Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Otevřený dopis generálnímu řediteli Národního muzea

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

V Praze dne 15. června 2017

Vážený pane generální řediteli,

před několika dny sdělovací prostředky informovaly o Vámi uvažovaném odstranění busty národního hrdiny Julia Fučíka z panteonu Vámi vedeného Národního muzea. Její místo by měly zaujmout, nejen v souvislosti s blížícím se 100. výročím vzniku Československé republiky naprosto skandálně, sochy Heinricha Clam-Martinice, Františka Josefa I. či Alžběty Bavorské.

 

 

  • otevreny-dopis-generalnimu-rediteli-narodniho-muzea

 

Jménem Českého mírového hnutí proti snahám o odstranění busty Julia Fučíka z panteonu Národního muzea co nejostřeji protestuji. Novinář, spisovatel, literární a divadelní kritik a překladatel Julius Fučík byl nejen mimořádnou osobností českých a československých dějin, ale především skutečným národním hrdinou protifašistického zápasu proti hitlerovské okupaci naší země. V boji za svobodu naší vlasti položil před 74 lety i svůj život.

Rád bych Vás informoval, že hrdinský zápas autora slavné Reportáže psané na oprátce je ctěn nejen českým, ale i mezinárodním mírovým hnutím. Kupříkladu Světová rada míru, které je České mírové hnutí členem, Juliu Fučíkovi opakovaně vzdala svůj hold. Poprvé se tak stalo již při jejím založení, když právě Julia Fučíka, coby vůbec první osobnost, ocenila Mezinárodní čestnou cenou míru.

I z těchto důvodů Vás, pane generální řediteli, vyzývám, abyste upustil od Vámi avizovaného záměru odstranit bustu Julia Fučíka z panteonu Národního muzea. Hrdiny protifašistického odboje totiž z historie vymazat nelze.

 

S pozdravem

Milan KRAJČA,

předseda Českého mírového hnutí

Facebook komentáře