Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tisícovky lidí pochodovaly proti vládě

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • demonstrace_1
Pod hlavičkou platformy Stop vládě se asi čtyři tisíce lidí se zúčastnily úterního protestního pochodu odborů a občanských iniciativ. Od Domu odborových svazů na pražském Žižkově došel průvod až na Klárov - k Úřadu vlády. Protestující provolávali hesla „Demisi" či „Už je na čase zbavit se na čase".

Před Úřadem vlády promluvili zástupci odborů i občanských iniciativ. Předsedkyně odborového svazu pro sociální politiku a zdravotnictví Dagmar Žitníková citovala slova ombudsmana Pavla Varvařovského, že sociální reforma prosazená touto vládou přivádí mnohé lidi do bídy. Dominik Forman z Iniciativy za svobodné vysoké školy se postavil proti školnému, které bylo podle jeho slov jen přejmenováno na zápisné.

Promluvili i zástupci odborů policie či hasičů. Policisté podle nich nestáli na demonstraci proti demonstrantům, ale čelem k nim. Socioložka Tereza Stocklová z iniciativy ProAlt uvedl, že cílem protestů jsou demise vlády a předčasné volby. Tím by to však končit nemělo. „Chceme vytvořit mobilizovanou společnost, která už se nenechá nikdy nachytat," řekla. Ocenila odbory, které v současné době hájí nejen zaměstnance, ale i nezaměstnané, nemocné, důchodce či studenty.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil řekl, že vláda stále hovoří o finanční negramotnosti, nejvíce finančně negramotná je ale podle něj právě ona. Ohradil se proti slovům poslankyně Gabriely Peckové (TOP 09), která nedávno uvedla, že senioři se museli uskromnit za druhé světové války a uskromní se i teď. Zavadil řekl, že není nadšen z rostoucích preferencí komunisté, ale nechává ho to v klidu. „Jiné strany je potřebují na volbu prezidenta, ale jinak jimi straší, je to pokrytectví," řekl.

Protesty STOP VLÁDĚ budou pokračovat v týdnu 29. května, kdy začnou být „okupována" ministerstva. Třicátého května se uskuteční kupříkladu demonstrace seniorů.

Andrea Cerqueirová

Facebook komentáře