Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Za svobodné a moderní autorské právo

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Nesouhlasíš s omezováním svých práv autorskoprávními organizacemi?

Podpoř iniciativu proti OSA!

Zapoj se do první akce, kontaktuj poslance svého kraje.

 

Začátkem srpna unikl na veřejnost návrh novelizace autorského zákona, který utajovalo ministerstvo kultury. Návrh preferuje zájmy kolektivních správců autorských práv, kteří se jako jediní na přípravě zákona podíleli. Kolektivní správci volně označovaní zkratkou OSA (podle jména nejznámějšího ze správců) jsou monopolními zájmovými sdruženími obchodujícími s autorskými právy.

  • protiosa-x

Navrhované změny ruší dosažené pozitivní změny v posledních letech a díky snaze o zvyšování poplatků, pokusům o regulaci internetu i téměř jakékoli umělecké a autorské tvorby mohou negativně dopadnout na celou společnost.

 

Skandální návrhy jasně ukazují jednu věc, kolektivní správci zcela bez skrupulí hájí svoje zájmy, usilují o zvyšovaní svých zisků na úkor celé společnosti a usurpují si práva, která by příslušela institucím ne demokratického, ale totalitního státu.

 

Je nejvyšší čas postavit se těmto pokusům, které dávají neakceptovatelnou moc úzké zájmové skupině, která by chtěla svými obludnými záměry paralyzovat svobodnou společnost.

 

Souboj to nebude snadný, a zaleží na každém, zda autorskoprávní molochy zvítězí nebo narazí na společný odpor všech, kterým chtějí zkomplikovat život.

 

První symbolickou akcí, do které se můžete zapojit, je oslovení poslanců před hlasováním o důvěře vládě. Vláda, které utajuje zákony a hájí pouze zájmy vlivné úzké skupiny si důvěru nezaslouží. Vzor textu dopisu a emailové adresy poslanců naleznete níže

 

Tato iniciativa usiluje o vznik silné a široké platformy, která bude kvalifikovaným oponentem autorskoprávním svazům. První cílem je zajistit veřejnou přípravu zákona, následně pak do zákona prosadit úpravy, které zohlední všechny strany dotčené autorským právem a které budou zároveň reflektovat aktuální společenské trendy. Připojit se a podpořit ji může každý demokraticky smýšlející jedinec, sdružení či instituce.

 

Kontaktujte na nás na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na facenookovém profilu Proti autorskému OSA zákonu.

 

http://www.facebook.com/pages/Proti-autorskemu-OSA-zakonu/121856094528243?ref=ts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Návrh dopisu poslanců PSP ČR

 

Autorský zákon - jeden z důvodů proč nedát důvěru Nečasově vládě

 

Vážené dámy, vážení pánové,

 

v těchto dnech budete ve Sněmovně Parlamentu Česke republiky hlasovat o důvěře nové vládě. Bohužel vás musíme upozornit na skutečnost, která podporu této vládě vylučuje.

Jde o novelu autorského zákona, které vláda vyjádřila podporu i ve svém programovém prohlášení.

 

Tato novela je připravovaná neveřejně, její obsah byl před veřejností záměrně tajen.

Novela byla připravována výhradně ve spolupráci se zástupci kolektivních správců autorských práv (OSA, Dilia, Intergram, OOA-S a Gestor, a Asociace provozovatelů kopírovacích služeb). A v jejich jednostranný prospěch je také tvořena.

 

Novela poškozuje celou řadu oblastí, od veřejných knihoven až po menšinové či neprofesionální umělce. Ve svém důsledku dusí každou umělecky tvořivou činnost.

Snahy o regulaci internetu a další zvyšování poplatků dopadne doslova na každého občana státu.

 

Již způsob přípravy novely je principiálně nedemokratický, vláda prostřednictvím ministerstva kultury zároveň preferuje zájmy úzké podnikatelské skupiny a ignoruje práva ostatních společenských skupin, které budou tímto nespravedlivým přístupem poškozeny. Ministerstvo kultury také vyjednává tajně dohodu ACTA, která by měla na podobu autorského zákona zásadní vliv.

 

Vláda, která zásadně porušuje demokratické zásady i ústavní práva svých občanů, si důvěru nezaslouží.

 

Zdroje:

 

Analýza návrhu novely autorského zákona

http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=32402

 

Návrh novelizace autorského zákona, který unikl na veřejnost

https://www.ceskapiratskastrana.cz/wiki/_media/kci:novelaautz.pdf

 

Odmítnutí informaci o novele autorského zákoba ministerstvem kultury http://www.ceskapiratskastrana.cz/wiki/kci:odmitnuti

 

Kritické stanovisko České pirátské strany k připravované novele autorského zákona

http://www.ceskapiratskastrana.cz/pages/posts/3.8.2010---osa-a-dilia-pripravily-zhoubnou-novelu-autorskeho-zakona490.php

 

Odmítavé stanovisko Strany zelených k připravované novele autorského zákona

http://si.stranazelenych.net/stanovisko_k_pripravovane_novele_autorskeho_zakona.html

 

 

Facebookové skupiny nesouhlasící s navrhovanými změnami

 

Proti autorskému OSA zákonu

http://www.facebook.com/pages/Proti-autorskemu-OSA-zakonu/121856094528243?ref=ts

 

Jsem proti navrhované novele autorského zákona !!!

http://www.facebook.com/group.php?gid=137992582907584

Facebook komentáře