Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

USA hrozí útokem na pákistánskou Kvétu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • kveta
Spojené státy daly pákistánskému prezidentovi Ásifu Zardarímu ultimátum: pokud nezaútočí na jednotky Talibanu u strategického města Kvéta, učiní tak samy.

 

Takový americký útok by byl jen dalším vystupňováním krajně nepopulárního tažení v Pákistánu, které se až dosud omezovalo spíš jen na kmenové provincie. Kvéta je ale se 750 tisíci obyvateli hlavním městem největší pákistánské provincie Baločistán.

Pákistánská vláda až dosud útok na Kvétu odmítala s tím, že město pro ni nepředstavuje hrozbu a nemá dostatek zpravodajských informací, kde by ve městě měla zasáhnout. Podle Američanů je přitom Kvéta místem, kde se skrývá většina někdejší afghánské talibanské vlády.

Americká strana přitom nemá podle dostupných zpráv v plánu vyslat na Kvétu jen několik raket z bezpilotních letounů, ale nasadit pozemní jednotky s cílem „zajmout nebo zabít" všechny Taliby, na které narazí. Vyslání amerických vojsk do města, které podle pákistánské vlády není hrozbou, by ale situaci v Pákistánu, kde protiamerické nálady po nesčetných náletech a civilních obětech narůstají každým dnem, významně zkomplikovalo.

Americký viceprezident Joe Biden patří k těm, kteří prosazují zintenzivnění raketových útoků coby prostředku ke „stabilizaci" Pákistánu. Zdá se ale, že je jen málo věcí by nyní Pákistán destabilizovalo víc, než útok na Kvétu.

Facebook komentáře