Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti vyzvali europoslance, aby se postavili proti cenzuře internetu

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, za kterou stojí Evropský parlament a Evropská rada, zavádí do zatím svobodného prostředí internetu cenzuru. Piráti upozorňují na zavádění licence pro citování textu, de facto daň z odkazů, a také povinnost provozovatelů monitorovat a filtrovat jakýkoliv obsah, který uživatelé nahrávají. 20. a 21. června proběhne o směrnici hlasování ve Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu. Piráti proto připravili přehledný informační web, na němž zájemci najdou vzorový dopis, kterým můžou apelovat na své europoslance.

  • pirati-vyzvali-europoslance-aby-se-postavili-proti-cenzure-internetu

 

Problematické části směrnice, kterými jsou články 11 a 13, kritizoval ve Sněmovně na konci května pirátský poslanec Mikuláš Peksa. V interpelaci na premiéra Andreje Babiše uvedl, že „článek 11 přímo zavádí rozšířenou ochranu pro sdílení obsahu, která vede i k dani z odkazu a významně ovlivní práci těch, kteří ve své práci odkazují na jiné zdroje. Článek 13 je pak přímou hrozbou pro svobodu každého z nás, jelikož se prakticky jedná o pokus vnutit přímo provozovateli internetových platforem filtrovat všechen nahrávaný obsah. V praxi by byli nuceni zavést automatické filtry, které by tupě rozhodovaly, co smí a nesmí být na internetu. A kdo by je nezavedl, čelil by žalobám.

Navrhovaná úprava jde přímo proti hodnotovým základům Pirátské strany, která svobodu internetu i svobodu obecně vnímá jako své pilíře. To potvrdil i předseda Pirátů Ivan Bartoš: „Článek 13 je skutečnou hrozbou jak pro svobodu internetu, tak pro svobodu slova celkově. Memy, remixy, blogy, parodie i livestream – vše, co nyní považujeme za samozřejmou a neškodnou zábavu, můžou filtry vyhodnotit jako nedovolené kopírování a automaticky odstranit. Týká se to nás všech a našeho fungování na síti. Ozvěme se, dokud to lze zastavit!“

Pro víc informací navštivte web www.zachraninternet.cz.

--

Facebook komentáře