Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti zabránili silnému omezení práva na informace + další TZ PS

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Komentář poslance Ondřeje Profanta

Praha, 5. prosince 2018 – Sněmovna dnes schválila pirátský kompromisní návrh k novele zákona o svobodném přístupu k informacím. Díky tomu budou mít lidé i nadále k dispozici informace o probíhajících trestních řízeních, což chtěla vládní novela zaříznout. Mimoto nedojde k tak zásadnímu omezení poskytování informací o osobách s bezpečnostní prověrkou.

  • komentar-poslance-ondreje-profanta-pirati-zabranili-silnemu-omezeni-prava-na-informace

 

Zavedli jsme také dva nové obecné principy, které vyřeší většinu problémů, pro které je infozákon kritizován. Budou lépe chráněny informace, jejichž zveřejnění by ohrozilo fungování bezpečnostního opatření – tedy informace, které sice nejsou utajené, ale i tak jsou klíčové pro bezpečnost. A rovněž bude lépe chráněno diplomatické tajemství.

Jsem velmi rád, že prošla má úprava, kterou jsem několik měsíců vyjednával s Ministerstvem vnitra České republiky. Tato úprava nebere veřejnosti právo na informace o probíhajících trestních řízeních politicky exponovaných osob. Původní vládní návrh byl nesmyslně zbytečně široký, schválená verze přesně cílí na konkrétní problémy.

-----

Piráti navrhli vstřícnější přístup k domácímu vaření piva

 

Praha, 5. prosince 2018 – Pirátští poslanci Ondřej Polanský a Radek Holomčík včera na plénu Sněmovny v rámci  projednávaných změn v daňových zákonech načetli návrh na změnu zákona o spotřebních daních. Cílem návrhu je odstranit zbytečné překážky při domácím nekomerčním vaření piva, tzv. domovarnictví, to totiž v současnosti zatěžuje bujná byrokracie i přísné limity.

 

„V debatách o pivu se zapomíná na ty nejmenší výrobce, tedy lidi, kteří si chtějí uvařit pivo doma pro svou vlastní spotřebu. Současný stav považujeme za špatný, protože neadekvátním způsobem zasahuje do práv lidí a nařizuje jim některé povinnosti, které mají logiku jen u komerčních producentů,“ uvedl jeden z autorů novely Pirát Ondřej Polanský.

Pirátský návrh zvyšuje množství piva, které je možné za rok na domácnost uvařit, a to z 200 na 2000 litrů. Dále odstraňuje povinnost ohlášky celní správy. Zachována má být povinnost domovarníků vést evidenci, ale zkrátí se doba povinné archivace z deseti na tři roky. V zákoně bude zachován zákaz prodeje doma vyrobeného piva. O tomto pirátském návrhu by se mělo hlasovat již za dva týdny.

------------------------------------------------

Jak pracují Piráti ve Sněmovně?

Aktivity pirátských poslanců, chystanou legislativu, tiskové zprávy i údaje o hospodaření poslaneckého klubu naleznete na jednom místě – na stránce www.pirati.cz/snemovna.

Držíme kurz!

-- 

Karolína Sadílková
PR Manager a kontakt pro média

Facebook komentáře