Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Hynku! - Viléme!! - Kotrbo!!!

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

S velkým zájmem jsem si přečetl článek Štěpána Kotrby „Levice_ode_zdi_ke_zdi". Mám moc rád satirickou nadsázku a doufám, že pan Kotrba napíše i článek „Pravice ode zdi ke zdi". Ono těch různých stran, straniček, frakcí a ideového „šumu" nebude na pravici méně, spíš více.

  • hynku-vileme-kotrbo

Ze zkušeností posledních skoro 24 let mám velmi silný dojem, že by ten skorozemanovský bonmot, že „pravici spojují peníze, zatímco levici rozdělují ideje" šlo klidně dále zobecnit a pozměnit na „vládní koalici spojují peníze, zatímco opozici rozdělují ideje (jak se dostat k penězům)", ať už se ta nebo ona koalice či opozice hlásí k levé nebo pravé části politického spektra.

Zhruba uprostřed článku jsem narazil na krátkou, leč zajímavou charakteristiku, kterou si proto dovolím ocitovat v plném znění:

Hnutí za Přímou Demokracii je liberálně romantický proud levice, toužící po přímých volbách starostů i poslanců, po odvolatelnosti politiků. Neuvědomuje si rizika ochlokracie, ani anarchizace politiky či vytvoření populisticky hysterické mediokracie. Tvoří dnes víceméně směšnou skupinku, které naslouchají různé sociálně protestní loosers aktivity nespokojených sociálně vyloučených, podle kterých kradou všichni".

Nedalo mi to a zeptal jsem se, co na to „zatím neznámý vojín", tedy Hnutí za Přímou Demokracii? Dozvěděl jsem se zhruba toto:

1. Řady občanů, toužících po přímé demokracii, v posledních letech rostou. Dnes už k nim patří i prezident Miloš Zeman, poslanec Vít Bárta a senátor Tomio Okamura, když jmenujeme jen ty nejznámější. Zda to s přímou demokracií myslí opravdu vážně, nebo ne, to se teprve ukáže.
2. Rizika ochlokracie, anarchizace politiky a populisticky hysterické mediokracie si uvědomujeme velice dobře – vždyť to vidíme dnes a denně kolem sebe, zejména ve vyšších patrech politiky. Stačí vzpomenout jen na nedávné schvalování zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, na prezidentské volby a na poslední amnestii.
3. Právě přímá demokracie tyto nežádoucí jevy eliminuje nebo alespoň tlumí. Zkušenosti ze zemí, kde už prvky přímé demokracie fungují (Švýcarsko, některé skandinávské země, některé státy USA a další) hovoří o tom, jak si zde politici dávají velký pozor, aby nějakým zákonem (který příliš okatě někomu nadržuje) nevyprovokovali voliče k tomu, že k referendu půjdou, tento zákon v referendu zruší a možná i jeho autory v referendu hned odvolají.
4. Protestní loosers aktivity nám asi také naslouchají (nezkoumali jsme to), ale zcela určitě nám naslouchá neustále rostoucí počet občanů, kteří hledají odpověď na otázku, jak je možné, že nepatrné procento vyvolených odčerpává (někteří říkají nakrade) na svá konta více, než mnoho desítek procent ostatních, a ptají se, co s tím dělat. Právě na tuto a mnoho dalších otázek dává přímá demokracie přímé odpovědi – však se podívejte na www.hzpd.cz, kde zveřejňujeme videozáznamy všech našich veřejných akcí. Tam uvidíte, co občany pálí a na co se ptají.

Občanské iniciativy vstoupily masivněji na naši politickou scénu teprve nedávno a musí ještě překonat řadu dětských nemocí, jak o tom psal také Štěpán Kotrba v článku „Nezávisle_závislé_sny". V článku je, podle mého názoru, hodně pravdy (i když, pravda, hodně nepříjemné).

Když si to všechno složíme dohromady, tak obraz současné společnosti rozhodně není z pohledu normálního, řadového občana, utěšený, jak říkáme my romantici, najmě jistý Karel Hynek Mácha:

Nynější ale čas jinošství mého je, co tato báseň, máj.
Večerní jako máj ve lůně pustých skal;
na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal.
Kdo srdci takému útěchy jaké dá?
Bez konce láska je! - zklamánať láska má!

Tož "Hynku! - Viléme!! - Kotrbo!!!" – co s tím uděláme?

Uděláme s tím vůbec něco? Nebo budeme pořád jen čekat, až zase ODS nebo ČSSD (nebo kdo vyhraje nadcházející volby) jen dále navýší státní dluh a současný politický marasmus ponechá s malými kosmetickými změnami nadále v provozu?

Čím více občanů bude věci jen „zpovzdálí sledovat" a chovat se „nezúčastněně", tím větší bude pravděpodobnost, že to tak ještě dlouho zůstane.

Jaroslav Pulcar, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Facebook komentáře