Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti: Prodej majetku ČEZu v Bulharsku má proběhnout bez výběrového řízení, navíc firmě s pochybnou strukturou

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Praha, 16. května 2019 – Prodej sedmi společností ČEZu v Bulharsku za cca 8 miliard Kč je podle zjištění Pirátů značně podezřelý, majetek má získat pochybná společnost Eurohold. Polostátní ČEZ přitom tento majetek mohl prodat již před dvěma lety za cenu o dvě miliardy vyšší, nabídku tehdy podala britská agentura. „Skupina ČEZ začala před několika týdny exkluzivně jednat o prodeji se společností Eurohold, aniž by proběhlo standardní výběrové řízení a ačkoliv společnost Eurohold nemá v oblasti energetiky žádné zkušenosti – zabývá se pojištěním, leasingem a prodejem aut. Eurohold navíc prodal své dluhopisy neformální skupině TIM, která byla v zahraničních i českých médiích označena za největší kriminální organizaci v Bulharsku,” uvádí předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

  • pirati-prodej-majetku-cezu-v-bulharsku-ma-probehnout-bez-vyberoveho-rizeni-navic-firme-s-pochybnou-strukturou

 

Pirátský analytický tým rovněž zjistil, že ve vlastnické struktuře společnosti Eurohold dříve působila společnost, jejímž jednatelem byl Radovan Vítek. Vlastníci společnosti Eurohold jsou navíc částečně anonymní a dokonce i s vazbami na ruský kapitál, stejně jako minoritní akcionáři ve dvou ze sedmi prodávaných společností - ČEZ Razpredelenie a ČEZ Elektro z takzvané skupiny TIM, konkrétně jsou všichni společně akcionáři ruské banky – AO IK Bank, registrované v Rusku. Před několika týdny byly navíc bulharské úřady pověřené kontrolou důvěryhodnosti společnosti Eurohold a jejími finančními toky.

 

V pátek 10. května jsem podal premiérovi Andreji Babišovi a ministryni financí Aleně Schillerové písemnou interpelaci, která obsahovala 10 klíčových otázek k prodeji majetku ČEZu v Bulharsku. Pokládám za vyloučené, aby tento prodej byl ve spěchu dokončen, aniž by byly tyto otázky zodpovězeny a veškeré pochybnosti rozptýleny. Dotazoval jsem se na způsob, jakým byla společnost Eurohold vybrána, na hodnocení rizikovosti Euroholdu s ohledem na jeho provázání se skupinou TIM, na způsob stanovení přijatelnosti nabízené ceny ze strany Euroholdu či na uvedení skutečných vlastníků této společnosti, neboť část vlastnické struktury je nedohledatelná v Lucembursku,“ komentuje Michálek.

 

Podezřelá neformální skupina TIM již dnes vlastní prostřednictvím své společnosti Chimimport a svých Penzijních fondů „Sila“ a „Saglasie“ pět procent akcií ve společnosti ČEZ Razpredelenie a 25 procent akcií ve společnosti ČEZ Elektro Bulgaria. Mocenská skupina TIM, vlastnící banky či aerolinky mohutně investovala do dluhopisů společnosti Eurohold a přitom má prokazatelné vazby na ruský kapitál. Je nutné zabránit případnému bezpečnostnímu ohrožení kritické energetické infrastruktury Bulharska, neboť je součásti energetické infrastruktury vnější hranice EU a její bezpečnostní hrozby se tak přenášejí na celou Evropskou unii,“ dodává senátor zvolený za Piráty Lukáš Wagenknecht.

 

V zápise bulharského městského soudu v Sofii je u společnosti Alfa Euroaktiv, která spoluvlastnila společnosti Eurohold, uveden jako jednatel Radovan Vítek. Jediným vlastníkem společnosti Alfa Euroaktiv byl tehdy Assen Milkov Christov – současný předseda dozorčí rady společnosti Eurohold. Není ale zřejmé, kdo je minioritním akcionářem ČEZ Elektro Bulgaria, neboť některé seznamy akcionářů v bulharském obchodním rejstříku byly absurdně smazány. Zmizení některých dokumentů a údajů bulharská strana vysvětluje technickým výpadkem,“ komentuje analytik Pirátů Janusz Konieczny.

 

Příloha:

Písemná interpelace Jakuba Michálka na premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou.

 

--

Jak pracují Piráti?

Přehled nejdůležitějších aktivit nejen pirátských poslanců naleznete na stráncewww.piratipracuji.cz.

Držíme kurz!

-- 

Karolína Sadílková
PR Manager a kontakt pro média

Facebook komentáře