Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Vyjádření Pražského fóra k odvolání pražského primátora a členů Rady HMP

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Důvody pro odvolání primátora a několika členů Rady hl. města Prahy nejsou pro veřejnost čitelné a vzbuzují obavy z dalšího vývoje. Pražská TOP 09 by měla tyto důvody veřejnosti jasně a přesvědčivě vysvětlit a garantovat, že se nespojí s představiteli pražské ČSSD zkompromitovanými korupčními kauzami a že bude důsledně prosazovat protikorupční politiku. Pokud toho pražská TOP 09 nebude schopna, měla by zvážit konání předčasných komunálních voleb v Praze.

  • vyjadreni-prazskeho-fora-k-odvolani-prazskeho-primatora-a-clenu-rady-hmp

Odvolání primátora Bohuslava Svobody a několika členů Rady HMP, k němuž došlo na zasedání zastupitelstva HMP ve čtvrtek 23. května 2013, znamená konec koalice, jež za současné konstelace na pražském magistrátu představovala nejméně špatné řešení. Za poslední dva roky a půl je to tak už potřetí, co se jedná o vzniku nové koalice. Pražská TOP 09 přitom důvody, které ji vedly k tak závažnému kroku, veřejnosti dost jasně a přesvědčivě nevysvětlila. Varianty, které se nyní nabízejí navíc spíše zavdávají důvody k obavám. Představitelé pražské ČSSD, jako Miroslav Poche, Karel Březina a Petr Hulinský, jsou zkompromitováni řadou korupčních kauz.

Bývalý primátor Svoboda dokonce prohlásil, že TOP 09 se spojuje s "klientelistickými strukturami z pražského podsvětí," přičemž jmenoval právě Pocheho, Březinu a Hulinského, s nimiž sám po volbách 2010 utvořil koalici. Stejnými slovy a ještě větším právem by ovšem mohl charakterizovat některé zastupitele za ODS, jako je Milan Richter, Dalibor Mlejnský či Pavel Hurda. Tento alarmující stav pouze potvrzuje, že hlavním důvodem, proč pražská politika vězí ve slepé uličce, je propojení významných představitelů ODS a ČSSD s kriminálním prostředím.

„Okolnosti rozpadu pražské koalice nám znovu připomínají, že to, co trvale destabilizuje zdejší komunální politiku, je spojení řady pražských zastupitelů za ODS a ČSSD s korupčními kauzami či přímo s organizovaným zločinem. Je obtížně představitelné, že pražská TOP 09 dokáže v koalici s pražskou ČSSD důsledně prosazovat protikorupční politiku, jak slibovala voličům. Pokud to však nedokáže garantovat, měla by raději umožnit konání předčasných komunálních voleb v Praze,“ říká k tomu filosof a místopředseda Pražského fóra Václav Němec.

"Z pražské komunální politiky se stává televizní seriál, jehož hlavní protagonisté si vzkazují své repliky prostřednictvím médií. Občanům, kterým bylo na čtvrtečním zasedání zastupitelstva upřeno právo interpelace, nezbývá nic jiného než sedět u obrazovky a platit koncesionářské poplatky. I ti nejvěrnější diváci se ale v komplikované zápletce ztrácejí, a tak si možná u příštích voleb ani nevzpomenou, kdo všechno v Praze v uplynulých čtyřech letech vládl a co udělal. Pak bude moci vyhrát kdokoliv," dodává další místopředsedkyně Pražského fóra Kristýna Opletalová.

Facebook komentáře