Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Týden mobility v Praze: snídaně pro cyklisty, soutěže, cyklojízdy a festival na Vinohradech

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

PRAHA - Snídaně pro lidi jedoucí ráno do práce na kole, cyklojízdy pro školní děti, soutěže a svépomocná cyklodílna. To vše připravily pro Pražany v rámci letošního Evropského týdne mobility nevládní organizace. Cílem akce, vyhlášované Evropskou komisí, je propagovat ekologicky šetrné způsoby dopravy a přispívat k omezování nadměrného automobilismu, který ničí charakter měst i lidské zdraví. Týden mobility vyvrcholí sobotní pouliční slavností Zažít město jinak na Vinohradech a tradiční velkou podzimní cyklojízdou.

 

„Praha má obrovské problémy s automobilovou dopravou a v rozvoji šetrných alternativ je málo progresivní. Zaostáváme za vyspělou částí Evropy a obyvatelé doplácejí na špinavé ovzduší svým zdravím," vysvětlil Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat, v čem spatřuje význam Evropského týdne mobility. „Každý z nás denně volí, zda pojede autem, na kole, tramvají nebo půjde pěšky. Část problému máme ve svých rukou. Jednou za pár let volíme politiky, kteří by nám měli vytvářet podmínky pro příjemný život. Právě k zamyšlení nad oběma těmito volbami chceme návštěvníky našich akcí inspirovat," dodal Křivohlávek.

 

Týden mobility zahájí nedělní Pražské cyklozvonění. Tisíce dětí a jejich rodičů pojedou na kolech z různých směrů na Císařskou louku, kde je pro ně připraven celodenní program. Tam se také pokusí překonat rekord ve zvonění na cyklistické zvonky. Křesťanské organizace vyzvaly věřící, aby se zamysleli nad svými způsoby dopravy a zvolili pro svou nedělní cestu do kostela kolo.

 

Od pondělí se mohou všichni, kdo jezdí do práce na kole, zastavit na snídani zdarma v dejvické tvůrčí kavárně Vypálené koťátko. Lidé se mohou zapojit do soutěže hotelu Adria o víkend v Praze nebo si v prodejnách Vodafone vyzvednout zdarma dynamonabíječku na svůj mobil. Na pondělní večer nabízí kino Světozor promítání dokumentu Města pro lidi. V úterý vyjde Zelená mapa Prahy určená chodcům a cyklistům. Ve středu pořádá třináct škol místo výuky cyklojízdu k rybníku Labuť. Odpoledne tentýž den probíhá v Bajkazylu na Rašínově nábřeží svépomocná cyklodílna.

 

Tradičním vyvrcholením Evropského týdne mobility bude pouliční slavnost Zažít město jinak, kterou pořádá v sobotu 25. září iniciativa Auto*Mat od 12 do 20 hodin v ulicích Vinohrad. Nebudou tudy projíždět ani zde parkovat automobily a ulice se promění v rozlehlé korzo. „Bude se jednat o jeden z největších festivalů, které se v poslední době v Praze konaly," slibuje za tým organizátorů Petr Bergmann.

 

Návštěvníci se mohou těšit na tržiště originálního českého designu, šperků a módy, stánky neziskových organizací, besedu s kandidáty na nového primátora či primátorku Prahy, atrakce pro děti, pouliční performance, výstavy a instalace, festival písničkářů nebo přehlídku netradičních typů jízdní kol nazvanou Bike Parade. V 15 hodin se lidé s koly shromáždí v Rumunské ulici, odkud pomalým tempem vyjede velká podzimní cyklojízda. Program na Vinohradech pokračuje až do 20 hodin, kdy se začne zvolna přesouvat do klubů.

 

Příloha:

Program akcí

Evropského týdne mobility 2010 v Praze

 

 

Kalendář akcí

 

po celý týden Snídaně pro cyklisty zdarma v kavárně Vypálené koťátko

 

Soutěž s hotelem Adria o víkend v Praze

 

Vodafone rozdává dynamonabíječky na mobilní telefony

 


 

neděle 19. září Pražské cyklozvonění, cyklojízda na Císařskou louku, 9:30 - 11:00 hod

 

Do kostela na kole

 

pondělí 20. září projekce filmu Města pro lidi, kino Světozor, 20:30 hod

 

úterý 21. září Vychází Zelená mapa Prahy

 

středa 22. září Cyklojízda pražských škol k rybníku Labuť v Krči, 9:30 - 12:30 hod

 

Svépomocná cyklodílna, Bajkazyl Rašínovo nábřeží, 18:30 - 21:00

 

čtvrtek 23. září Jak odstranit bariéry cyklodopravy v Praze, tisková konference

 

sobota 25. září Zažít město jinak a velká cyklojízda, Vinohrady, 12:00 - 20:00 hod

 


 

 

Podrobnosti o jednotlivých akcích

 

 

 

Neděle 19. září

 

 

Pražské cyklozvonění

 

Velká cyklojízda po cyklostezkách a cyklotrasách a zábavné odpoledne na Císařské louce.

 

Na organizaci spolupracují městské části Praha 11, 12, 13, 4, 5, Slivenec a Libuš s Nadací Partnerství. Pelotony „žlutých triček" se sjedou z různých míst na zábavné odpoledne na Císařské louce. Účastníci se mohou těšit na školu bezpečné jízdy po Praze, plavbu dračích lodí po Vltavě i na ukázku hasičské techniky. Na místě bude k dispozici technik pro opravu nebo seřízení kol zdarma. Děti si budou moci zaskotačit na dětském hřišti s prolézačkou ve tvaru lodi, na pavoučí síti či zaskákat si na trampolíně. Na několika stanovištích se dozvědí více o přírodě, zkusí poznat zvířecí stopy, uloví si rybičku nebo si mohou vyrobit zvířátko v některé z výtvarných dílen. Program je určený pro děti i dospělé ve věku od 2 do 99 let. Nakonec se účastníci pokusí udělat nový rekord ve zvonění na cyklistický zvonek.

 

Cyklojízdy z různých směrů v neděli 19. září od 9.30 hod. Program pro děti i dospělé od 11 do 18 hodin na Císařské louce.

 

http://cyklozvoneni.cz/

 

Do kostela na kole

 

Během Evropského týdnu mobility zvolte pro svou cestu do kostela jízdní kolo.

 

Poradní odbor pro životní prostředí při Českobratrské církvi evangelické, Ekologická sekce České křesťanské akademie a Česká křesťanská environmentální síť vyhlašují třetí ročník akce „Do kostela na kole". Jejím smyslem je propagovat cyklistickou dopravu, která je, stejně jako chůze, šetrná k životnímu prostředí a levnější, zdravější a na kratší vzdálenosti rychlejší než jízda autem. Strmý nárůst automobilismu se nevyhnul ani církevnímu prostředí. V neděli jsou kostely doslova obleženy auty. Jejich majitelé si často neuvědomují, jak hodně auto škodí. Přímé oběti automobilismu zná naprostá většina ze svého blízkého okolí. Auta ale také produkují rakovinotvorné látky, látky vedoucí k astmatu, způsobují hluk a vibrace. Devastace životního prostředí je spojená s těžbou ropy a výrobou i likvidací aut.

 

K akci se může připojit každý, kdo v neděli 19. září použije k cestě do kostela jízdní kolo.

 

http://dokostelanakole.cz/

 

 

Po celý týden 20. - 24. září

 

 

Soutěž o víkendový pobyt v hotelu Adria

 

Cestovat a nezatěžovat tím přírodu se dá opravdu mnoha způsoby - pošlete ten svůj a vyhrajte víkendový pobyt v pražském hotelu Adria na Václavském náměstí. Napadá vás originální způsob cestování? Nebo již nějaký používáte? Tak či onak vyrazte se svým dopravním prostředkem na vlastní pohon do ulic během Evropského týdne mobility a nechte se při své cestě vyfotit. Pošlete foto sebe a svého dopravního prostředku na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., do předmětu napište Zažít město jinak. Pět nejlepších nejzajímavějších, nejoriginálnějších a zároveň ekologických dopravních prostředků bude zařazeno do slosování, které proběhne 23. září. Vítěz vyhraje víkendový pobyt pro dvě osoby ve dvoulůžkovém pokoji v ekologicky vstřícném hotelu Adria **** na Václavském náměstí.

 

Soutěž probíhá od 16. do 22. září prostřednictvím e-mailu.

 

http://www.adria.cz/ac-novinky/denbezaut.phtml

 

Snídaně pro cyklisty zdarma

 

Jezdíte v Praze na kole a máte po ránu chuť posnídat v příjemné kavárně a naladit se na letošní festival Zažít město jinak? Tvůrčí kavárna Vypálené koťátko v týdnu od 20. do 25. září mezi 8 a 10 hodinou otevírá svou zahrádku pro všechny cyklisty a nabídne Vám zdarma koblihu a ranní kávu. Kavárnu najdete v Dejvicích, nedaleko Hradčanské v ulici Mařákova 5. A můžete si zde také vymalovat originální keramický dárek. Stavte se a nezapomeňte, že Zažít město jinak s velkou podzimní cyklojízdou se koná již v sobotu 25. září.

 

Vypálené koťátko, Mařákova 5, Praha 6, v týdnu od 20. do 25. září, denně od 8 do 10 hodin.

 

http://vypalenekotatko.cz/

 

Dynamonabíječky na mobilní telefony

 

Zákazníci Vodafonu mohou exkluzivně ve značkových obchodech operátora získat v době Evropského týdne mobility dynamo nabíječku. Nabídka platí pro všechny zákazníky, kteří přijdou do obchodů v cyklistickém nebo předloží platnou MHD jízdenku a zároveň využívají služby Vodafonu alespoň v hodnotě 350 korun měsíčně nebo se rozhodnou navýšit svou útratu na tuto hodnotu. Nabíječku je možné používat pro všechny typy mobilních telefonů a také všechny typy jízdních kol.

 

Akce platí ve všech prodejnách Vodafone v týdnu od 20 do 26. září.

 

http://vodafone.cz

 

 

Pondělí 20. září

 

 

Projekce filmu Města pro lidi

 

(Cities for people) Režie: Lars Oxfeldt Mortensen, DK, 2000, holandsky / anglické a české titulky, 58 min. Po filmu debata s urbanistou Petrem Kratochvílem a zástupcem Auto*Matu.

 

Města by měla být budována pro lidi. Ovšem v časech rostoucí urbanizace se plánování měst často nedaří spojit se zlepšováním životních podmínek jejich obyvatel. Příliš aut, příliš hluku a žádná místa k odpočinku - to jsou nejčastější podmínky, ve kterých lidé žijí. Film demonstruje, jak se dá zlepšit kvalita veřejných prostor a městských území. Přináší vtipné ukázky toho, jak je lidské chování podmíněno konstrukcí měst. Ukazuje, jak může architektura zlepšit městské klima a prodloužit tak léto až o několik měsíců. Film představuje Jana Gehla, architekta, který se významně podílel na přestavbě Kodaně, jež se stala jedním z nejpříjemnějších a nejudržitelnějších měst, místem jako stvořeným pro cyklisty.

 

Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1, pondělí 20. září, 20:30 hod.

http://www.kinosvetozor.cz/cz/program/filmy/3548/Cities-for-people/

 

Úterý 21. září

 

 

Zelená mapa Prahy

 

Vychází první mapa města s doporučenými trasami a místy pro chodce a cyklisty.

 

Jak se dostat s kočárkem z Malé Strany na Letnou? Kde vaří dobré vegetariánské obědy? Existuje v centru nějaký příjemný nekuřácký podnik? Kam zajet na kafe, když potřebujete nejdřív bezpečně zaparkovat kolo? Kde nakoupit čerstvou zeleninu či mléčné a pekařské výrobky přímo od farmářů? Jak se dostat z Dejvic do Karlína zelenými parky a nemotat se staveništěm tunelu Blanka? Odpověď na tyto a řadu dalších otázek nabízí první Zelená mapa Prahy. Představuje zcela nový pohled na město - není to mapa dopravní, ale mapa kvalitních podniků a obchodů, příjemných tras pro chodce a cyklisty a příjemných míst pro trávení volného času. Mapa je cílená na chodce a cyklisty, zobrazuje přímo kvalitu prostředí.

 

 

Středa 22. září

 

 

Cyklojízda pražských škol

 

Cyklojízda z různých pražských základních a středních škol k rybníku Labuť v Krči.

 

K Evropskému týdnu mobility se ve středu připojí základní a střední školy cyklojízdou k rybníku Labuť. Pražské děti tak upozorní řidiče na trvalé poškozování jejich zdraví a života automobilovou dopravou. Žáci, kteří nepojedou na kole, si mohou vzít alespoň koloběžku nebo brusle, případně se do Krče vydají pěšky. Cílem je naučit děti pohybovat se po Praze na kole, poučit je o praktických úskalích silničního provozu a naučit je vybírat si vhodné dopravní trasy. Od rybníka se společně vydají všechny děti na kolech do Nuslí, kde je čeká beseda s místostarostou Prahy 4 Martinem Hudcem zodpovědným za dopravu. Poté se cyklojízda vydá zpět k rybníku Labuť, kde se skupiny rozdělí a žáci odjedou zpět do svých škol. Akce je součástí vzdělávacího projektu iniciativy Auto*Mat Udržitelně do školy.

 

Cyklojízda z mnoha směrů od 9:30 do 12:30.

 

http://bcsohradni.ic.cz/cyklo.html

 

19. pražská svépomocná cyklodílna

Svépomocná dílna, kde se naučíte opravovat vlastní kolo a kde se můžete poradit.

 

Přijeďte se něčemu přiučit, přijeďte si něco opravit i vyrobit - a přikusovat k tomu veganské občerstvení. Nikdy nebude lepší, než s příchutí kolomazi! Pokud máte nářadí vlastní, přivezte si ho, bude se vám hodit. Svépomocné cyklodílny jsou pravidelná dvoutýdenní setkání cyklistů a cyklistek, vždy tematicky zaměřená na ten či onen aspekt údržby, opravy či vylepšení jízdního kola. Dorazivší se pod dohledem zkušenějších cyklistů a cyklistek mohou přiučit základním i pokročilejším operacím, které by měli znát, pokud nechtějí být odkázáni s každou maličkostí na obchody, případně v terénu na dobrou vůli kolemj(e)doucích. Zájemci a zájemkyně si po teoretické části a praktické ukázce mechanika mohou zkusit totéž na svých kolech, aby si vše ještě za tepla zažili. Hlavním tématem budou tentokrát brzdy.

 

Bajkazyl na náplavce Rašínova nábřeží, středa 22. září, 18:30 až 21:00.

 

http://bajkazyl.cz/

 

 

Čtvrtek 23. září

 

 

Jak odstranit klíčové bariéry cyklodopravy v Praze

 

Tisková konference

 

Občanské sdružení Oživení představí první výsledky projektu „Jak odstranit klíčové bariéry cyklodopravy v Praze". Uvedeme výsledky velkého průzkumu cyklistických preferencí a podrobného sčítání v centru města. Oba tyto průzkumy přinesly řadu nových informací o chování a potřebách cyklistů v Praze Součástí prezentace bude video největších překážek pražské cyklistické dopravy: míst, kde se denně stovky cyklistů proplétají buď mezi auty a tramvajemi, nebo po zalidněných chodnících. Podrobně představíme pět problémových lokalit v centru města a nabídneme možná řešení.

 

Restaurace Krásný ztráty, Náprstkova 10, Praha 1, 10:00 hod

 

 

Sobota 25. září

 

 

Zažít město jinak a velká podzimní cyklojízda

 

Pouliční festival v ulicích Vinohrad a projížďka na kole centrem města.

 

Ulice Vinohrad, které jsme zvyklí vidět plné projíždějících i parkujících aut, se na jeden den změní v korzo. Zažijeme příjemné město bez zátěže dopravy a hluku. Auta nahradí tržiště, kavárny a restaurace, výtvarné instalace, hudební a divadelní vystoupení či atrakce pro děti. Přijďte se projít, setkat s přáteli, nakoupit, pobavit se nebo jen tak posedět na klidné ulici!

 

12:00 - 20:00 - Open Mic Stage: festival písničkářů na ulici

13:00 - debata s kandidáty na nového primátora Prahy o dopravě

15:00 - přehlídka netradičních jízdních kol Bike Parade v Jugoslávské

16:00 - velká podzimní cyklojízda startuje z Rumunské ulice

 

Trade Show: tradiční trh mladých návrhářů a designerů

Divadlo a performance, umění v ulicích, akce pro děti, výstavy a instalace

Projekce filmu Auto*Mat

After Party: Bajkazyl, Kobza café, Meet Factory a Jam Café

 

http://www.auto-mat.cz/2010/09/zazit-mesto-jinak-2010/

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře