Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti prosadili na jednání volebního výboru bod k informacím o aktuální situaci v ČRo + další TZ PS

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Praha, 6. února 2018 - Poslanec Pirátské strany Tomáš Martínek požádal o svolání zasedání volebního výboru, jehož je místopředsedou. Důvodem je turbulentní dění okolo ředitele ČRo Reného Zavorala. Proti řediteli rozhlasu se v petici postavilo přes 200 zaměstnanců, kterým se nelíbilo zkritizování reportéra Janka Kroupy kvůli reportáži o Agrofertu. Předseda výboru Stanislav Berkovec (ANO) nabídl zařadit bod Informace Rady Českého rozhlasu o aktuální situaci v ČRo na pořad čtvrteční schůze.

  • pirati-prosadili-na-jednani-volebniho-vyboru-bod-k-informacim-o-aktualni-situaci-v-cro

Tomáš Martínek odeslal žádost o svolání schůze volebního výboru a zařazení zmíněného bodu předsedovi Stanislavu Berkovcovi minulý týden v pátek. „Jako Piráty nás zneklidňuje dění kolem generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala a investigativního novináře Janka Kroupy. Proto jsem požádal předsedu výboru pana Berkovce o svolání zasedání volebního výboru na příští týden. A to i s účastí generálního ředitele Zavorala, aby nám celou kauzu a svůj postup vysvětlil. Tato kauza může mít negativní vliv na vnímání veřejnoprávních médií veřejností,“ uvedl k tématu Tomáš Martínek.

Volební výbor, kterému se, vzhledem k pravomoci jmenovat členy mediálních rad, přezdívá mediální výbor, by měl zasedat ve čtvrtek 15. února od 14:00. Na programu by mělo být projednání Závěrečné zprávy o činnosti a hospodaření ČRo za přítomnosti členů Rady ČRo. Počítá se i s přítomností ředitele Zavorala. Vzhledem k tomu Tomáš Martínek považuje zařazení navrhovaného bodu za vhodné právě v tento termín. Volební výbor je jedním z výborů, které Sněmovna zřizuje povinně. Schůze volebního výboru jsou veřejné.

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

-------------------------------------------- 

Piráti: Majetková přiznání zachováme, zákon o střetu zájmů v současné podobě vyhovuje

Praha, 6. února 2018 Piráti se znepokojením sledují rostoucí tlak na zmírnění zákona o střetu zájmů. Ten by zrušil automatický přístup veřejnosti k majetkovým přiznáním starostů, radních, poslanců a dalších funkcionářů. Občané by o tyto informace museli nově žádat. Změny iniciují poslanci STAN, Asociace krajů a Svaz měst a obcí. Pro zmírnění požadavků je i hejtmanka Jana Vildumetzová z ANO.

„Návrh poslanců STAN je pro Piráty neakceptovatelný. Argument, že nikdo nebude chtít v obcích kandidovat, je spíše jejich stranickou záležitostí. Nebudeme takto zásadně mírnit protikorupční legislativu jen kvůli tlaku členů stran a spřízněných zájmových skupin. Veřejná kontrola je pro nás jasná priorita. Transparentnost je zároveň nejlepší obrana, nařkne-li vás někdo neoprávněně z korupce,” uvádí předseda Pirátů Ivan Bartoš a dodává, že návrh plošně zavést žádost o přístup je nesystémový: „Požadavků je tolik, že individuálně řešit oprávněnost nelze už dnes, vzhledem k řadě výjimek. Zavedení žádosti vnímáme jako evidentní snahu ztížit přístup veřejnosti k informacím a další krok k nárůstu byrokracie.”

Krom návrhu STAN je ve hře ještě novela poslanců KDU-ČSL. V jejich návrhu jsou zbaveni povinnosti podávat majetková přiznání všichni neuvolnění radní, starostové a místostarostové: „S lidovci jsme jednali, ale zmírnění povinnosti vůči neuvolněným starostům a radním otevírá vrátka politickým trafikám v městských firmách. Možnost veřejné kontroly je jediný způsob, jak navrátit politice ztracenou důvěru občanů. Piráti pamatují velmi dobře, jak se nepodařilo získat “již odevzdaná” majetková přiznání pana Hulínského a pana Béma z dob, kdy pouštěli Praze žilou. Ta se údajně ztratila mezi podatelnou a archivem a jejich digitalizace se nestihla,” dodává příklady z nedávné minulosti Ivan Bartoš a uvádí stanovisko Pirátů: „U malých obcí by bylo možné zvažovat výjimku, roli však hraje i majetek, který obce spravují. Stejně tak lze v těchto případech diskutovat o rozsahu zveřejňovaných, nikoliv však zadávaných, informací.”

O obou novelách bude Poslanecká sněmovna rozhodovat na svém příštím zasedání, které bude probíhat od 26. února. Oba poslanecké návrhy zmíněných stran půjdou do prvního čtení.

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 damirr@volny.cz 2018-02-07 16:05
Piráti nechť táhnou do pr.... řiti. Tahle sebranka naší zemi leda uškodí.

Facebook komentáře