Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Squateři obsadí nový dům a zahájí Týden nepřizpůsobivosti

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Skupina squaterů se pokusí obsadit dům v Praze. Přesné místo je zatím neznámé, ale ví se datum: 12. září. Squateři svým pokusem zahájí Týden nepřizpůsobivosti, který vyvrcholí karnevalovým průvodem Prahou o týden později. „Nejde o revanš za Miladu. Obsadit

další dům a zřídit nové kulturně-sociální centrum bylo v plánu už před jejím vyklizením," říká Martin, jeden z členů squaterského hnutí.

Zjistit o domu bližší informace je teď nemožné. „Vše je tajné, přesnou polohu zveřejníme až v den obsazení, a to po internetu a telefonu," říká Martin. Zatím prozrazuje jen tolik, že dům je dlouhodobě nevyužívaný. „Doufáme ale, že přijde hodně lidí. Na místě se bude vařit, hrát hudba a promítat filmy," láká.

Squaterský pokus o získání nového domu zahájí Týden nepřizpůsobivosti. V něm proběhne celá řada akcí, které mají za cíl kriticky reagovat na současné tažení proti „nepřizpůsobivým", ať už jsou za ně označováni Romové nebo squateři. „Takzvaní ´nepřizpůsobiví´ jsou dnes považováni za hlavní nepřátele společnosti. Shodují se na tom populističtí politici, média, neonacisti i ´slušní občané´. Z našeho pohledu se jedná o politicky korektní výraz pro rasistické a xenofobní postoje," říká Tomáš Havlín, mluvčí iniciativy Svoboda místo strachu, která Týden nepřizpůsobivosti pořádá. „Spíš než o nálepkovaných skupinách vypovídá ´nepřizpůsobivost´ o společnosti samé a o jejích hlavních hodnotách: přizpůsobit se a být flexibilní. Nepřizpůsobivost je ale dobrá vlastnost a bude tím důležitější, čím větší je tlak na konformitu," dodává.

Týden koncertů, přednášek a dalších akcí vyvrcholí v sobotu 19. září tradičním DIY karnevalem. Ten začne na Štvanickém ostrově, projde centrem města a vrátí se zpátky do výchozího bodu. „Loni přišly tři tisíce lidí. I letos doufáme ve velkou a podařenou party," očekává Havlín.

 

Facebook komentáře