Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Absurdní penzijní reforma vlády - "bohatým přidáme, zbytek okradem!"

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • duchodova-reforma-2011_7999
Penzijní reforma byla schválena parlamentem jak jinak než bez diskuze napříč politickým spektrem. A zase se podařilo vládní koalici pěkně šlápnout vedle.

Obsah důchodové reformy

Penzijní reforma se bude se týkat dnešních čtyřicátníků a mladších. Kromě současného průběžného důchodového systému a penzijního připojištění vznikne možnost dobrovolného spoření.

 

Tato varianta se nazývá druhým pilířem, a kdo do něj vstoupí, tak ho již nemůže opustit. Tento pilíř by měl dát lidem možnost pobírat vyšší důchod, než jaký zajišťuje stávající systém. „Napumpování" peněz do druhého pilíře bude provedeno tak, že se tam převedou od každého platícího občana 3% ze státního systému a další dvě procenta z vyměřovacího základu mzdy. Jinak řečeno, kdo vstoupí do tohoto nového systému, bude odvádět na důchod 30% oproti současným 28%.

Peníze ve druhém pilíři budou spravovat investiční společnosti, se kterými pojištěnec uzavře smlouvu. Každému klientovi budou nabídnuty čtyři možnosti investování od té méně rizikové (s malými výnosy) až po tu variantu spíše "dobrodružnou". Ale ti, kteří se „peněžního dobrodružství" neobávají, tak by si měli dle předpokladů vlády přijít na slušný výnos. Poskytování státního příspěvku bude zachováno, ale jeho výše se bude odvíjet od spořené částky. Pokud ukládaná částka bude vyšší, tak i stát přispěje více.

Aby mohly vzniknout ony investiční společnosti druhého pilíře, tak je třeba sehnat peníze. Ty se ve státní kase objeví po úpravě DPH směrem vzhůru.

Tolik vládní reforma důchodů v kostce. Občané naší republiky si již zvykli, že současná vláda a i ty předešlé velmi často navrhly nesmysly a parlament je posvětil schválením. Ale penzijní reforma je opravdu silné kafe, tuhle šílenost snad může zbaštit jen ten, kdo je úplně slepý, hluchý a negramotný.

Pro koho je penzijní „pseudoreforma?"

Jak může vláda vědět, kolik se do reformy penzijního systému zapojí lidí? Vždyť myšlení obyvatel je jasné a logické – vláda reformu neprojednala s ostatními stranami, ty se jí také po případném nástupu k moci chystají razantně upravit, tak proč by se jí měl obyčejný občan účastnit? Celý nový penzijní systém je navíc velikým rizikem pro mladé lidi, protože takzvaný druhý pilíř bude závislý na vývoji finančních trhů. Jak může někdo vědět dopředu, jak se finanční trhy budou vyvíjet za nějakých 35 – 40 let? A kdo zaručí dostatek finančních prostředků ve stávajícím státním systému, ze kterého se mají vyplácet části důchodů. Navíc, vláda a odpovědní politici na občany kašlou a nic pořádně a polopaticky nevysvětlí, což povede k tomu, že stávající penzijní připojištění a nově schválené penzijní společnosti budou splývat. To bude chaos!

Penzijní fondy by měly zaručit bezpečné uložení peněz a vysoké výnosy. Nově schválené penzijní společnosti nezaručí nic, kromě toho, že si lze vybrat ze čtyř variant od nejméně rizikové loterie až po spoření typu pokus-omyl ( a pro pár šťastných občasná výhra). Že to bude s penězi občanů jinak? Tomu snad nemůže věřit ani sama vláda, proto se také nesnaží vysvětlovat své záměry lidem, protože ti by ji také mohli za tuto „reformu pro důchodce" vynést ze Strakovy akademie v zubech.

Stát se nepoučil, protože před sedmnácti lety vyplodil dokonalý průšvih ve formě nad propastí se potácejících penzijních fondů, které byly prezentovány jako ideální a skvělý způsob, jak si přilepšit na stáří. Do dnešní doby čtvrtina penzijních fondů zkrachovala, smlouva s nimi je pouze jednostranná se závazkem občana ke státu, legislativa je v této oblasti děravá jak ementál a vklady nejsou pojištěny ani zajištěny. A nyní pozor! Po patnácti letech fungování systému připojištění se v novelizaci zákona objevily formulace o tom, že penzijní fondy nesmí klientům lhát a že nesmí podplácet velké zaměstnavatele, aby ti nepřispívali svým pracovníkům jen do jednoho preferovaného fondu. To je neskutečné! A na tento bordel stát naváže vytvářením dalších penzijních společností. O tomto záměru se již dávno ví, že jde jen o další přesun peněz do nových soukromých penzijních fondů, což je výsledek tlaku vlivné skupiny finančníků. Ti si již dnes přicházejí na pořádné prebendy na úkor více než 4 miliónů střadatelů, kterým nemusí garantovat vůbec nic, navíc jim stát žehná a poskytuje příspěvek. Spoření do těchto nových společností ve druhém pilíře bude hlavně pro bohaté, protože jen ten, kdo tam bude vkládat vysoké částky, se dočká ( možná ) slušnějších výnosů. Valná většina lidí má tak smůlu, protože po odečtení nákladů na provoz účtu se výnosy nedostanou ani na předpokládaný stupeň valorizace. Tedy, pokud někdo není finanční stratég s velikou mírou předvídatelnosti.

Mimochodem, pokud se páni politici neustále ohánějí Evropou, tak by si měli uvědomit, že ve všech státech, kde byl zaveden podobný systém penzijních fondů, se buď ruší jako neperspektivní nebo se cíleně omezuje. Česko znovu kráčí, jak jinak, proti proudu. Navíc, zrod onoho druhého pilíře zaplatí všichni občané. Ono totiž zakládání úplně nových institucí něco stojí a jejich provoz s managementem, úředníky a systémem také není zadarmo. Ale zase je hezké, že tady vláda nic neriskuje. Pokud se totiž pokus s touto pseudoreformou nepovede, tak si pouze vyvolení namastí kapsu a stát nemusí vydávat žádné finanční prostředky z kdysi avízované redukce svého aparátu, která neproběhla.

Reforma penzijního systému je tak absurdní, že by se určitě líbila Járovi Cimrmanovi. Ono to totiž vypadá, jako by ji sestavovali naši cimrmanologové na základě pozůstalosti tohoto velikého Čecha. Bohužel, reformu připravila vláda České republiky, ale tak nějak si asi neuvědomila, že i černý humor má někde své meze!

 

zdroj

Facebook komentáře