Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Libor Michálek: Rejstřík skutečných vlastníků firem musí být veřejný + další tiskové zprávy Pirátů

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

K 1. říjnu 2016 vstoupila v platnost novelizovaná forma zákona o veřejných zakázkách. Hrozí ale, že se i nadále budou rozdělovat veřejné zakázky firmám bez jasné vlastnické struktury. Důvodem je svérázný přístup Poslanecké sněmovny při schvalování zákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Senát by se měl pokusit transparentnost posílit.

Zákon ve verzi Poslanecké sněmovny předpokládá existenci rejstříku, do něhož bude moci nahlížet např. policie, ale nikoliv například opoziční zastupitelé v samosprávách nebo podnikatelská a občanská veřejnost. Nadále tak hrozí, že se budou opravovat nemocnice nebo stavět ruská kola a veřejnost se nedozví, kam veřejné prostředky odchází.

„Rejstřík skutečných vlastníků se v zahraničí osvědčil jako velmi účinný nástroj pro boj proti financování terorismu, ale i proti daňovým únikům a proti zneužívání veřejných prostředků. Důležité ale je, aby rejstřík byl veřejný. Chci proto podpořit pozměňovací návrhy, které znemožní hru na schovávanou,“ říká senátor Libor Michálek, který se transparentností dlouhodobě zabývá.

Kontakty:

Vít Šimral, asistent Libora Michálka, 606 220 985

Senátor Libor Michálek, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mikuláš Ferjenčík, vedoucí mediálního odboru Pirátů, 737 943 770

  • libor-michalek-rejstrik-skutecnych-vlastniku-firem-musi-byt-verejny-dalsi-tiskove-zpravy-piratu
 
 
-----------------------------------------
 
Představenstvo Dopravního podniku Olomouc chce odvolat pirátského zástupce za zveřejňování zápisů z jeho jednání
 
 
Zástupci Pirátů Jakubovi Nepejchalovi v představenstvu Dopravního podniku města Olomouce, který zde zastupuje zájmy občanů města, hrozí vyhazov. Důvodem je zveřejňování zápisů ze zasedání představenstva. Tuto praxi zavedl Nepejchal od svého jmenování do funkce po komunálních volbách v roce 2014. Na návrh svého předsedy Jiřího Kropáče (ČSSD) podalo představenstvo této městské firmy návrh Radě města Olomouce na odvolání Nepejchala z funkce. Česká pirátská strana trvá na stanovisku, že informace jsou zveřejňovány v souladu se zákonem, že na ně mají občané právo a že návrh na odvolání jejího člena je nesmyslný.
 
Zápisy ze zasedání představenstva jsou od samotného nástupu Piráta Jakuba Nepejchala do funkce veřejně dostupné na Fóru pirátské strany (https://forum.pirati.cz/olomouc-f710/zapisy-z-jednani-predstavenstva-dpmo-t31968.html). Ačkoliv je zveřejňování zápisů ze zasedání představenstva sporné, podle Oldřicha Kužílka, poradce pro otevřenost veřejné správy, v tomto případě převažuje právo občanů na informování.  
 
"Každý zápis jsem před jeho vystavením na Internetu pečlivě prošel a zkontroloval, jestli neobsahuje osobní údaje nebo obchodní tajemství. Nikdy jsem nic takové nenašel. Nařknutí z porušení zákona odmítám. Zveřejňování zápisů z představenstva je možná na hraně, ale my Piráti posouváme hranice k větší transparentnosti. A to i za cenu perzekuce a nelibosti ostatních. Návrh na své odvolání z funkce v představenstvu Dopravního podniku města Olomouc odmítám a považuji jej za účelový," říká Jakub Nepejchal, olomoucký Pirát. 
 
Po komunálních volbách 2014 odsadili Piráti v koalici se zelenými a nezávislými kandidáty místa v představenstvech Dopravního podniku a společnosti Flora. Dění v Dopravním podniku města Olomouce přímo ovlivňuje každodenní životy nejen olomouckých občanů, ale také turistů. Proto by měli mít možnost sledovat a kontrolovat, co se uvnitř této městské firmy děje. Právo na informování veřejnosti by mělo mít přednost, pokud jsou chráněny osobní informace a není ohroženo obchodní tajemství. Přesně to Piráti prosazují ve své každodenní praxi všude, kde zastávají veřejné funkce.
 
"Jednání představenstva nás nijak nepřekvapuje," komentuje vývoj v Olomouci předseda Pirátů Ivan Bartoš a pokračuje: "Podobným způsobem "zlikvidovala" v Praze primátorka Adriana Krnáčová (ANO) pirátského zastupitele Jakuba Michálka v komisi pro ICT. Všechny strany se před volbami chlubí, jak jim záleží na transparentnosti. Kromě Pirátů to ale prakticky vždy bývá podvod na voliče. Jakmile začneme onu transparentnost jako Piráti realizovat, jsme odstaveni. Podle hesla: Kapři si rybník sami nevypustí." 
 
Kontakty:
Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany, 603 425 378, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jakub Nepejchal (https://www.pirati.cz/lide/jakub_nepejchal), vedoucí personálního odboru Pirátů, 778 711 166,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Mikuláš Ferjenčík, vedoucí mediálního odboru Pirátů, 737 943 770
 
Související odkazy:
Zápisy ze zasedání představenstva Dopravního podniku města Olomouc: https://forum.pirati.cz/olomouc-f710/zapisy-z-jednani-predstavenstva-dpmo-t31968.html

Facebook komentáře