Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti a Česká asociace paraplegiků - CZEPA: Bariéry svobody - netradiční oslava svátku 17. listopadu 

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Praha 8. 11. 2016. Piráti a Česká asociace paraplegiků - CZEPA letos oslaví Den boje za svobodu a demokracii netradičně. Na sváteční odpoledne 17. listopadu chystají společnou akci s názvem Bariéry svobody. V 15 hodin se ve Hvězdném bazaru, Jungmannova 7 v Praze 1 sejdou předseda Pirátské strany Ivan Bartoš s ředitelkou CZEPA  Alenou Jančíkovou aby spolu s dalšími zúčastněnými diskutovali na téma, jak se 27 let od sametové revoluce změnil život a podmínky hendikepovaných spoluobčanů. Vedle tématických přednášek a diskuzí bude ve Hvězdném bazaru a v sousední kavárně Headshot Coffee připravený zajímavý doprovodný program. Akce je volně přístupná, nalévat se bude svařák zdarma.
 
Smyslem akce je připomenout, že mezi námi žije víc než 8 000 vozíčkářů s poraněním míchy, kterým se v jediné vteřině dramaticky změnil celý život. Jak se vyrovnávají s touto změnou a jak se jim žije s hendikepem? Společně budeme hledat odpovědi také na další otázky: Je vzdělání plně dostupné i pro hendikepované studenty a jaké mají perspektivy? Na jaké limity naráží naši hendikepovaní spoluobčané při uplatňování politických práv a nakolik by přivítali možnost online voleb? Dá se v našem veřejném prostoru hovořit o svobodě pohybu, jaký je celkový stav bezbariérových řešení v ČR? Jaká je naše "(r)evoluce", tedy jaké zákony bychom měli prosadit, aby se situace vozíčkářů v ČR zlepšila? Jakým specifickým bariérám čelí ženy na vozíku? Zájemci si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké je to pohybovat se na vozíku a zhlédnout dokumenty o tom, že svoboda pohybu nezná hranic ani u hendikepovaných lidí. 

  • pirati-a-ceska-asociace-paraplegiku-czepa-bariery-svobody-netradicni-oslava-svatku-17-listopadu
 
"Svátek 17. listopadu lze oslavit různě. Tomu odpovídá i rozmanitost a tématické zaměření různých demonstrací, které se v řadě měst tento den pořádají. Člověk unášený vzletnými ideály nebo zaplavený patosem někdy zapomíná, že svoboda je velmi subjektivní pocit každého z nás. Jsem rád, že si v rámci státního svátku můžeme připomenout a zamyslet se spolu s Piráty a přáteli z CZEPA nad tím, že podmínky a šance naplňovat své představy svobody nemáme všichni stejné. Že něco, co nám může přijít samozřejmé, pro jiného takové být nemusí. Všechny, kteří vědí, že i svoboda může mít bariéry, rádi uvítáme na tomto společném happeningu. Může to být třeba první krok k tomu, některé z těchto bariér konečně zbořit." Říká Ivan Bartoš, předseda Pirátů.
 
Komentář Aleny Jančíkové: "Díky pádu komunistického režimu nemusí lidé s postižením žít v ústavech a mohou mít děti. To bez debat. Bohužel, co se však nezměnilo, je postoj společnosti, veřejnosti i úředníků. V roce 1994 byl v ČR schválen zákon o bezbariérovosti a stává se, že se tento zákon obchází, nebo dokonce nedodržuje a architektonické bariéry jsou tak na každém rohu. Přitom veřejný prostor například v USA, kde byl stejný zákon schválen pouze o dva roky dříve, je v současnosti téměř bezbariérový." Srovnává Alena Jančíková, ředitelka CZEPA, život vozíčkářů dříve a nyní a dodává: "Stále se také setkáváme s nerovnocenným přístupem veřejnosti. Často nás lidé podceňují, chovají se k nám jako k malým dětem, nebo nám naopak závidí sociální podporu."
 
Hvězdný bazar (http://www.hvezdnybazar.cz/ ) pomáhá lidem po úraze postavit se na vlastní nohy. Jako ze svých projektů na podporu vozíčkářů jej provozuje Česká asociace paraplegiků - CZEPA. Pracovní místa v tomto charitativním obchodě jsou určena zejména pro mladé lidi s hendikepem, kteří v důsledku úrazu nedostudovali, nemůžou dělat svou původní práci nebo jim chybí pracovní zkušenosti. Hvězdný bazar nabízí stylové kvalitní oblečení a doplňky z druhé ruky od všech, kdo chtějí pomoci. Mezi dárci je řada známých osobností. Shromažďujeme různé unikátní předměty, sportovní potřeby, umělecká díla i filmové rekvizity od herců, filmařů, divadelníků, výtvarníků, designérů, módních návrhářů či sportovců. Navrhujeme také věci s vlastním originálním designem, například trička, tašky nebo různé módní kousky. Veškerý výtěžek z prodeje zboží využívá CZEPA na financování svých projektů.
 
Česká asociace paraplegiků - CZEPA (http://www.czepa.cz/ ) podporuje a provází vozíčkáře od nejtěžšího období krátce po poškození míchy (úrazem páteře nebo nemocí) i během jejich dalšího života. Organizace podporuje a hájí zájmy vozíčkářů po poškození míchy, usiluje o vytvoření podmínek pro jejich plnohodnotný život a pro integraci do většinové společnosti.
 
Souvisejíci odkazy:
Facebook hvězdný bazar  https://www.facebook.com/HvezdnyBazar/
Facebook kavárny Headshot Coffee https://www.facebook.com/headshotcz/?fref=ts
Česká asociace paraplegiků http://www.czepa.cz/
Česká pirátská strana http://www.pirati.cz
Festival svobody - program oslav 17. listopadu 2016 http://www.festivalsvobody.cz/program/
    
Kontakt: 
Ivan Bartoš, Předseda Pirátské strany, 603 415 378, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků - CZEPA, 608 124 252, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Facebook komentáře