Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Piráti: Voda a její správa se musí vrátit zpět do rukou městských nebo krajských vodáren

Voda je strategická a klíčová světová komodita. Na vodě závisí vše. Průmysl, zemědělství, sociální smír, zdraví i samostatnost státu a jeho obrana a především život samotný. Proto je podle Pirátů třeba zajistit, aby stát a jeho občané měli plnou kontrolu nad vodou, vodárenskou infrastrukturou a především nad hospodařením s vodou a jejím provozováním.

Zpráva OSN z roku 2015 s názvem Voda pro udržitelný světový rozvoj varuje světové lídry před fatálním nedostatkem vody do 15 let, pokud světoví lídři nepřehodnotí své současné vodohospodářské politiky. Z hlediska dlouhodobého plánování je třeba napravit neskutečný fakt, kdy distribuci a obchod s vodou neovládají obce, města či kraje, ale soukromé firmy s jediným cílem a tím je vydělat.

  • pirati-voda-a-jeji-sprava-se-musi-vratit-zpet-do-rukou-mestskych-nebo-krajskych-vodaren

Voda se místo veřejnou službou, stala zdrojem neskutečných praktik, což dokazuje Vrchní soud v Olomouci, který vydal v roce 2016 přelomové usnesení pro celou ČR. Soudci v něm popsali ukázkový příklad, jakým pokoutným způsobem předali místní „politici“ monopol vody nadnárodní společnosti a tento proces proběhl obdobně v řadě okresů ČR.

 
Soudce Krajského soudu v Olomouci počínání organizované skupiny působící po celé ČR označil za mimořádně nemravné a pokoutné. Podobná jednání nahlodávají důvěru v obchodně závazkových vztazích, jako základ ekonomických vztahů ve společnosti. Soudci odhalili kolaboraci v politických kruzích a jednání řady politiků ve prospěch koncernů, na úkor vlastních měst, obcí, vodáren i občanů. Viníci, patří před soudy, ale zatím jsou politickou garniturou chráněni.  
 
Pirátská strana se zasadí, aby toto skončilo. Voda a její správa se musí vrátit zpět do rukou městských nebo krajských vodáren. V Parlamentu ČR prosadíme zákon, kde voda jako strategická surovina bude postupně vrácena pod správu měst a obcí a prosadíme sjednocení agendy pod jedno ministerstvo. Požadujeme takový systém, který znemožní do budoucna kšeftovat s vodou.
 
Vodovody a kanalizace v České republice se staly byznysem pro samozvané. To, co bylo prezentováno jako vstup strategického investora, je rafinovaná privatizace zisků a zestátnění nákladů. Jde o velký tunel na občany i samosprávy. Díky anti-privatizaci dnes musí obce a města hradit z vlastních rozpočtů stamilionové investice, které poté pronajímají koncernům za symbolický nájem 5000 Kč za rok. Zastupitelé ztratili reálnou možnost rozhodovat o ceně vody, připravili se o možnosti čerpání EU dotací a tím i obcím a městům chybí finance v jiných oblastech.
 
Opakovaně jsme se snažili dostat tohle téma na program zasedání zastupitelstva a na základě posudků vypracovaných městem jsme navrhovali, aby Praha smlouvu vypověděla. V platbách lidí za vodné a stočné odteklo díky politikům do Francie 6,5 miliardy korun z našich peněženek," uvedl pražský pirátský zastupitel Adam Zábranský.
 
Každý občan má právo na sociálně únosnou cenu vody. Vodárenství musí být služba nikoliv kšeft. Voda, vodárenská infrastruktura a její správa se musí vrátit do rukou státu či samosprávných celků. Jedním z našich prvních kroků v poslanecké sněmovně bude právě toto téma a iniciace práce na Statní vodárenské koncepci,“ dodává Dana Balcarová, garantka programu pro oblast životního prostředí České pirátské strany.
 
Pirátský programový bod v oblasti životního prostření zde: https://www.pirati.cz/program/psp2017/zivotni-prostredi/  
 

 

 

-- 

Karolína Sadílková
Kontaktní osoba pro novináře
 
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank" rel="noopener">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Direct: +420776505557 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře