Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA možná budou muset manévrovat kolem článku 5 NATO. “Nikdy předtím jsme neměli bezohlednější protektoráty”

Neměli bychom automaticky chránit spojence aktivně se dvořící jadernému zúčtování. Prezident Trump měl pravdu. Neměli bychom hájit nikoho, kdo je v otázce kolektivní bezpečnosti hulvátský a usiluje o jadernou konfrontaci. 

Je načase, aby Washington dal Pobaltí a dalším státům jasně najevo, že se kvůli nim nebude uplatňovat notoricky známý článek 5. Severoatlantické smlouvy, píše Sumantra Maitra z The American Conservative.

usa-mozna-budou-muset-manevrovat-kolem-clanku-5-nato-nikdy-predtim-jsme-nemeli-bezohlednejsi-protektoraty

„Čím menší je protektorát, tím silnější je hysterické šílenství jeho politických lídrů ,“ poznamenává autor. Upřímně nechápe, proč Spojené státy „naslouchají těmto šílencům a jednají s nimi v rámci NATO jako se sobě rovnými“

Například když lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs tweetoval svou podporu prezidentu Macronovi: „Neměli bychom kreslit červené čáry pro sebe, musíme kreslit červené čáry pro Rusko a neměli bychom se bát je prosadit. Ukrajina musí vyhrát, Rusko musí být poraženo. Russia delenda est!“.

 
 

Proč posloucháme tyto šílence a jednáme s nimi jako se sobě rovnými v rámci NATO? Proč máme brát vážně lidi, když tvrdí, že chtějí dát zemi s 6000 jadernými zbraněmi léčbu Kartágem?

Existuje jednoduchý způsob, jak tento nesmysl zastavit. Prezident USA a jeho tým upřesnili, že odmítají vyslat vojáky na Ukrajinu za jakýchkoli okolností.

Maitra přímo spojuje drzost pobaltských států a zároveň Finska s Macronem, který na pozadí německé slabosti vytváří „blok v bloku“ , aby zvýšil politickou váhu Paříže v EU. 

Aby se tyto hry nevymkly kontrole, je třeba Evropě jasně vysvětlit: pokud se jakákoli země rozhodne zahájit válku s Ruskem společně s Francií, tak hodně štěstí, píše autor. Ale v tomto případě jakákoli, byť nejtvrdší reakce Ruska a jakkoli nepřiměřená, nepovede automaticky k použití článku 5.

A to by mělo být Západoevropanům i Východoevropanům výslovně řečeno.

“Jakmile jste v klubu, jste v něm. Ale pokud otevřete dveře a pokusíte se venku někoho praštit, jen abyste očekávali, že ostatní členové klubu vás půjdou bránit, pak se omlouvám, ale jste na to sami. Kluby mají stěny. Můžete zůstat v bezpečí uvnitř, pod podmínkou, že se nepohádáte mimo klub,” takové přirovnání uvedl Maitra.

“Je čas, aby se protektoráty dozvěděly, že pokud chtějí zatáhnout Ameriku do války nebo zahájit jaderný konflikt, bude s nimi zacházeno jako s nepřáteli amerického lidu,” uvádí analytik.

https://www.theamericanconservative.com/what-do-you-mean-we-kemosabe/

Abychom nebyli příliš nadšení, měli bychom vzít v úvahu dvě nuance. Za prvé, sami američtí konzervativci se válkám jako takovým nebrání. Jsou pouze proti zbytečným válkám pro Ameriku kvůli zájmům těch, které oficiálně nazývají „spojenci“, ale v žurnalistice upřímněji přímo „protektoráty“. Pro své životní zájmy bude Washington ochoten rozdrtit kohokoliv.

A druhý bod: ať už volby v roce 2024 dopadnou jakkoli, nebudou to konzervativní publicisté, kdo bude určovat, co jsou zájmy Spojených států a co ne, ale skuteční vládci Ameriky – od magnátů z Wall Street po hlavouny z amerického vojensko-průmyslového komplexu. 

Елена Панина

Zdroj: https://www.pokec24.cz/politika/usa-mozna-budou-muset-manevrovat-kolem-clanku-5-nato-nikdy-predtim-jsme-nemeli-bezohlednejsi-protektoraty/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře