Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Konec digitálních kopií v knihovnách? + Výsledek státního rozpočtu umožňuje snížit zdanění práce

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Konec digitálních kopií v knihovnách? Ministerstvo kultury nezvládlo zaručit financování

Praha, 3. ledna 2019 – V roce 2019 již nebudeme mít možnost zhotovení digitální kopie na objednávku, kterou v minulosti knihovny poskytovaly. Jak je to možné? V průběhu podzimu se vyjednávala nová smlouva mezi knihovnami a kolektivním správcem Dilií upravující právě zhotovení digitální kopie na objednávku.

  • konec-digitalnich-kopii-v-knihovnach-vysledek-statniho-rozpoctu-umoznuje-snizit-zdaneni-prace

Ministerstvo kultury ČR však nebylo schopné zaručit financování pro novou dohodu. Z tohoto důvodu chtěly knihovny prodloužit současnou smlouvu, nicméně to Dilia odmítla. Na začátku nového roku se tak ocitáme v situace bez možnosti tuto službu využívat.

Kolegyně Lenka Kozlová přitom podávala za Piráty pozměňovací návrh ke státnímu rozpočtu na rok 2019, který přidával knihovnám 71 800 000 Kč. To se bohužel obešlo bez sebemenšího zájmu ministra kultury. Nakonec tento nezodpovědný přístup bohužel odnese česká věda, vzdělanost a občané.

Jak zhotovení digitální kopie na objednávku funguje? V praxi jde o to, že v knihovně mají dílo, ze kterého potřebujete malou část – typicky vědecký časopis, kde potřebujete jeden článek nebo knihu, ze které potřebujete jednu kapitolu. Jedná se převážně o literaturu odbornou, obvykle psanou na univerzitách, na základě grantů a podobně. Knihovny vám danou část kvalitně naskenují a zašlou digitálně. Součástí procesu je Dilia, kolektivní správce pro tištěné materiály jako knihy, audioknihy, časopisy, noty. Tento kolektivní správce dnes dostává od knihoven peníze za výpůjčku papírových knih, za počet tiskáren pro čtenáře, za každou naskenovanou stránku, za každou tištěnou kopii pro čtenáře, zkrátka za všechno. A podle všeho chce ještě více.

------------------------------------------------
Jak pracují Piráti ve Sněmovně?

Aktivity pirátských poslanců, chystanou legislativu, tiskové zprávy i údaje o hospodaření poslaneckého klubu naleznete na jednom místě – na stránce www.pirati.cz/snemovna.

Držíme kurz!

Karolína Sadílková

PR Manager a kontakt pro média

 

------------------------------------

 

 

Komentář pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka

Výsledek státního rozpočtu umožňuje snížit zdanění práce


Praha, 3. ledna 2019 – Celý růst příjmů státního rozpočtu je tažený nízkou nezaměstnaností a růstem mezd ve firmách i ve státní správě. Díky růstu platů razantně rostou příjmy ze zdanění práce, a to jak daň z příjmu fyzických osob, tak především výběr odvodů sociálního pojištění. Stát má tedy dobré výsledky díky tomu, že lidé platí více na daních. Další faktor, který zlepšil výsledky rozpočtu, je navíc to, že do ČR přišly miliardy z Evropské unie – bez nich by byl rozpočet v deficitu.

Je pozitivní, že vládě se konečně podařilo realizovat alespoň nějaké investice, nicméně stále to není dostatečné. Navíc si musíme počkat na vyhodnocení NKÚ, které ukáže, kolik se skutečně z těch naslibovaných investic podařilo zrealizovat a nakolik jde o dofinancování staveb z minulých let. Piráti jsou přesvědčeni, že investice by měly stoupnout alespoň na 10 procent celkového objemu rozpočtu. Mimoto, rovněž podporujeme snížení zdanění práce, navrhujeme proto zvýšit slevu na poplatníka o 5 tisíc Kč. Všem zaměstnancům v zemi by tak tyto peníze zůstaly. Výpadek těchto příjmů navrhujeme kompenzovat úsporami v provozních výdajích státu, které vláda bohužel vůbec nehledá.

 
---

Jak pracují Piráti ve Sněmovně?

Aktivity pirátských poslanců, chystanou legislativu, tiskové zprávy i údaje o hospodaření poslaneckého klubu naleznete na jednom místě – na stránce www.pirati.cz/snemovna.

Držíme kurz!

--

Karolína Sadílková
PR Manager a kontakt pro média

 

 

 

Facebook komentáře