Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tisková zpráva Iniciativy Ne základnám: Protiraketovou obranu je stále třeba odmítat

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Ve dnech 19. - 21. listopadu se v Lisabonu uskutečnil kontra-summitu k zasedání NATO, které zde přijalo svou novou strategickou koncepci (NSK). Proti politice NATO a její nové politice demonstrovalo v ulicích Lisabonu na 20 000 lidí.

NSK potvrdila předem předpokládané převzetí protiraketové obrany NATO Spojenými státy, které umožní členským státům Severoatlantické aliance se do této obrany zapojit. Takto budovaný systém se má stát páteřní sítí NATO. Iniciativa Ne základnám odmítá zapojení České republiky do tohoto systému a to z těchto důvodů:

Česká republika není nijak vázána svým členstvím v NATO se do tohoto systému zapojit.

Summit NATO nedokázal definovat hrozby, před kterými by měl protiraketový systém členské státy chránit. Místo Íránu je zmiňováno neurčitých 30 zemí.

Tento systém je finančně vysoce náročný a v době všeobecných škrtů by měly být kráceny především výdaje na takto nevěrohodné projekty jako je protiraketová obrana. S přihlédnutím k neexistující hrozbě je budovaný systém pouze obří zakázkou pro zbrojařské firmy, kterou zaplatí daňový poplatník.

Kontra-summitu se za Iniciativu Ne základnám účastnil její mluvčí Jan Májíček, který k NSK řekl: „Přijetím NSK se do jisté míry mění povaha Severoatlantické aliance. NATO si nyní

vymiňuje zasáhnout kdekoli na světě, pokud tam budou ohroženy zájmy jeho členských států. Je to posun k jasně útočnému vojenskému uskupení, které nemá oporu ve washingtonské smlouvě, o níž se celá NSK opírána a zdůvodňována.

Stejně tak v další oblasti, jako jsou protiraketová obrana nebo Afghánistán NATO nepřekvapilo, a dál prosazuje politiku, která odsává neuvěřitelné množství prostředků členských států na straně jedné a produkuje destabilizaci mezinárodních vztahů a

smrt na straně druhé."

Iniciativa Ne základnám bude pořádat ve čtvrtek 2.12. od 18h na Novotného lávce v Praze veřejnou debatu k NSK.

Iniciativa Ne základnám vznikla v červenci 2006 a v současné době ji podporuje na šest desítek organizací. Cílem iniciativy je nenásilnou formou bojovat proti umístění základny systému Národní raketové obrany Spojených států na území ČR. Iniciativa průběžně publikuje informace týkající se tohoto tématu na webových stránkách www.NeZakladnam.cz.

 

Tiskový mluvčí:

 

Jan Májíček

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře