Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti v lednovém hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše nepodpoří kabinet svými hlasy + další TZ Pirátů

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Piráti dnes premiérovi představili čtyři návrhy zákonů, které chtějí předložit Sněmovně v nejbližších týdnech.

Praha, 21. prosince 2017 – Piráti v lednovém hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše nepodpoří kabinet svými hlasy. Pirátská strana chce ve Sněmovně i nadále plnit roli konstruktivní opozice. Předseda strany Ivan Bartoš a předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek proto dnes premiérovi představili čtyři reálné návrhy zákonů, které jsou pro stranu stěžejní a které chtějí prosadit v nejbližších týdnech a měsících.

  • pirati-v-lednovem-hlasovani-o-duvere-vlade-andreje-babise-nepodpori-kabinet-svymi-hlasy-dalsi-tz-piratu

Hned v lednu předložíme návrh zákona týkající se zveřejňování smluv ČEZu. Ve společnosti již nesmí mizet desítky a stovky milionů korun vlivem napojení politických zájmových skupin. V únoru následně předložíme návrh na rušení politických trafik. Chceme zavést pravidla pro obsazování dozorčích rad státních firem. Hned v březnu pak chceme zahájit cestu k pomoci milionu lidí, kteří zápasí s nespravedlivě nastaveným exekučním systémem, a to tak, že předložíme návrh na sloučení vícenásobné exekuce do jedné. Prioritou, kterou požadujeme po premiérovi již nyní, je to, aby hájil zájmy ČR na summitech EU v otázce tzv. daňových rájů, jako je Lucembursko, Kypr či Irsko tak, aby se peníze vydělané v Česku také v Česku danily,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Jelikož je budoucnost Babišovy vlády zatím nejistá, Piráti chtějí tyto konkrétní zákony předložit Sněmovně co nejdříve, nezávisle na dění okolo vlády. Obavy naopak Piráti vyjádřili z rizik, které může přinést změna služebního zákona v podání Andreje Babiše. V případě zákonu o liniových stavbách Piráti informovali premiéra o vlastním návrhu, který by zrychlil výstavbu dálnic, metra a jiných staveb.

-- 

Karolína Sadílková

Kontaktní osoba pro novináře
 

-----------------------------------------------------------------
 

MPSV roky utrácí za nevyhovující software, upozorňuje Pirát Kolářík

Praha, 21. prosince 2017 - Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR používá téměř dvě desetiletí předražený a zastaralý software společnosti OKsystem. Ten přitom ani nevlastní. Na zásadní nedostatky v IT systémech MPSV poukazuje Lukáš Kolářík, poslanec Pirátské strany a člen sněmovního Výboru pro sociální politiku.

“Celou soustavu systémů pro MPSV dodává pouze jedna společnost – OKsystem. Provoz těchto systémů stojí téměř půl miliardy korun ročně. Náklady navíc rok od roku stoupají. Dle výroční zprávy společnosti OKsystem tvoří příjmy ze státního rozpočtu téměř 100 % celkového ročního obratu společnosti, a ta je na provozování systému pro MPSV existenčně závislá,“ uvádí poslanec Lukáš Kolářík, člen sněmovního Výboru pro sociální politiku.

Ministerstvo nyní povede Jaroslava Němcová (ANO) a jejím poradcem má být Oleg Blaško. Ten postupně působil v České správě sociálního zabezpečení, poté na MPSV a ve Vojenské zdravotní pojišťovně. Na MPSV byl v roce 2013 jako IT náměstek zodpovědný za nasazení ekonomického systému Gordic, nasazení systému pod jeho vedením proběhlo za několik dní, aniž by se uskutečnilo výběrové řízení a byly zajištěny veškeré smlouvy. Ve VOZP uzavíral smlouvy, se kterými se pojišťovna vypořádává dodnes.

“Informace o panu Blaškovi mě silně znepokojily. Po skončení svého angažmá na MPSV se nikde dlouho nezdržel, ale celou dobu lobboval za společnost OKsystem. Nedoporučuji zbytečně prodlužovat jakoukoliv spolupráci se společností OKsystem, která doslova parazituje na státním rozpočtu. Do dnešní doby ji stát vyplatil celkem 6 miliard. Je třeba se co nejrychleji zbavit závislosti na jednom dodavateli IT systému,” podotýká Kolářík s tím, že nejlepším řešením bude nasazení nových systémů, které budou odpovídat současným standardům e-Governmentu.

“Potřebujeme systémy s promyšlenou architekturou, propracovanou byznys vrstvou a samozřejmě s možností výměny dat nejen mezi jednotlivými agendami ministerstva, ale i s ostatními resorty. Bude k nim vypracovaná podrobná dokumentace, aby bylo možné správu a rozvoj těchto systémů v budoucnu kdykoliv snadno přesoutěžit a budou ve vlastnictví státu. Současný systém není v souladu se zákonem o informačních systémech veřejné správy, neodpovídá ani požadavkům Národního architektonického plánu, a to ještě nemluvím o legislativních změnách, které nás čekají v příštím roce,” dodává Kolářík.


Veškerá tato fakta jsou v rozporu s deklarovanými cíli premiéra Babiše a s programovým prohlášením nové vlády. Instalování pana Blaška navíc vyvolává obavy ze snahy o konzervaci stávajícího stavu a prodloužení agónie na MPSV. Piráti nehodlají jako ostatní strany roky přihlížet, jak si vysocí úředníci dělají výhodný byznys ze státního rozpočtu.
Karolína Sadílková
Kontaktní osoba pro novináře

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 Bus Bělojar 2017-12-21 15:19
Pirátský hnůj by potřeboval vykydat. Jedno je jisté-zatím nevím co to je,ale něco na Babišovi pozitivního bude. Už jen to,že po něm jdou všechna média a všechny prozápadní strany. I největší nepřítel čechů Schwarzenberg jde proti němu i proti Zemanovi,takže je jasné,že se jim nehodí do krámu,tak se nechme překvapit.

Facebook komentáře