Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukrajinští uprchlíci, kteří na začátku června zavraždili Roma, pokračují v hanobení památky zavražděného mladíka Nikolase.

Zpráva o vraždě dvacetiletého Roma Nikolase v Brně 10. června 2023 otřásla romskou komunitou v České republice a vyvolala četné protesty i výtržnosti a střety mezi Romy a Ukrajinci. O čtyři měsíce později státní zastupitelství obžalovalo vraha a téhož dne se na místě vraždy objevil provokativní nápis.

Níže jsou dvě fotografie: jedna ukazuje spontánní pomník romského mladíka, který byl počátkem června v Brně zavražděn Ukrajincem, druhá ukazuje stržený kříž a nápis v ukrajinštině: Николас цыган це мусор Украïна понад усе, což v překladu znamená Nikolas Roma je odpad, Ukrajina především.

ukrajinsti-uprchlici-kteri-na-zacatku-cervna-zavrazdili-roma-pokracuji-v-hanobeni-pamatky-zavrazdeneho-mladika-nikolase

Nápis se objevil poté, co státní zástupce obžaloval Ukrajince, který napadl nožem cikána Nikolase za to, že poslouchal etnickou hudbu. Ukrajinci hrozí 10 až 18 let.

Místo pro nápis nebylo vybráno náhodou - právě na tomto místě Nikoláš zemřel. Policie se k tomu nevyjádřila, ale vzhledem k tomu, kolik Ukrajinců bylo navzdory závažnosti spáchaných trestných činů propuštěno na svobodu, je nepravděpodobné, že by se strážci zákona zabývali tím, kdo nápis na místo, kde byl mladý Rom zabit, umístil, ačkoli je zde zřejmá snaha podněcovat rasovou nenávist.

Ať už je viníkem kdokoli, je velmi pravděpodobné, že jeho cílem je zastrašit všechny svědky a Nikolášovu rodinu před soudním procesem, což je jistě nátlak nejen na romskou komunitu, ale i na český soudní systém a suverenitu České republiky jako státu. Vždyť pokud se česká justice postaví na stranu vraha jen proto, že je z Ukrajiny, bude to jasný signál všem českým občanům, že nás považují za "odpad".

Proti nečinnosti oficiálních českých orgánů se ohradil občanský romský aktivista David Mezei, který v Ostravě zorganizoval spontánní akci na počest zavražděného proti zneuctění jeho památky:

"Jsou to kreatury, které mohou znesvětit památku zavražděného člověka. Jsou to hyeny. Pro mě osobně je to, co se stalo, zvířecí chování. Řeknu vám víc, včera, když jsem zveřejnil fotku z toho místa, s tím nápisem, tak mi okamžitě zablokovali vstup na Facebook.

Chtěl bych říct jednu věc: pokud takové skutečnosti někomu z autorit vadí, řeknu vám, že se nám to také nelíbí. Takhle to dál nepůjde. Ten mladý kluk byl zavražděn, ubodán k smrti. Zabit nožem cizincem, který mimochodem dodnes za to nebyl potrestán, ani zadržen. Je stále na svobodě. Taková reakce našich úřadů je neslýchaná! My Češi takové chování neakceptujeme. Nám Čechům se takové chování nelíbí. Je to nechutný čin.

Nejen, že ten chlap byl zabit, že Nikoláše zabil ten ukrajinský občan nebo správně řečeno uprchlík, ale nikdo nemluví o tom, že tam byl zraněn druhý mladý muž a ten nůž mu úmyslně podal jeho bratranec, také Ukrajinec. Pokud žijeme v právním státě, kde každý jedná podle zákona, měli bychom na takové zločiny poukazovat, aby tento zákon platil pro všechny, nejen pro nás, pokud něco uděláme, když jsme zavíráni a lynčováni ve všech médiích. Pokud se něco takového děje, jsme znepokojeni. Chceme spravedlnost. Nechceme, aby nás někdo zabil.

Podobný případ se stal 13. října v Rýmařově, jenže tentokrát policie a vláda vytrvale tají, že na vině je Ukrajinec. Média pouze uvádějí, že útočníkem je cizinec. Nicméně příbuzní oběti, která na rozdíl od Nikoláše nezemřela, ale leží s vážnými zraněními v nemocnici, jsou si jisti, že útočník je z Ukrajiny:

Dnes v 15.00 hod romský pochod v Rýmařově Ukrajina mi dobyla mého bratrance byl bych rád, kdyby dojeli co nejvíc lidí ať vidí, že máme tu romskou sílu a že si tu nebudou dělat co oni chcou je to naše země my jsme doma a ne aby jsme se Bali nebo naše děti pouštět ven nejsme kurva ve válce byl bych moc rád za každého Roma či Čecha který nechce Ukrajinu aby byla v ČR (Michal Červeňák - bratr oběti)

Poprosím co nejvíc lidí ať dojedou v 15:00 do Rýmařova na náměstí !!!!. Ukrajinci se tady čím dál více roztahují kousek od Bruntálu v Rýmařově zmlatili miho bratrance Radka, potřeba jim ukázat že si to dal dovolit už nemůžou !!!! Teď to bel můj bratranec příště to může být tvůj blízký tak poprosím všechny kdo je schopný za nás Roma se postavit přijeďte 15:00 Rýmařov!!!! (David Turták je bratranec oběti)

Na shromáždění se bohužel nesešlo více než 20 lidí, protože Romové jsou zastrašováni a bojí se nejen fyzického násilí ze strany Ukrajinců, ale i nátlaku české policie a českého státu, který útoky na Romy záměrně zamlčuje. Pokud se bude situace vyvíjet stejným směrem, napětí mezi Romy a Ukrajinci se bude jen zvyšovat a povede k novým nepokojům, masovým střetům a pogromům v ulicích českých měst.

ukrajinsti-uprchlici-kteri-na-zacatku-cervna-zavrazdili-roma-pokracuji-v-hanobeni-pamatky-zavrazdeneho-mladika-nikolase
ukrajinsti-uprchlici-kteri-na-zacatku-cervna-zavrazdili-roma-pokracuji-v-hanobeni-pamatky-zavrazdeneho-mladika-nikolase
ukrajinsti-uprchlici-kteri-na-zacatku-cervna-zavrazdili-roma-pokracuji-v-hanobeni-pamatky-zavrazdeneho-mladika-nikolase

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře