Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Vláda není proti pirátskému návrhu, který zlepší vymáhání osobní odpovědnosti úředníků za škodu + další TZ PS

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Praha, 18. března 2019 – Vláda na dnešním jednání zaujala neutrální stanovisko k pirátskému návrhu, který zajistí, že po státních úřednících a najatých externích subjektech bude moci stát vymáhat osobní odpovědnost za jejich pochybení, pokud jejich úřadu udělí pokutu jiný úřad. To běžně nastává v oblasti veřejných zakázek, kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělí jinému úřadu pokutu za pochybení při administraci veřejné zakázky.

  • vlada-neni-proti-piratskemu-navrhu-ktery-zlepsi-vymahani-osobni-odpovednosti-uredniku-za-skodu-dalsi-tz-ps

 

 

 Piráti dále chtějí zavést pravidlo, že úřad bude muset do zápisu uvést, zda a jak bude vymáhat škodu po konkrétním úředníkovi. Zákon uvádí do rovnováhy postavení úředníků v místních samosprávách, kteří již za škodu odpovědní jsou, a státních úředníků, kteří dosud nebyli.

 

„V případě organizačních složek státu je za současného stavu zřejmé, že motivace úřadu dodržovat vlastní zákony, respektive motivace konkrétních odpovědných osob, je prakticky nulová. Ať už se totiž zaměstnanci či najatí odborníci dopustí například při zadávacím procesu u veřejné zakázky jakékoli, i třeba úmyslné chyby, nemůže být po nich způsobená škoda za současné situace s úspěchem vymáhána. Přitom jsou při veřejných zakázkách utráceny peníze daňových poplatníků,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, jeden z předkladatelů návrhu.

„Zatímco samosprávy, jejich příspěvkové organizace a třeba i veřejné vysoké školy škodu v mnoha případech úspěšně vymáhají, stát na vymáhání škody zcela rezignoval,“ uvedla advokátka Petra Bielinová, která je autorkou analýzy, ze které Piráti při přípravě návrhu vycházeli.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že vítá debatu na téma odpovědnosti státních úředníků. Ta se díky Pirátům nyní přenese do Poslanecké sněmovny.

·        Návrh novely zákona o majetku České republiky

·        Analýza Vymáhání nároku na náhradu majetkové újmy

 

-------------------------------------------------------------

Vláda odmítla další protikorupční opatření. Návrh Pirátů by zjednodušil možnost občanů upozornit na podezřelé zakázky

Praha, 18. března 2019Vláda Andreje Babiše dnes smetla pirátský návrh zákona na zrušení desetitisícového poplatku za podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vláda tak opět odmítla možnost zavést protikorupční opatření, které by zjednodušilo možnost občanů upozornit na z jejich pohledu podezřelé veřejné zakázky v ČR. V současné době totiž občané za takový podnět musí zaplatit 10 tisíc korun. „Vzhledem k výši poplatku se pravidelně stává, že lidé raději na jednání úřadů neupozorní, neboť podnět není v jejich finančních možnostech,” vysvětlil pirátský poslanec a autor zákona Vojtěch Pikal. Pirátský návrh na zrušení poplatku podpořila i iniciativa Rekonstrukce státu.

„Většina ministerstev se ztotožňovala s našimi důvody, proč je poplatek špatný, nicméně náš návrh ve výsledku stejně nedoporučila vládě ke schválení. Například i Ministerstvo pro místní rozvoj, které poplatek kritizovalo již od roku 2016, podalo vládě nesouhlasné stanovisko. Předkládaný pirátský návrh zákona přitom nenavrhuje nic jiného, než uvedení současné právní úpravy do souladu s původním vládním návrhem připraveným právě na Ministerstvu pro místní rozvoj, které je stále pod vedením vládní strany ANO,“ uvedl Pikal.

I Ministerstvo financí uvedlo, že současný poplatek i jeho správa mají řadu nedostatků.  Ministerstvo pro místní rozvoj nyní vyzvalo k důkladné diskusi a hledání vhodnějšího nastavení pravidel. Piráti doufají, že právě tato diskuze proběhne na půdě Poslanecké sněmovny, kde se podaří nalézt optimální řešení napříč politickým spektrem a vláda, která se prezentuje jako “protikorupční”, svým jednání nezpůsobí ještě větší zakonzervování státní správy.

--

Jak pracují Piráti?

Přehled nejdůležitějších aktivit nejen pirátských poslanců naleznete na stránce www.piratipracuji.cz.

Držíme kurz!

-- 

Karolína Sadílková
PR Manager a kontakt pro média

Facebook komentáře