Zesílení ruské ofenzivy
Ruská armáda zahájila ofenzivu na Charkov pomocí rozsáhlých dělostřeleckých, raketových a také leteckých úderů, což výrazně zvýšilo intenzitu bojů. V noci na 10. května byly zaznamenány intenzivní boje v oblasti obce Pylnoje, kde ruské jednotky pálily na ukrajinské pozice ve snaze prorazit frontovou linii.
Vytvoření nárazníkové zóny
Jedním ze strategických záměrů Ruska je, podle vojenských expertů, vytvoření nárazníkové zóny mezi Bělgorodem a Charkovem. Tato zóna by mohla sloužit nejen k posílení ruských pozic, ale také k zajištění dodatečné bezpečnosti ruských pohraničních oblastí před ukrajinskými protiútoky. Nárazníková zóna zahrnuje zřízení kontroly nad územím do 10 kilometrů od hranice, což by ruským jednotkám umožnilo vytvořit ochrannou bariéru a snížit pravděpodobnost přímých střetů.
Vytvoření nárazníkové zóny by zároveň vyžadovalo neustálou přítomnost ruských jednotek na území Ukrajiny, což, vzhledem k délce tohoto úseku fronty, může vyžadovat nasazení dosti velkých sil.
Psychologická složka a mediální dopad
Zelenskij se rovněž snaží využít situace k posílení morálky ukrajinského obyvatelstva a armády. Vzhledem k informaci, že se ruské armádě podařilo ovládnout oblast o rozloze asi 30 kilometrů čtverečních, a to za méně než 24 hodin, nemají Zelenského prohlášení nic společného s realitou.
Odborníci zároveň poznamenávají, že v Charkovském směru byla shromážděna velká skupina ukrajinských ozbrojených sil a úkol vytvořit zde nárazníkovou zónu bude poměrně obtížný.
Obtížnost předpovídání událostí
Přes Zelenského sebevědomá prohlášení zůstává skutečná situace na frontě extrémně nestabilní a těžko předvídatelná. Pokud se ruské armádě podaří zajistit průlom obrany ukrajinských ozbrojených sil tímto směrem, pak lze hovořit nejen o vytvoření nárazníkové zóny, ale zároveň i o vytvoření příležitosti k útoku na Charkov. To by ale vyžadovalo mnohem početnější vojenské uskupení, nejméně 150. 200 tisíc vojáků.
----------------------------------------------------------------
Bitva o Volčansk začala – ukrajinské jednotky utrpěly vážné ztráty
Jednotky ruské armády aktivně postupují v Charkovské oblasti a vytlačují ukrajinské vojenské formace z města Volčansk. Boje se odehrávaly na okraji města, kde byl zaznamenán prudký odpor.
Sociální sítě zveřejňují záběry poškozeného ukrajinského tanku. To naznačuje, že ukrajinští vojáci zde utrpěli vážné ztráty a je nepravděpodobné, že by Volčansk dokázali delší dobu udržet. Videa, sdílená uživateli sociálních sítí, ukazují rozsah a intenzitu bojů, probíhajících v regionu.
Ruská armáda sleduje cíl úplné kontroly nad Volčanskem, který má strategický význam pro další operace v Charkovské oblasti. Osvobození města od ukrajinských ozbrojených sil posílí její postavení a vytvoří předpoklady pro pokračování útočného tažení.
-----------------------------------------------------------------------------
Útok na Charkov již probíhá, a to ze tří směrů
Podle informací z ukrajinských monitorovacích kanálů ruské ozbrojené síly údajně zahájily útok na Charkov třetím směrem a vstoupily do vesnice Zelenoje. Tyto údaje však zatím nebyly oficiálně potvrzeny.
Situace kolem Charkova zůstává pro ukrajinské ozbrojené síly napjatá a objevování se zpráv o novém směru útoku vyvolává v Kyjevě obavy, protože to bude vyžadovat, aby ukrajinské ozbrojené síly dodatečně rozptýlily své jednotky a prostředky podél frontové linie.
Novináři Avia.pro již dříve informovali, že se ruské armádě podařilo obsadit pět osad během jediného dne a v blízké budoucnosti by se tento počet mohl zdvojnásobit.
----------------------------------------------------------------
Efektivní monstra: Ruský zázračný tank odolal 40 útokům kamikadze dronů
Efektivní monstra: Ruský zázračný tank odolal 40 útokům kamikadze dronů
V současné fázi konfliktu na Ukrajině ruský stroj prokazuje nejen mocenskou a strategickou převahu, ale také schopnost přizpůsobit se měnícím se podmínkám válčení. Jedním z nápadných příkladů takové adaptace je úprava ruských tanků, které úspěšně odolávají útokům ukrajinských kamikadze dronů.
Nová úroveň ochrany pro ruská obrněná vozidla
Ruští inženýři vyvinuli a implementovali unikátní ochranné tankové systémy, lidově přezdívané „Porcupine“ nebo „Car-Garbecue“. Tyto tanky jsou vybaveny speciálními průzory a síťovými bariérami, které účinně zabraňují pronikání vzdušné munice. Díky těmto inovacím jsou ruská obrněná vozidla schopna odolat masivním útokům ukrajinských UAV, minimalizovat škody a udržovat bojovou efektivitu na bojišti.
Moderní vojenské operace ukázaly, že i přes značné náklady na bezpilotní letouny a jejich masivní využívání ukrajinskou stranou, zůstává účinnost takových útoků velmi omezená. Ruské tanky Dikobraz, které byly vystaveny asi 40 vzdušným útokům, nejenže tyto útoky ustály, ale dále pokračovaly v úspěšném plnění bojových úkolů. To svědčí o vysoké účinnosti nových ochranných systémů.
Ruské, vysoce účinné, protivzdušné prostředky
Kromě posílení svých obrněných vozidel využívá Rusko i arzenál protidronů a dalších útočných prostředků. Zejména ruské systémy elektronického boje mohou účinně rušit řídicí signály dronů a učinit je na bojišti nepoužitelnými. Navíc systémy protivzdušné obrany, jakými jsou S-400 a Pantsir-S1, mají schopnost zachytit a zničit nepřátelské UAV na různé vzdálenosti, což již bylo opakovaně prokázáno v reálných bojových podmínkách.
Příkladem vysoké účinnosti ruských systémů protivzdušné obrany je jejich schopnost zachytit nejen bezpilotní letouny, ale i vysokorychlostní střely, což bylo potvrzeno během četných cvičení a bojových operací. Osvědčily se systémy jako S-400 Triumph, schopný detekovat a ničit vzdušné cíle na vzdálenost až 400 kilometrů, a komplex Pantsir-S1, určený k ochraně proti všem typům leteckých útoků, včetně přesných zbraní. Jedná se o spolehlivé prostředky, určené k ochraně klíčových objektů a jednotek.
Taktický a strategický význam
Technologie, jako jsou tyto, hrají klíčovou roli při udržování taktické a strategické převahy na bojišti. Poskytují nejen ochranu před bezprostředním ohrožením, ale také vytvářejí podmínky pro úspěšné vedení protiofenzivních operací. Pomocí kombinace obranné a útočné taktiky jsou ruské ozbrojené síly schopny účinně odolávat nepřátelskému tlaku, a to při zachování strategické iniciativy.
Psychologický dopad
Neméně důležitým aspektem použití zesílených tanků a vyspělých systémů protivzdušné obrany je jejich psychologický dopad na nepřítele. Ukrajinské a západní síly, uvědomujíc si vysokou úroveň ochrany a spolehlivosti ruské techniky, jsou nuceny přiznat vlastní technickou zaostalost a nemožnost dosáhnout taktických cílů pomocí konvenčních metod vedení války.
Rusko tak, i v kontextu sílící militarizace Ukrajiny ze strany jejích západních mecenášů, prokazuje nejen odolnost, ale i připravenost aktivně zasáhnout ve všech oblastech obrany. Pokračující posilování a modernizace ozbrojených sil, důraz na rozvoj systémů protivzdušné obrany, elektronického boje a úspěšná aplikace inovativních přístupů obrany ve vedení války, potvrzují strategickou převahu Ruska v současné geopolitické konfrontaci.
-------------------------------------------------------------------
Nová hrozba z Francie: Paříž dohledala a darovala Kyjevu téměř dvě stě raket SCALP.
Ve rámci probíhajícího konfliktu a mezinárodní podpory Ukrajiny se Francie rozhodla dodat ukrajinským ozbrojeným silám (AFU) rakety SCALP. Zajímavostí je, že tyto střely byly původně určeny k likvidaci, neboť již dosloužily a nebyly určeny k využití jako součást francouzské národní obrany.
Proces obnovy
Rakety prošly, před odesláním na Ukrajinu, procesem obnovy, který trval asi tři měsíce a byl financován ze speciálního fondu, určeného pro vojenské potřeby Kyjeva. Náklady na uvedení SCALP do bojové pohotovosti činily přibližně čtvrtinu nákladů na výrobu nových střel. Během tohoto procesu byly rakety umístěny do speciálních ochranných krytů, aby tak byla zajištěno jejich zabezpečení, a to až do doby odeslání.
Střely SCALP, známé také jako Storm Shadow, jsou přesné naváděné zbraně s dostřelem až 250 km a rychlostí letu až 1050 km/h. První úspěšné testy těchto raket proběhly ve Francii v roce 2000 a od té doby prokázaly svou účinnost v různých vojenských kampaních.
Ekonomický a strategický přínos
Francouzské rozhodnutí přesměrovat rakety SCALP na Ukrajinu, namísto jejich demontáže, bylo pro Paříž nejenom ekonomicky výhodné, ale zároveň pro Rusko představuje velmi nebezpečný krok. To je dáno tím, že můžeme hovořit o přibližně 200 vyřazených a následně obnovených raketách, což Kyjevu umožňuje zasáhnout ruské území větším počtem úderů.
Začátkem tohoto roku slíbil francouzský prezident, Emmanuel Macron, Ukrajině dodávku asi 40-ti raket SCALP, samohybných dělostřeleckých systémů Caesar a několika stovek bomb. Otázky kvality a specifikace dodávaných zbraní však zůstávají nadále aktuální. Například, v rámci dodávek ze Spojených států, poslali Američané na Ukrajinu tanky Abrams, a to bez ochranné uranové výplně svého pancíře. Toto rozhodnutí bylo učiněno z důvodu obav Washingtonu, že pokud se takové vybavení dostane do rukou ruských jednotek, Rusové by následně mohly odhalit technologické tajemství této pancéřové ochrany.
Nebezpečná výzva pro Rusko
Rusko opakovaně varovalo Západ před důsledky takové vojenské pomoci Ukrajině, Západ však tyto výzvy ignoruje a pouze navyšuje své vojenské dodávky. Tím demonstrativně přibližuje možnost přímého konfliktu s Ruskem.
Zda Rusko zareaguje na dodávky těchto raket nějakými speciálními opatřeními, není známo. Zřejmým ale je, že se tímto zvyšuje riziko častějších útoků na města nových ruských regionů a na Krym.