Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Podle plodů poznáte je

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Tento týden máme opět možnost zvolit v předčasných volbách nové směřování našeho státu. Je to ale opravdu nová možnost? Staré strany, staří známí politici a nové směřování? To je trochu rozpor, nebo ne?Otázkou tedy je, koho volit v těchto volbách, abychom se my, občané dočkali nějaké změny. Nevěřím, že tyto volby přinesou změnu zásadní, jako byl např. r. 1989. Lze tedy doufat ve změny dílčí, které by alespoň zvýšili kultivovanost politické scény a z toho plynoucí větší pořádek ve státní správě a ve státě vůbec?

  • podle-plodu-poznate-je

Koho tedy volit? Napadlo mě biblické rčení „podle plodů poznáte je". Jaké plody zde tedy po 24 letech parlamentní plurality máme? Nejen při jednáních o rozpuštění či nerozpuštění sněmovny jsme slýchali od politiků, jak je naše, tedy jejich, politická kultura a parlamentní demokracie v troskách a zcela v morálním úpadku. To je jeden z plodů jejich práce.

O nutnosti změny slyšíme již několik volebních období. Proč naši politici nevidí své zásluhy na tom, v čem se naše společnost po stránce nejen hospodářské, ale i kulturně-vzdělanostní nachází. Proč nechválí ve svých kampaních své plody minulé práce. Neustále nás zaměřují na fiktivní budoucnost, ale prožitou minulost (sklizeň plodů) u parlamentních stran ve volebních letácích nenacházím. Připadá mi to, jako bychom v naší malé české zahrádce měli opět udělat kozla zahradníkem. Těch kozlů (nejen na republikové, ale i komunální úrovni) zde pobíhá spousta a zdá se, že téměř všechno zelí je již sežráno, rozprodáno a není již z čeho brát. Plody naší práce a práce našich rodičů jsou požírány sobeckou hamižností. A někteří tito kozlové nás chtějí nyní přesvědčit, že to, co sežrali a produkci naší zahrádky zdevastovali, tak nyní budou sázet, pěstovat a budou se chovat k naší zemi tak, jak bude pro nás nejlepší.

Nyní před volbami je nám slibováno, jak TO dají do pořádku a jak se postarají o prosperující stát. Dát tento stát do pořádku je čím dál více těžší, protože to, co prosperuje a prosperovalo, je či bylo postupně privatizováno, tunelováno, prodáváno zahraničním majitelům (takže výnosy končí mimo ČR) a nebo „výhodně" reformováno. Další plody práce našich vlád.

Je třeba si však uvědomit, že nelze jednostranně házet vinu jen na ty okolo. Ti lidé byli vybráni námi a většinovým systémem byli námi občany zvoleni. Takže si za to můžeme sami?

Snad si ještě pamatujete, jak jeden den slíbili napříč politickým spektrem, že rozpustí sněmovnu, ale když jim druhý den došlo, že by se v nových volbách nemuseli do parlamentních lavic vrátit, tak z toho začal být problém. Bylo prý potřeba ještě pracovat na několika zákonech a nebylo možné nechat stát fungovat bez nich, protože oni garantovali jistotu demokracie, kterou ohrožoval jeden lidmi zvolený prezident. Plodem takového přístupu byly asi 2 měsíce nejistoty. Levice (především ČSSD) se snažila rozpustit sněmovnu co nejdříve, aby byly volby, dokud jim rostou preference a pravice (především ODS) se snažila vydržet ve vládě co nejdéle, než lidé „zapomenou" na skandály a zastaví se jejich propad v oblíbenosti. Inu logiku to má, tu naši poslanci někdy nepostrádají. Přesto si dovolím tvrdit, že Aristoteles (považovaný za zakladatele logiky) by z nich radost neměl. On to byl totiž moudrý antický učenec. Mezi chytrostí a vychytralostí je jistý rozdíl a mezi chytrostí a moudrostí je rozdíl veliký. Rád bych námi zvolené zástupce (politická uskupení) v čele státu shledával moudrými a při své volbě to budu opět zkoušet. Předchozí politická reprezentace byla možná chytrá, ale osobně si myslím, že byla a je většinou vychytralá. Z vychytralosti však dlouhodobě žádné dobré plody nevzejdou. Koho tedy volit? Každý podle svého srdce, neboť každý národ má takovou vládu jakou si zaslouží.

Facebook komentáře