Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti chtějí zmrazit politikům a dalším ústavním činitelům na rok platy, stát ušetří přes půl miliardy. V krizi se musíme uskromnit všichni, říká Ivan Bartoš

Hodnocení uživatelů:  / 8
NejhoršíNejlepší 

Praha, 13. srpna 2020 – Piráti předloží příští týden ve Sněmovně návrh na zmrazení platů poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů pro rok 2021. Kromě toho připravují spolu s poslanci dalších stran komplexnější legislativu, která bude vázat růst platů politiků na celkový vývoj ekonomiky.

  • pirati-chteji-zmrazit-politikum-a-dalsim-ustavnim-cinitelum-na-rok-platy-stat-usetri-pres-pul-miliardy-v-krizi-se-musime-uskromnit-vsichni-rika-ivan-bartos
Nikoliv pouze na průměr finančního ohodnocení ve státním sektoru, jak je tomu nyní. „Koronavirová krize dopadla těžce na celou zemi. Řada firem bojuje o přežití, hrozí růst nezaměstnanosti, lidem mnohdy chybí peníze i na základní životní potřeby a máme rekordní schodek rozpočtu ve výši půl bilionu korun. V takové situaci považujeme za nevhodné, aby se politikům zvyšovaly platy. Náš návrh ušetří státu přes půl miliardy,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
 
Piráti navrhnou, aby se zákon o jednorázovém zmrazení platů ústavním činitelům pro rok 2021 projednal zkráceně, tedy jen v prvním čtení. „Chceme mít jistotu, že se novela projedná ve Sněmovně co nejrychleji, aby mohla od ledna vstoupit v platnost. Spolu s pirátským poslancem Mikulášem Ferjenčíkem, který je členem Rozpočtového výboru, začneme o záměru jednat se zástupci ostatních politických stran. Doufáme, že naši snahu s ohledem na krizovou situaci v zemi podpoří. V současné době je totiž systém nastaven tak, že by se platy poslanců a senátoru příští rok automaticky zvedly bez ohledu na to, jak se daří naší ekonomice, živnostníkům či zaměstnancům,“ vysvětlil Bartoš s tím, že Piráti připravují také druhý legislativní návrh, který by do budoucna nastavil odměňování politiků férověji.
 
„Zmíněné jednorázové zmrazení platů je naší rychlou odpovědí na aktuální krizovou situaci. Jde ovšem jen o dočasnou záplatu. Problematiku zvyšování platů poslanců či senátorů je třeba řešit i z dlouhodobého hlediska, proto připravujeme také druhý komplexnější návrh, který by měl narovnat současný systém. Nyní se platy politiků zvyšují v návaznosti na růst průměrné mzdy ve státním sektoru, to ale neodráží stav ekonomiky jako celku. Navíc to může u veřejnosti vzbuzovat podezření, že si politici zvyšováním platů úředníků, učitelů a dalších vlastně zvyšují odměny sami sobě. Spolu s poslanci dalších stran proto pracujeme na řešení tohoto problému, návrh předložíme, jakmile budou k dispozici potřebná data o stavu ekonomiky,“ doplnil pirátský poslanec Ferjenčík. Tento návrh přitom Piráti nepředstavují ve Sněmovně prvně, snažili se ho prosadit už například v roce 2018. Záměr tehdy dolní komora Parlamentu zamítla.
 
„Úsporu by bylo možné využít například na masivnější testování na koronavirus a rychlejší trasování lidí, kteří přišli s nakaženými do kontaktu,” uzavřel Ferjenčík.
 
--
Jak pracují Piráti?
Přehled nejdůležitějších aktivit nejen pirátských poslanců naleznete na stránce www.piratipracuji.cz.
Držíme kurz!
--
Jakub Dušánek
Mediální odbor Pirátské strany

Facebook komentáře