Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Sněmovna hlasovala o politických trafikách, Babiš odešel a jeho poslanci zákon potopili + další TZ PS

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Praha, 27. června 2018 - „Stínová koalice ANO, KSČM a SPD dnes zamítla pirátský návrh nominačního zákona, jehož ambicí bylo zprůhlednit obsazování postů ve státních a polostátních firmách. K zamítnutí zákona proti politickým trafikám dochází v době, kdy si vláda zajišťuje důvěru od komunistů. Hlasy pro důvěru by měla získat právě díky trafikám pro komunisty v dozorčích radách firem ovládaných státem. Motivace Babiše pro vykostění našeho nominačního zákona je zřejmá,” zdůrazňuje předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

  • snemovna-hlasovala-o-politickych-trafikach-babis-odesel-a-jeho-poslanci-zakon-potopili-dalsi-tz-ps

Přitom ještě před pár měsíci to byl právě Andrej Babiš, který volal po přísném nominačním zákonu, který by celý proces zprůhlednil. Právě i na základě dohody s premiérem Babišem a příslibu podpory jeho hnutí jsme zákon proti politickým trafikám předložili. Později však Babiš otočil, své slovo nedodržel a přišel s tím, že předloží vlastní verzi nominačního zákona – ta je nicméně oproti pirátskému návrhu okleštěná a svůj účel neplní. Mám pocit, že si Andrej Babiš na bojovníka proti korupci jen hraje, a když se má skutečně přijmout relevantní opatření, tak strčí hlavu do písku a na hlasování do Sněmovny ani nepřijde,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. 

--

Karolína Sadílková
PR Manager a kontakt pro média
----------------------------------------------------

Sněmovna hlasy ANO, ODS, KSČM a STAN smetla návrh Pirátů proti hromadění odměn za výkon veřejných funkcí

Praha, 27. června 2018 – Návrh Pirátů na snížení odměn poslanců a senátorů za další kumulované funkce dnes Sněmovna smetla převážně hlasy poslanců ANO, ODS, KSČM a STAN včetně těch, kteří návrh podepsali. Kromě předkladatele Jakuba Michálka, předsedy poslaneckého klubu Pirátů, se na tvorbě návrhu podílela například Helena Válková z ANO, která ho podpořila. Podepsala ho i současná ministryně Taťána Malá z Hnutí ANO, která dnes hlasovala proti návrhu.

 

Piráti už dříve uvedli, že problém není samotná kumulace funkcí, které lze stíhat, ale sčítání odměn za výkon více funkcí na plný úvazek, které se reálně stíhat nedají: „Navrhovali jsme, aby při souběhu více funkcí placených na plný úvazek politik obdržel za druhou a další funkci pouze 40 % odměny za plný úvazek. Pokud politik vykonává řádně funkci poslance, je těžko představitelné, že plný čas věnuje i druhé nebo dokonce třetí funkci na plný úvazek. Andrej Babiš před volbami sliboval, že ANO nebude kumulovat funkce, přitom dnes se opět ukázalo, že na svoje volební sliby kašle a je to pouze PR vějička pro voliče,“ uvedl Jakub Michálek, který se sám vzdal funkce zastupitele na pražském magistrátu po zvolení do Sněmovny.

K návrhu Pirátů připojilo svůj podpis 58 poslanců z 8 poslaneckých klubů. Piráti na základě toho očekávali, že zájem vyřešit kumulaci odměn najde podporu napříč Sněmovnou, což se překvapivě nestalo a návrh byl o 5 hlasů vrácen k přepracování.

Hlasování ve Sněmovně proběhlo nadvakrát, zástupci ODS napodruhé nebyli v sále, proto se někteří automaticky zdrželi. V odkazech naleznete, jak hlasovali jednotliví poslanci v prvním a druhém (opakovaném) hlasování.

 
--

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

Facebook komentáře