Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Dám ledvinu za pronájem domu. Zn.: nemám soudnost.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • bida
Exekuce. Strašák dnešní doby, který postil v ČR statisíce lidí. Bohužel drtivou většinu z nich právem. Protože byli nezodpovědní, či důvěřiví. Nebyli soudní. Chtěli žít na dluh. Je mi smutno, když čtu příběhy důchodců, kteří se někde zaručili za příbuzné nebo blízké a dnes jim exekutor obstaví důchod, zabaví majetek a často je „vyžene“ na ulici.

 

Nemají se jak bránit, ve svém, často vysokém věku neměli šanci posoudit rizikovost svého kroku, kdy někomu ručili. V tomto směru zákon nedělá rozdíly a dlužník je jen dlužník a exekutor je jen exekutorem. Vykonává ze zákona pouze svoji povinnost ve prospěch oprávněného. Pokud by exekutor byl „lidský“ třeba vůči lidem v důchodovém věku, porušoval by svoji povinnost a tedy porušoval zákon. To je prostě fakt.

Považuji za nemorální, pokud má například VZP promlčecí lhůtu 10 let a nikoli 3 roky, pokud dluhy v řádech desítek tisíců sankcionalizuje penálemi v řádech stovek tisíc. Pak dlužníky odsuzuje na doživotí. Nechci tady moralizovat nad zdravotními pojišťovnami, jen si prostě myslím, že ta penále jsou svinstvo. Svinstvo, které je legální, protože je umožňujue zákon.

Media nám občas předloží příběhy „obětí“ exekucí. Paradoxem ale je, že to nejsou příběhy důchodců, kteří, i když jsou z právního hlediska svéprávní, nejsou schopni posoudit objektivně možné dopady jejich ručerní. Prostě chtějí ve své stařecké „dětinskosti a důvěře“ pomoci příbuzným či blízkým.

Co mi ale hlava nebere, je případ ženy, která s vědomím, že porušuje zákon, nabídla k prodeji svoji ledvinu. A medil té „chuděrce“ dala prostor Proč? Protože jak si o ní s prominutím myslím, že je kráva? Protože nutně potřebuje 600 tisíc korun? A proč je potřebuje? Protože si vysnila bydlení v lokalitě, kde bydlí. Navíc v pronájmu. Mluví sice o zoufalé situaci, strachu a bezesných nocích, ale bydlí v pronajatém rodinném domku, který ji vyjde na sedm tisíc korun měsíčně. A odmítá slevit. Tedy nabízí ledvinu za to, aby mohla platit nájem za to, kde se jí líbí, nikoli za bydlení a zajištění střechy nad hlavou, stravy a zabezpečení sebe a svých dětí. Ale pro media je to případ, který si zasluhuje titulní stranu (!?). Takže pro media je zajímavější, podle mne s prominutím kravka, co nabízí ledvinu, protože se jí někde líbí, než stovky, možná tisícovky důchodců, kteří skončí ročně jako bezdomovci?

Nerozumím tomu, proč se media nevěnují podstatě věci. Exekuce totiž znamená doživodní rozsudek, za vraždu dostanete 8,10, 25 let, ve výjimečných případech doživotí. Za excekuci máte však to doživotí jisté, dokud ji nesplatíte, dokud nesplatíte šílená penále či pokuty například VZP.

Ano, udělali jste chybu. Ale vrah, který dostal deset let se dostane na „půlku“ za 5 let ven a může pokračovat v bezproblémovém životě. Dlužník, který má exekuci v řádech stovek tisíc a bere (v lepším případě) průměrnou mzdu, je ale odsouzen na doživotí. Proč ne na 10 let? Proč nemá šanci na podmínku za polovinu? Proč, pokud prokáže maximální součinnost, mu není po 10 letech zbytek prominut? Zamyslel se nad tím někdo?

Uvědomuje si někdo, jak geometrickou řadou bude narůstat počet bezdomovců, sebevražd? Ano, udělali chybu, někdy dokonce i úmyslnou. Ale jsou trestáni mnohem víc, než vrazi či korupčníci, co rozkrádají tento stát. Na rozdíl od nich nemají šanci na polepšení se, nemají šanci na nový život. Dluží totiž doživotně včetně jejich dědiců.

A tak se ptám, přestože ti dlužníci byli nezodpovědní, neměli by mít stejná práva a stejnou šanci jako vrazi? Třeba, pokud projeví maximum úsilí na úhradu dluhu po dobu deseti let, že jim zbytek dluhu bude prominut?

U vražd,  násilí ma dětech či ženách tahle klauzule platí. Proč ne u exekucí? Protože exekuce a obchod s pohledávkamin jsou výnosnější kšeft, než prostituce nebo drogy?

Dlužník je odsouzen na doživotí ale pedofilní vrah je propuštěn na půlku. Nepřijde vám to absurdní?

zdroj:http://michalmaly.blog.idnes.cz/c/281217/Dam-ledvinu-za-pronajem-domu-Zn-nemam-soudnost.html#t2

Facebook komentáře