Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

USA vyčlenily miliardu na úplatky pro taliby

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • taliban-bojovnici
Po nedávném skandálku, v jehož rámci se provalilo, že Italové upláceli Taliban, aby s ním v Afghánistánu nemuseli bojovat, se ukazuje, že v tom Berlusconiho vojáci nejsou zase až tak sami, jak se doposud soudilo. Jak konstatuje BBC, americká armáda má vyčleněno 1,3 miliardy dolarů na podporu „reintegrace do afghánské společnosti". Peníze jsou určeny pro ty Taliby, kdo se zřeknou násilí.

V praxi se tak naplní vize některých amerických činitelů, že po osmi letech marného válčení je na čase začít si platit ty talibanské skupiny, které nepatří k těm nejideologičtějším. Americký senátor Carl Levin to označuje za způsob, jak pomoci „bývalým bojovníkům talibů chránit své komunity", nicméně s tím, jak Taliban získává na síle a znovu ukázal svůj vliv útokem na budovu OSN přímo v centru Kábulu, nelze předpokládat, že by zástup uchazečů o americké peníze byl nějak přehnaně dlouhý. A tak většina z těch peněz nakonec v nějaké kapse určitě skončí, jen není jasné, v čí.

V této souvislosti není bez zajímavosti zpráva New York Times, podle níž je bratr afghánského prezidenta Walí Karzáí na výplatní listině CIA. Walí, někdejší guvernér provincie Kandahár, je přitom považován za významný článek v řetězu masivního pašování drog. CIA měl vedle toho pomáhat s verbováním ozbrojenců na akce proti teroristům a hledat mezi Afghánci takové, kteří by byli ochotni pro CIA pracovat. Walí Karzáí spolupráci se CIA popřel s tím, že kooperuje jen s americkou armádou.

 

Facebook komentáře