Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Porody? Jen v nemocnici – pod dohledem! Že by přicházela čipová totalita?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • chip_on_the_skin
Obžaloba, podivný průběh soudního řízení a zamítnutí odvolání Ivany Königsmarkové, porodní asistentky a propagátorky přirozených domácích porodů, vypovídá nejen o pozici domácích porodů v České republice, ale taky celkově o české justici. Kam se poděly demokratické principy a zásady? Nebo jde o čipy resp. veřejnou popravu?

 

Na konci roku 2011 Městský soud v Praze zamítl odvolání Ivany Königsmarkové, která tak byla odsouzena ke dvěma rokům vězení s podmínečným pětiletým odkladem, pětiletému zákazu činnosti a pokutě 2,7 milionu korun jako náhradu zdravotní pojišťovně. Důvodem mělo být to, že u jednoho ze svých porodů si Königsmarková nezjistila, že jde o komplikovaný případ. Údajně chybovala i při snaze zachránit novorozence, který po narození nemohl dýchat. Přivolaní lékaři sice dítě zachránili, po dvaceti měsících ale na následky poškození mozku kvůli přidušení zemřelo. Tragický porod se odehrál v červenci roku 2009.

 Žaloba přišla z porodnice

Na Ivanu Köngismarkovou přitom nepodali žalobu rodiče, ale porodnice, do které bylo novorozeně přivezeno. Je možné, že si tak vyřizovali s Königsmarkovou účty – jak je známo, mezi profesionálními lékaři a porodními asistentkami panuje nevraživost. V České republice navíc patří Königsmarková mezi nejvlivnější a nejznámější průkopnice domácích porodů.

 Obhajoba byla umlčena

Většina důkazů, které obhajoba v čele s Königsmarkovou soudu předložila, byla zamítnuta. Jednalo se o posudky zahraničního znalce z oboru porodní asistence a z příbuzných oborů, odborná vyjádření českých lékařů, vyjádření odborníka na medicínskou statistiku, znalce z oboru psychologie pro účely vyvrácení rozporů v některých výpovědích, doporučené postupy pro resuscitaci novorozence atd. Na jejich základě by přitom bylo možno prokázat nevinu Königsmarkové. Soud je odmítl jako irelevantní a postrádající výpovědní hodnotu. Soud navíc nebyl schopen určit konkrétní chybné kroky Königsmarkové. Celá obžaloba tak spíše než konkrétní důkazy předkládala obecné postoje obecného postoje české gynekologicko-porodnické společnosti. Ta hodnotí každý porod doma jako postup non lege artis, tedy jako postup medicínsky neověřený a neodpovídající aktuálním vědeckým poznatkům. Negativně k domácím porodům přistupuje také Ministerstvo zdravotnictví, které uvažuje o možnosti začít trestně stíhat porodní asistentky nebo i samotné rodiče za volbu porodu doma. 

Extrémní finanční náhrada

 Alarmující je také pojišťovnou vymáhaná částka, jedná se údajně o náklady spojené s léčbou chlapce. To potvrzují slova Jany Smiggels Kavkové (předsedkyně České ženské lobby): „V žádném podobném případě jsme od Vaší ani žádné jiné zdravotní pojišťovny v České republice nezaznamenali, že by kdy vymáhala podobnou částku po souzeném lékaři. Takto neodůvodněně diametrálně odlišný přístup k podobným případům lékařů a samostatné porodní asistentky vnímáme jako diskriminační.“ 

Česko proti Evropě

 Evropský soud pro lidská práva naproti tomu právo ženy na svobodnou volbu místa porodu, tedy i doma, schvaluje. Stát by podle něj neměl porodním asistentkám, aby byly u porodu přítomny. Legalizaci domácího porodu za pomoci porodní asistentky České republice doporučil i Výbor pro odstranění diskriminace žen při OSN. Tato stanoviska vychází z výsledků výzkumu Světové zdravotnické organizace. Podle nich se výskyt komplikací a jejich následky u porodů doma a porodů v nemocnici téměř identický.

 Takto drastický postih porodní asistentky pravděpodobně od domácích porodů odradí nejen je samé, ale i rodiče, kteří o této možnosti uvažovali. Vzhledem k tomu, že už teď je v Česku počet a situace porodních asistentek tristní, tahle kauza může znamenat jejich zánik.

 Možnosti, jak podpořit Ivanu Königsmarkovou, najdete zde: http://unipa.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=209:podporaproik&catid=35 .

 Zdroje: www.unipa.cz

http://www.acentrum.eu/o-nas/a-team/ivana-koenigsmarkova

http://www.llp.cz/

Facebook komentáře