Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vězni „druhého Guantánama“ se dočkají minimálních práv

  • vezeni-bagram
Pentagon by v tomto týdnu měl oznámit kroky, které povedou k tomu, že vězni nechvalně proslulé afghánské věznice Bagrám získají alespoň minimální práva. Díky nim by asi šest set mužů držených v Bagrámu, kterému se přezdívá „druhé Guantánamo", mohlo požádat, aby jim bylo sděleno alespoň obvinění, na jehož základě jsou za mřížemi, často na neomezeně dlouhou dobu.

Zvlášť určení důstojníci budou mít za úkol pomáhat vězňům sbírat důkazy a shánět svědky, kteří by mohli dosvědčit jejich nevinu. Poté ale kauza nebude putovat k soudu, nýbrž k nově utvořenému Výboru pro přezkum vězňů.

Za mřížemi na bývalé sovětské letecké základně v Bagrámu jsou drženu vesměs lidé podezřelí z kontaktů s Talibanem a až doposud měli méně práv, než vězni v Guantánamu. Někteří z nich jsou vězněni už více než šest let bez jakéhokoli obvinění.

Na kritiku ohledně porušování mezinárodních humanitárních práv v Bagrámu Washington doposud reagoval tvrzením, že se věznice nachází v zóně aktivních bojů a proto je k ní třeba přistupovat jinak.

Právník jednoho z vězňů nynější krok americké vlády odmítl jako pouhou zástěrku: „Tyto změny se ani neblíží ničemu, co by se dalo nazvat přezkoumáním případu," prohlásil newyorský profesor Ramzi Kassem, který v Bagrámu zastupuje Jemence Amína Bakrího.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře