Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

KDO SE BOJÍ TAJNÉHO HLASOVÁNÍ?

Petice proti ohrožení demokracie prostřednictvím korespondenční volby:

Protestujeme proti zavedení korespondenční volby, kterou prosazují poslanci vládních stran, a to z následujících důvodů:

Volič je při korespondenční volbě buď identifikovatelný, a pak nejde o tajnou volbu, protože lze přiřadit ke konkrétnímu jménu konkrétní hlasování, nebo není identifikovatelný, a pak není jasné, kdo ve skutečnosti hlasoval.

  • kdo-se-boji-tajneho-hlasovani
  • kdo-se-boji-tajneho-hlasovani

Korespondenční hlasování tedy nemůže rovnocenně nahradit volbu, kdy je volič fyzicky přítomen, může být jednoznačně identifikován a samotný akt volby je přitom tajný, protože je proveden úpravou lístku za plentou.

Navržený postup je nejen protiústavní, ale nezaručuje ochranu regulérnosti voleb, o čemž svědčí zkušenosti ze zahraničí. Neexistuje jistota, že odesílatelé volebních lístků skutečně volili sami a nezávisle.

Krajané, kteří si zvolili dlouhodobý život mimo území republiky, mají možnost hlasovat na zastupitelském úřadě. Pokud jsou dostatečně motivováni poutem k zemi, z níž pocházejí, není jim zatěžko volební místnost navštívit.

Francie od korespondenční volby v minulosti ustoupila. V Rakousku musel ústavní soud zrušit prezidentskou volbu kvůli oprávněným pochybnostem o platnosti korespondenčních hlasů. Výsledky prezidentských voleb v USA byly sporné právě kvůli korespondenčnímu hlasování.

Zřetelně se zde ukázalo nejpodstatnější úskalí korespondenční volby: výsledky mohou být snadno zpochybněny. To vede k neklidu, k růstu napětí, ke ztrátě důvěry občanů ve stát a jeho instituce, dokonce k otevřeným konfliktům. Situace, kdy je možno pochybovat o regulérnosti voleb, tak ohrožují samotné základy demokratické společnosti.

Žádáme poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, aby vzali na vědomí výše uvedené důvody a od projednávání korespondenční volby upustili.

Petiční výbor:

Lenka Procházková, Jeronýmova 577/2, Praha 3, 130 00

MUDr. Ivan David, CSc., Londýnská 596/28, Praha 2, 120 00

PaedDr. Naděžda Bonaventurová, Kodymova 2539/8, Praha 13, 158 00

(ODKAZ NA ELEKTRONICKOU VERZI PETICE JSEM DALA DO KOMENTÁŘE POD PŘÍSPĚVKEM. Podepisujte a šiřte dál, mimořádná schůze Sněmovny ke schvalování korespondenční volby může být svolána už v příštím týdnu!)

https://www.petice.com/…-NE

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře