Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Senioři si léčivé konopí pěstují sami

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

3. června 2010 skončil druhý ročník akce s názvem „Konopná semínka seniorům", kterou na jaře letošního roku vyhlásilo občanské sdružení Legalizace.cz[1].

 

Sdružení reagovalo na vzrůstající počet dotazů, které se týkaly léčivého využití konopí a způsobů jak si takové konopí obstarat. Protože v ČR zatím neexistuje cesta jak léčivé konopí legálně získat, nenabízí se většině nemocným lidem jiné rozumné řešení než si pod hrozbou pokuty konopí v omezeném množství vypěstovat svépomocí. Sdružení tak proti čestnému prohlášení podpořilo konopnými semínky všechny plnoleté občany a především seniory, kteří se rozhodli konopím léčit, ale odmítají ho předražené nakupovat na černém trhu.

„Konopí má tisíciletou tradicí ověřené blahodárné a léčivé účinky a dokáže být při některých onemocnění levnějším a mnohdy efektivnějším léčivem, než na trhu běžně dostupné léčivé preparáty. Naše sdružení rozdáváním semínek dává jasně najevo, že staví zdraví člověka nad nesmyslný zákon, který lidem brání léčivé konopí svobodně využívat", řekl k akci mluvčí sdružení Legalizace.cz Robert Veverka.

O semínka si během jara letošního roku napsalo několik stovek nemocných, kteří od sdružení získali zdarma nejen konopné osivo, ale i základní informacemi o pěstování této léčivé rostliny a odkazy na internetové stránky zabývající se touto problematikou.

„Nenabádáme lidi, aby překračovali zákon, jen cítíme povinnost všem nemocným v rámci našich možností maximálně pomoci. A žádáme, aby stát zbavil všechny pěstitele léčivého konopí trestní odpovědnosti a to bez zbytečných průtahů", dodal Veverka.

Zákony o konopí v současné podobě odporují zdravému rozumu i ústavně zaručované svobodě. [2] V řadě zemích EU je však léčivé konopí dostupné a v Kalifornii je dokonce možné pro tento účel i někoho k pěstování delegovat. U nás brání pěstovat konopí pro léčivé účely zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách. Jde o přísnější normu než vyžadují úmluvy OSN, které u nás zakazují pěstování konopí s obsahem THC nad 0,3%. Mezinárodní právní rámec kontroly zacházení s omamnými a psychotropními látkami definovaný OSN vlastně vůbec zemím nebrání využít konopí pro lékařské, respektive vědecké účely.[3]

 

 

[1] http://www.legalizace.cz/2010/05/tz-konopna-seminka-seniorum/

[2] http://www.legalizace.cz/legislativa/porusovani-ustavy/

[3] http://www.adiktologie.cz/articles/cz/172/1896/-Perspektivy-lecby-konopim-Zdravi-legislativa-politika-zavery-a-kudy-dal.html?acc=enb

 

Facebook komentáře

Nejčtenější