěji za bílého dne," vyzývá Lenka Synková.

Násilnosti? Běžný kolorit Příbrami

"Pracuji jako řidič autobusu. Když vozím ženy z odpoledních směn, prosí mě, abych jim zastavil co nejblíže bydliště. Skoro mi tu brečí. To přeci není normální," popisuje obyvatel Příbrami. Na řidiče navazuje další muž. "Uvažujeme spíše o svolání demonstrace. Stát nám nepomůže," míní. Diskutující pod online peticí mají různé názory i podněty. V jednom se však shodují. Za útoky podle nich stojí převážně nově přistěhovalí Romové.

"Byl jsem svědkem, jak tři Romové před domem řvali na starou paní. Kolemjdoucí to vůbec nezajímalo," píše další muž v diskuzi. Obdobnou zkušenost má i Ivana Šmatláková. "Mně napadli za bílého dne třikrát syna. Dokonce zná i útočníkovo jméno,"popisuje žena.

Příbramské maminky sobě

O případy, o kterých příbramská policie ve svých tiskových zprávách neinformuje, nebo o těch, které napadení na policii nehlásí, se často dělí na sociální sítí skupina příbramských maminek. Před pár dny zde jedna z nich upozornila na další otřesný případ.

"Tak další dvě přepadení. Maminku manželovy kolegyně přepadl tak dvacetiletej šmejd, když vyhazovala odpad do kontejneru. Rozběhl se a strhl jí kabelku z předloktí. Za hodinu na to přepadl shodou okolností její kamarádku-starou paní. Ta se ale bránila a odnesla to zlomenou nohou v krčku a skončila v nemocnici," píše v uzavřené skupině jedna z maminek.

Právě tohoto zloděje příbramská policie včera dopadla. "Jednalo se o jedince, který strhával ženám kabelky. Muže vyslýcháme, o dalších podrobnostech budeme informovat," řekla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová s tím, že policie chystá v následujících dnech nová opatření.

Mapa kriminality mluví jasně

Příbram se snaží proti kriminalitě bojovat například tím, že finančně podporuje nízkoprahový klub Bedna, do kterého se schylují děti z problematických rodin. Právě v místech okolo Bedny v Křižáku však paradoxně dochází k nejvíce násilnostem. Před časem tu skupinka Romů přepadla maminku s kočárkem. Byla tak vyděšená, že jim odevzdala celý obsah peněženky. Případ se navíc odehrál za bílého dne.

O tom, že v Příbrami opravdu není bezpečno, jasně vypovídá mapa kriminality. Příbram se s indexem kriminality 483 jasně zařadila za uplynulý rok na nechvalné první místo v celých středních Čechách. Na pomyslném druhém místě v západní části středních Čech je Beroun s indexem 381, následuje Benešov s 328, poté Kladno s indexem 295. Na posledním místě pak skončil Rakovník s indexem 178.

 

Autor: Jitka Stefanidesová

Zdroj:  5plus2.cz, článek byl uveřejněn 14. ledna 2014

http://pribram.5plus2.cz/59693/nasili-v-pribrami-prudce-roste-lide-vyzyvaji-k-demonstraci/&

Facebook komentáře