Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Vyzvěte prezidenta Obamu, aby souhlasil s nezávislým vyšetřováním bombardování nemocnice v Kundúzu

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Útok na nemocnici Lékařů bez hranic v Afghánském Kundúzu zabil 12 pracovníků organizace a 10 pacientů, včetně tří dětí.

 

Podepište prosíme petici za nezávislé vyšetřování

 
  • vyzvete-prezidenta-obamu-aby-souhlasil-s-nezavislym-vysetrovanim-bombardovani-nemocnice-v-kunduzu

V brzkých ranních hodinách 3. října americký bitevník opakovaně bombardoval nemocnici Lékařů bez hranic/Médecins Sans Frontières (MSF) v Kundúzu na severozápadě Afghánistánu. Útok zabil 22 lidí, z toho 12 pracovníků Lékařů bez hranic a 10 pacientů, dalších téměř čtyřicet pacientů a zdravotníků zranil. Nemocnice byla zničena, útok tak připravil několik set tisíc lidí o přístup k život zachraňující chirurgické péči.

Ti, kdo útok přežili, mluví o hrůzném zážitku. Kromě toho je útok na chráněný objekt, v tomto případě nemocnici, hrubým porušením Mezinárodního humanitárního práva a Ženevských konvencí. Přesné GPS souřadnice nemocnice MSF v Kundúzu, která na místě stála čtyři roky, měly americké a afghánské úřady ve Washingtonu a Kábulu k dispozici několik dní před bombardováním. V nemocnici bylo v době útoku zhruba 200 pacientů a zaměstnanců.

USA, NATO a afghánská vláda začaly s vyšetřováním, ale nelze očekávat, že by strany zapojené v konfliktu provedly nezávislé a nestranné vyšetřování svých vlastních činů.

Právě z toho důvodu, jménem našich zabitých a zraněných kolegů a pacientů a také pro naše spolupracovníky a pacienty na celém světě volají Lékaři bez hranic po nezávislém mezinárodním vyšetřování událostí z 3. října, které může provést Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise (IHFFC), jediný stálý orgán zřízený právě k tomu, aby vyšetřoval porušování mezinárodního humanitárního práva.

Teď, když byl náš požadavek na aktivování IHFFC vyslyšen, vyzýváme Spojené státy a Obamovu vládu, aby vyjádřily souhlas s tím, že bombardování nemocnice vyšetří IHFFC. Jejich souhlas je nezbytnou podmínkou pro zahájení skutečně nestranného vyšetřování toho, k čemu opravdu došlo.

PROSÍME, PODEPIŠTE PETICI TEĎ

Podpisem petice můžete přidat svůj hlas k naší výzvě a žádat, aby strany zúčastněné v konfliktu – a všechny válčící strany v konfliktech na celém světě – respektovaly ustanovení Mezinárodního humanitárního práva a Ženevských konvencí.

Na tom závisí ochrana zdravotnických zařízení jako neutrálních a bezpečných míst. Pokud tyto principy nebudou respektovány, Lékaři bez hranic a další humanitární organizace nebudou moci pracovat ve válečných zónách a na jiných místech, kde dochází k násilí. Nebudeme moci doručovat zdravotní péči mnoha lidem, kteří ji zoufale potřebují.

Právě proto se naše výzva netýká jen Kundúzu a Spojených států. Míří na všechny státy a všechny válčící strany a je příležitostí pro všechny, aby znovu potvrdili svůj závazek dodržovat Mezinárodní humanitární právo, aby znovu potvrdili právo organizací, jako je ta naše, poskytovat zdravotní péči nezávisle a nestranně uvnitř válečných zón a aby znovu ukázaly, že se snaží vnést alespoň trochu lidskosti do nejhorších podmínek, nyní i v budoucnu.

Přidejte prosím svůj hlas a požádejte také své známé, ať se i oni přidají a podpoří naši výzvu Spojeným státům a Obamově vládě, aby souhlasily s tím, že útok na nemocnici v Kundúzu vyšetří IHFFC. Protože i válka má pravidla.

Podepište petici na stránce Change.org.

Více informací o bombardování nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu.

 

Facebook komentáře