Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

8. březen 2010, Most

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

V Mostě se 8. března 2010 rozhodla skupina přibližně 25 lidí připomenout 100. výročí Mezinárodního dne žen (MDŽ) pouličním karnevalem. Veselý pochod městem a nákupními zónami provázela hudba, tanec a skandování hesel jako: „Místo patriarchátu, svobodu a rovnost", nebo „Emancipaci tady a teď!" Jedna z aktivistek také přečetla projev poukazující na společenské postavení žen a mužů a volající po vzájemné rovnosti a právu na sebeurčení vymaňujícím se z takzvaných genderových stereotypů. Informativní část akce doplňovaly rozdávané letáky popisující historii MDŽ, jeho vývoj a význam v současnosti.

Účastnice akce E. Goldmannová prohlásila: „Protestujeme proti ideologickému zneužití MDŽ bolševickým režimem v minulosti! I nyní 20 let po jeho pádu, však stále cítíme potřebu vyjadřovat nespokojenost s postavením žen ve stávající patriarchální společnosti. Snažíme se znovu dát MDŽ do kalendáře významných událostí a zdůraznit jeho skutečný význam spočívající v boji za ženská práva a emancipaci."

28letý anarchista L. Borl dodal: „Volební právo, více žen v zastupitelských orgánech, byznysu, či represivních složkách podle nás neznamená skutečnou emancipaci žen. Domníváme se, že ženy mohou být plně emancipovány jen tehdy, budou-li překonány společenské struktury založeny na autoritativnosti, hierarchii a mocenských vztazích. Řeč je o společném boji v jehož rámci by ženy měly spolupracovat s muži."

Mezinárodní den žen byl jako zdůraznění boje žen za jejich ekonomická a politická práva vyhlášen v roce 1910 v dánské Kodani. Zároveň šlo o připomínku událostí z roku 1908. Tehdy, se poslední únorovou sobotu v New Yorku konala stávka dělnic z textilních továren, která reagovala na neexistenci bezpečnostních norem při práci, na nízké mzdy a expanzi dětské práce. Policie stávku násilně potlačila a několik žen při střetech smrtelně zranila.

 

Facebook komentáře