Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

ČPS odsuzuje pokusy o manipulace ankety Volby naNetčisto

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Portál Aktuálně.cz ve svém včerejším článku „Volby naNETčisto: Jak to bylo a kdo se pokusil podvádět" upozorňuje na pokus o narušení hlasování v Jihomoravském kraji.

Česká pirátská strana se od tohoto pokusu distancuje, považujeme podobné praktiky vedoucí k manipulaci výsledků různých anket a výzkumů za neetické. Aktuálně.cz uvádí, že na základě analýzy vlastních IT odborníků provedla vyřazení několika tisíc hlasů, které byly odevzdány nikoli reálnými uživateli, ale s použitím automatu.

Podle analýz ČPS obsahovala použitá technologie anketního systému několik nedostatků, které nebylo těžké odhalit a s jejichž znalostí by nástroj pro automatické vícenásobné hlasování dokázal napsat každý trochu zručnější nadšenec do programování a webových technologií. Takovýchto „odborníků" jsou v republice desetitisíce, někteří z nich se dokonce k pokusům o manipulaci přiznávají v diskuzích pod několika články na Aktuálně.cz.

Jihomoravský kraj byl smutnou ukázkou toho, že lze bezpečnostních děr v aplikaci Aktuálně.cz zneužít. ČPS tuto údajnou manipulaci výsledků nezpůsobila, nicméně je možné, že některý z našich příznivců si vzal za své dokázat kvalitu zabezpečení a aplikace samotné. Nemůžeme také vyloučit, že výsledky ostatních stran nebyly jejich IT gramotnými příznivci sofistikovaně manipulované. Naše analýzy ukazují, že chyby, které obsahuje anketa Volby naNETčisto, jsou využitelné i masivním a zcela neviditelným způsobem. Na některá bezpečnostní rizika bylo upozorněno na našem veřejném foru již během samotného hlasování, samotná skutečnost, že případné ovlivňování výsledků nebylo ze strany projektu dostatečně technicky omezeno, na našem přesvědčení o neetičnosti pokusů o takové ovlivňování nic nemění.

„Ceníme si snah Akutálně.cz o mapování politických preferencí uživatelů internetu. Nicméně tyto snahy by měly být opřené o řádně připravené a prověřené technologie a o algoritmy kvalifikace odevzdaného hlasu. Řádné zabezpečení podobných anket, které mají nemalý vliv na budování veřejného mínění, by znamenalo i přijetí větší sociální zodpovědnosti ze strany Aktuálně.cz," uvedl Ing. Jiří Rezek, místopředseda ČPS Plzeňského kraje.

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře