Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

USA v Afghánistánu postupují podle sovětského modelu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • afghaanwar
Neustále narůstající vlnu násilí v Afghánistánu bude možné zkrotit, pokud Spojené státy posílí afghánskou ekonomiku a umožní lidem najít si práci, zadoufal vrchní velitel amerických sil v Afghánistánu generál Stanley McChrystal. Podle jeho slov mají nižší a střední velitelé „enormní zájem o opětovné zařazení se do společnosti", což by jim USA mohly umožnit tím, že vytvoří pracovní místa a „funkční místní vlády".
Po třech desítkách let válek a různých cizích okupantů nicméně Afghánistán nemá prakticky žádnou ekonomiku a většina země je závislá na zemědělství, což ovšem není při nedostatku orné půdy a klimatickým podmínkám sféra zrovna lukrativní. Jedinou plodinou, s níž se lze uživit, je opium, které ale američtí vojáci ničí a mají rozkaz zastřelit každého, kdo má s touto zakázanou látkou něco společného. Ani rolníci pěstující jiné plodiny ale nezůstávají ušetření, jak se stalo minulý týden, kdy si posádka amerického vrtulníku spletla skupinku pěstitelů okurek s teroristy a pět jich zabila.

Nynější nápad generála McChrystala není přitom ničím zásadně objevným. Už při červencové americké ofenzívě v údolí řeky Hílmand někteří pozorovatelé připomínali, že vše vypadá jako okopírované ze sovětských vojenských scénářů. A Sověti také po osmi letech okupace Afghánistánu začali pumpovat závratné sumy do pozvednutí Afghánistánu ve snaze nabídnout povstalcům práci. Nefungovalo to a dnes jiná parta nájezdníků zkouší přesně totéž. Krátce poté, co Sověti dosáhli tohoto stádia, už měli pod rukama prakticky zničený stát a museli se odtud zakrátko stáhnout. Američané a jejich spojenci se ale nyní tváří, jako by byli připraveni lít do Afghánistánu peníze a posílat tam vojáky donekonečna, přičemž Britové mluví rovnou o válce trvající 40 let. Otázkou zůstává jen to, zda na tom bude Afghánistán po 40 letech války lépe než na tom byli po válce před 30 lety.

Facebook komentáře