Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti chtějí konec výpalného za prázdná média a za hraní vlastní hudby

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Praha, 19. března 2019 – Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek a poslankyně Lenka Kozlová dnes na tiskové konferenci představili zásadní pozměňovací návrhy k vládní novele autorského zákona.

Cílem je zbavit se největších absurdit, které zbytečně komplikují život živnostníkům a spotřebitelům. Piráti navrhují zrušení poplatků za prázdná média, který vybírá OSA, nebo povolení kopírování notových záznamů pro vlastní potřebu.

  • pirati-chteji-konec-vypalneho-za-prazdna-media-a-za-hrani-vlastni-hudby2

„Pokud si kupujete flashdisk, zaplatíte až 90 korun za prázdné médium, v případě pevného disku počítače jde dokonce o 150 Kč. Z každého kusu přepisovatelného DVD zaplatíte 5 korun. Kolektivní správci vyberou celkem 75,5 milionu korun z médií, která používáte,“ shrnula aktuální ceník kolektivních správců poslankyně Kozlová.

Jakub Michálek dodal, že je třeba najít jinou formu kompenzace odměn pro autory: „Proto jsme přišli s návrhem snížení DPH na knihy a služby spisovatelů, autorů a výkonných umělců. Autoři a vydavatelé tím ušetří každý rok 430 milionů korun na daních. Díky rozložení efektu ušetří zákazníci 280 milionů. Naše změna, tak jak ji navrhujeme, je celkově výhodná pro autory, vydavatele a koncové zákazníky.“

Kritizovanou věcí je i náhrada bezdůvodného obohacení ve dvojnásobné výši, která jde proti smyslu náhrady škody kompenzace poškozenému. Kozlová upozornila i na další absurditu v současném autorském zákoně, kterou je nemožnost kopírování notových záznamů: „V případě, že si chcete namnožit noty pro svou zájmovou činnost, musíte za to zaplatit, přitom knihy ve veřejných knihovnách kopírovat lze,“ uvedla.


Jedním z dalších návrhů je zrušení povinnosti autorů hrajících vlastní hudbu hlásit předem seznam skladeb: OSA inkasuje nejen v případě, že hudebník hraje pouze svá díla, ale i v případě, že má souhlas původního autora. Autor sám totiž musí aktivně požádat o vyřazení ze zastupování,“ doplnil Michálek.

--

Jak pracují Piráti?

Přehled nejdůležitějších aktivit nejen pirátských poslanců naleznete na stránce www.piratipracuji.cz.

Držíme kurz!

 

-- 

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

Facebook komentáře