Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

V Kandaháru před invazí roste vztek

  • kandahar-autobus
Koho by napadlo, že palba na autobus plný obyčejných cestujících může v Afghánistánu ještě někoho rozběsnit?

Američany určitě nikoli, a tak jim nezbylo než přihlížet, jak rozvášněný dav v Kandaháru protestuje a později přechází i k nepokojům.

NATO si tentokrát pospíšilo s omluvou za útok na autobus, v němž bylo pět civilistů zabito a dalších 18 zraněno, ale demonstracím tím už nezabránilo. Jejich účastníci skandovali „Smrt Americe!", pálili pneumatiky, zablokovali hlavní příjezdovou silnici do města a proměnili ho v bojiště.

Podobné útoky na obyčejné lidi, jakým byla střelba na autobus u Kandaháru, z Afghánců nadšené stoupence okupace dozajista nedělají, nicméně oněch „jen" pět mrtvých je v pochmurné realitě „demokratizace" opravdu počet zanedbatelný. Objevují se proto názory, že útok byl jen příslovečnou poslední kapkou, která vyvolala protesty a střety v Kandaháru, jednom z nejzkorumpovanějších měst v zemi, na nějž NATO plánuje masivní ofenzívu. Právě tyto nálady se minulý týden Karzáí v Kandaháru snažil tlumit, když dokonce pohrozil, že se sám přidá k povstalcům.

Nálady obyvatel Kandaháru ale podle všeho zásadním způsobem ohrožují plánovanou červnovou invazi, s jejíž pomocí chtělo NATO dosáhnout po čase nejen nějakého hmatatelného vojenského vítězství, ale hlavně si získat „srdce a mysl" tamních obyvatel. Dokonce dopředu slíbilo, že ve funkci nechá korupcí prolezlého Karzáího nevlastního bratra Valího, který stojí v čele provincie Kandahár. Nyní se zdá, že „srdce a mysl" zůstanou tam, kde byly doposud, protože když vojáci NATO nejsou s to nechat volně projet civilní autobus, kolik prostých Afghánců ještě asi pobijí v kandahárských hustě obydlených oblastech?

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře