Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Východ Afghánistánu dává přednost Talibanu

  • hory-afghos
Obyvatelé čtyř východoafghánských provincií mají za to, že Taliban má větší náboženskou legitimitu a větší touhu po spravedlnosti než vláda Hamída Karzáího. Okupační koaliční jednotky, které této vládě pomáhají, jsou pak v lepším případě vnímány jako naivní, v horším jako spoluspiklenci. Vyplývá to ze zjištění, k nimž během roční inspekce dospěl americký plukovník Randy George.

Podle něj obyvatelé východu země nepovažují za svůj největší problém Taliban nebo Al Kajdu, ale „zkorumpovanou a neefektivní vládu". Vládu v Kábulu pak lidé z převážně horských provincií Nangarhár, Núristán, Kúnár a Laghmán, v nichž dohromady žije asi 3,7 milionu Afghánců, považují za „neislámskou a nechtějí s ní mít nic společného".

V žebříčku problémů pak následují „zločinecké sítě a úplatky" a po nich „nezařazování respektovaných místních vůdců do lokálních struktur". Vláda a okupační síly místo toho do „lokální politiky začleňují neférové a nepřijatelné osobnosti", které nakonec nejsou s to vstoupit do kontaktu s místním obyvatelstvem.

Taliban je namísto toho vnímán jako „morálně na vyšší úrovni", protože lidem nabízí cosi, co vláda nikoli - „kulturně přijatelný dostup k justici, zdrojům a islámské identitě", míní plukovník George.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře