Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Všichni nekradou! Piráti představili programové priority do horké fáze kampaně + další TZ PS

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Cílem politiky Pirátů je svobodná a digitálně propojená společnost. Protože jen taková umožňuje vznik bohaté a moderní ekonomiky, která umožní existenci sociálního státu i v budoucnu. Ekonomičtí experti, včetně ministra financí, se netají tím, že současná ekonomika nedokáže zaplatit důchody, platy učitelů a o investicích do moderní infrastruktury nemluvě. Piráti proto představují programové priority, jak společnost přebudovat. Skládá se ze čtyř základních pilířů:

  • vsichni-nekradou-pirati-predstavili-programove-priority-do-horke-faze-kampane-dalsi-tz-ps

 

1.     Zjednodušení státu pomocí technologií zajistí konkurenceschopnost Česka v digitálním věku

2.     Kontrola moci a mocných umožní zavedení moderních postupů a zabrání rozkrádání veřejných rozpočtů např. v oblasti předražených IT projektů

3.     Ochrana občanů před šikanou zabrání svazování iniciativy

4.     Obrana svobody vede ke svobodné společnosti a rozvoji vzdělání

 

Chceme, aby Česko prosperovalo, a proto jsme vybrali jako volební slogan ostré části kampaně: VŠICHNI NEKRADOU! V Česku je spousta úspěšných firem či technologických start-upů, do budoucnosti se díváme s důvěrou, odmítáme negativistické osočování ve stylu, že všichni kradou – není to pravda,“ vysvětluje volební lídr Pirátů Ivan Bartoš.

 

 

Podrobný program jednotlivých pilířů naleznete v příloze emailu.

------------------------------

 

Lídr Pirátů Bartoš jednal s předsedou školských svazů Dobšíkem o stavu českého vzdělávání
 
Praha, 8. září 2017 - Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš se včera setkal s předsedou Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františkem Dobšíkem. Tématem jednání byly především priority a požadavky Pirátů v oblasti zlepšení celkové situace a kondice českého školství. Pirátům jde o nastartování systémového řešení problému českého vzdělávání. Klíčovým deficitem je podle Pirátů věc motivace, a to na všech frontách. Piráti jako jedni z prvních stran ve svém programu představili záměr navýšení platů ve školství o 20%.
 
Mezi diskutovanými otázkami dominovalo téma mezd učitelů. Bartoš i Dobšík se shodli pohledu, že je třeba řešit atraktivitu samotného zaměstnání učitele. Zvýšení nárokové (tabuklové) složky platu je toho nutnou součástí. Takto pojaté zvýšení platů sníží bariéru absolventů na vstupu do školství a zároveň pomůže nastartovat pozitivní posuny ve vyučování mezi stávajícími učiteli. Sektor vzdělávání má díky nezájmu, krátkozrakosti a různým "ztrátám na vedení" obrovský dluh na motivaci všech - vzdělávajících i vzdělávaných i jejich rodičů. Piráti chtějí nastartovat obrat v motivaci. Vyrovnání dluhu na platech učitelů je nutnou podmínkou k tomu něco změnit - jakkoli je jasné, že je to podmínka zdaleka nikoli postačující.
 
Zásadní změna ve financnování školství je jasná i z dalšího pohledu. "Vinou nízkého zájmu absolventů v poslední dekádě či dvou nám populace učitelů kvapem stárne a do roku 2020 ji přirozeně opustí asi 20% lidí. Čelíme budoucnosti s akutním nedostatkem v počtu učitelů. Už přitáhnout potřebný počet absolventů k učení je náročný a nákladný úkol. V takové situaci není realistické si myslet, že vložení prostředků do nenárokové složky platu (odměn rozdělovaných řediteli) umožní výrazně obměnit složení učitelských sborů," říká Bartoš
 
Peníze vložené do vzdělávání jsou investice do budoucnosti země - budoucnosti tak vzdálené, že její důležitost nedokázala docenit dosud žádná z našich vlád. Uvnitř systému školství není kde brát. "Nedávné rozhodnutí hasit dluh na zajištění inkluzí porušením slibu vysokým školám je důkazem zoufalosti situace. Zatímco na infrastrukturách se přehazují desítky miliardškolství musí škemrat o každý stamilion a nemá ani můžnost určit, aby peníze šly tam, kde jsou nejvíce potřeba. To je praxe, kterou chtějí Piráti změnit," dodává Bartoš.
 

 

 

-- 

Karolína Sadílková
Kontaktní osoba pro novináře
 
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank" rel="noopener">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Direct: +420776505557 

 

 

 

Facebook komentáře